Zaselek Krog nad Sečovljami, ki mu nekateri pravijo kar raj na zemlji, ima slavno zgodovino, a precej klavrno sedanjost in neznano prihodnost. Celoten kompleks nekdanjega benediktinskega samostana nezadržno propada, vključno s petimi socialnimi stanovanji, ki jih je piranska občina pred leti obnovila, od takrat dalje pa pozabila nanje. Stanovanja samevajo, občina o prodaji ne razmišlja, a tudi ne ve, kaj bi z njimi.
"RAJ NA ZEMLJI" V RUŠEVINAH: Občina brez načrta, kako ustaviti nezadržen propad
Piran
Zadnji potomec lastnikov, grof Francesco Grisoni, je posestvo na Krogu zapustil Benediktincem, ki so med leti 1841 in do pregona leta 1947 tu zasnovali samostan sv. Onofrija. Posestvo je bilo po vojni izropano in nacionalizirajo, na njem je zrasla Kmetijska zadruga, po njeni opustitvi pa se je začel nezadržen propad celotnega kompleksa. Iz kakšnega nagiba je Občina Piran v tem propadajočem zaselku, med ostanki kamnitih hiš, sanirala pet socialnih stanovanj, ni znano. Nikoli pojasnjena investicija tudi ni nikoli v resnici zaživela. Stanovanja samevajo, stavbe pa še naprej nezadržno propadajo.
Čeprav je celoten kompleks v lasti Občine Piran in je občina zadolžena za njegovo vzdrževanje, pa se za sanacijo te izjemne kulturne dediščine ne dela dobesedno nič. Na Občini Piran pojasnjujejo, da so bila med leti 2011 in 2012 izvedena gradbena dela za vzpostavitev začasnih bivalnih enot v vrednosti 48.538,86 evrov, to pa so bila tudi zadnja vzdrževalna dela na tej lokaciji. "Po navedenem datumu ni bilo izvedenih dodatnih investicijsko-vzdrževalnih del."
Stanovanja samevajo, občina o prodaji ne razmišlja, tudi nima ocene njihove vrednosti ter ne ve, kaj bi z njimi pravzaprav počela: "O prodaji ne razmišljamo, ni pa še sprejeta strategija glede uporabe navedenih enot." Na občini sicer informacije, da sanirana streha že razpada, nimajo, a priznavajo, da stanovanja niso primerna za bivanje. "Jasno, da objekt v sedanjem stanju ni primeren za bivanje in da bi bilo za njegovo aktivacijo nujno izpeljati precej obsežno sanacijo."
Po neslavnem propadu predloga, da naj bi na področju Kroga zgradili golf igrišče, se nove zamisli za oživitev zaselka še niso pojavile. "Trenutno ni sprejete še nobene odločitve, preverjajo pa se vse možnosti za ponovno oživitev degradiranega območja," pravi župan Andrej Korenika.
Kritikom, ki v takšnem odnosu Občine Piran do kulturne dediščine vidijo predvsem veliko neodgovornost, pa odgovarja: "Občina Piran vsako leto v proračunu zagotovi tudi sredstva za varovanje in obnovo svoje kulturne dediščine. Dejstvo pa je, da je v zgodovinskem Piranu takšnih projektov veliko več kot denarja in da občina ne more izvesti vseh. Očitno sanacija objekta na Krogu doslej ni bila obravnavana prednostno."
Namerava župan to spremeniti? "Vsekakor trenutno stanje tega objekta ni sprejemljivo, ker pa naložba v ta objekt še ni finančno ovrednotena, ne morem napovedati, kdaj bi do rešitve lahko prišlo," še pojasnjuje župan Korenika.
Dejansko ti od župana pričakuješ, da bo po 4 mesecih izpolnil svoj program? Vau, to pa je nestrpnost. Vse bolj dobivam občutek, da Piran tako nezadržno propada zaradi obupnih ljudi, ne pa županov.