ANALITIKI: Ameriške carine ob številnih izzivih prinašajo tudi nove priložnosti

Svet

Carine, ki jih uvajajo v ZDA, predstavljajo začetek obdobja gospodarskega protekcionizma in povečane negotovosti v svetovni trgovini. V tem času bodo uspešna tista podjetja, ki se bodo znala hitro prilagoditi, tudi z naložbami v ključne trge, kot so ZDA. To je priložnost tudi za slovenska podjetja, menijo v družbi Boston Consulting Group.

Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v Boston Consulting Group, nove ameriške carine predstavljajo najobsežnejši protekcionistični ukrep ZDA v zadnjih desetletjih, "ki pomembno presega bilateralne spore ali sektorske ukrepe iz obdobja prejšnjih administracij".

Te trgovinske novosti ne pomenijo le višjih stroškov za ameriška podjetja in potrošnike, temveč uvajajo novo realnost za vse deležnike v globalnem gospodarstvu, so poudarili. "V novi dobi trgovinskih odnosov bo negotovost trajna značilnost. Podjetja - ne glede na sektor ali geografsko lego - bodo morala carine in njihove posledice vključiti v svoje strateško načrtovanje in operativne modele," so pristavili.

Nove carine lahko po njihovih navedbah tradicionalne trgovinske partnerje spodbudijo k iskanju novih zavezništev in razvijanju globljih trgovinskih odnosov, ki izključujejo ZDA.

Po mnenju analitikov Boston Consulting Group bodo podjetja, ki se zanašajo na dobavne verige ali na prosto trgovino z ZDA, prisiljena v hitro prestrukturiranje svojih poslovnih modelov, kar ob številnih izzivih prinaša tudi nove priložnosti.

"V novi realnosti lahko podjetja pridobijo konkurenčno prednost s strateško razpršitvijo proizvodnje, lokalizacijo ključnih funkcij in proaktivnim upravljanjem tveganj. Ena izmed najzanesljivejših poti za dolgoročno zaščito dostopa do ameriškega trga je neposredna prisotnost v ZDA - bodisi s prevzemi, lastniškimi deleži ali skupnimi vlaganji z ameriškimi partnerji. Tovrstna strateška naložba ne pomeni le varovanja pred carinami, temveč tudi boljši vpogled v ameriški trg, hitrejši razvoj inovacij ter večje zaupanje kupcev in regulatorjev," so zapisali v družbi.

Čeprav Slovenija velja za majhno državo, ima številna podjetja, ki so globalno usmerjena, inovativna in tehnološko napredna. Prav ta podjetja imajo zdaj priložnost, da svojo konkurenčnost okrepijo z neposrednim vstopom na ameriški trg, so izpostavili.

Nakupi deležev v ameriških podjetjih ali strateške povezave lahko slovenskemu gospodarstvu zagotovijo večjo stabilnost, razširijo tržni doseg in zmanjšajo ranljivost na globalne pretrese, je ocenila izvršna direktorica in partnerica pri Boston Consulting Group Melanie Seier Larsen.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija