ARSO NAPOVEDAL SPREMEMBO EKOLOŠKE OCENE RIŽANE: Potrjujejo se bojazni ribiške družine Koper; stanje vse slabše

Koper

Agencija RS za okolje (ARSO) je v svojem odgovoru na članek Rižana počasi umira: kamnolomi in gradbišče drugega tira nemoteno ogrožajo življenje v reki predstavila nekatera nova dejstva o stanju reke Rižane. Kot ugotavljajo, najnovejše ocene kažejo na povišane vrednostih fosforja oziroma hranil v reki, zato napovedujejo, da bodo rezultati novejšega monitoringa pokazali na poslabšanje ekološkega stanja Rižane.

Še junija so se v medijih pojavili zapisi glede stanja reke Rižane, in sicer da po oceni Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) Rižana ni čezmerno obremenjena in da je v dobrem ekološkem stanju. Obenem so se pojavila opozorila ARSO, da Rižano potencialno ogrožata obremenjevanje s hranili ter prevoz nevarnih snovi po železnici in cesti, kar pa naj bi se za zdaj ne odražalo v oceni ekološkega stanja.

Na takšno oceno se je za Regional odzval Miha Bertok, vodja komisije za naravovarstvo Ribiške družine Koper, ki stanje Rižane vsakodnevno spremlja na terenu in ki je zato z razlogi podvomil v pravilnost takšne ocene. "Kako lahko nekdo pravi, da je reka v dobrem ekološkem stanju, če v njo iz okoliških vasi tečejo fekalne vode, ki niso videle niti najbolj preproste greznice? Kako lahko nekdo pravi, da je reka Rižana v dobrem ekološkem stanju, če je na samem izviru ena od večjih ribogojnic v Sloveniji, ki poleti ne zagotavlja niti malenkost tistega, kar naj bi bil ekološko sprejemljivi pretok? Kako lahko nekdo reče, da je reka Rižana v dobrem ekološkem stanju, če so jo leta 2022 skoraj presušili in je zdesetkalo populacijo postrvi v reki?" se je vprašal Bertok. "To lahko reče samo nekdo, ki ni nikoli videl reke Rižane in ki verjetno sploh ne ve, kje je reka Rižana," je bil oster.

V ARSO so se odzvali z daljšim pojasnilom, v katerem pa v bistvu pritrjujejo oceni Ribiške družine Koper, da je stanje Rižane več kot kritično. Najnovejše ocene namreč kažejo na povišane vrednostih fosforja oziroma hranil v reki, zato ARSO napoveduje, da bodo rezultati novejšega monitoringa pokazali na poslabšanje ekološkega stanja Rižane.

"ARSO izvaja državni monitoring ekološkega stanja voda na vseh vodnih telesih vodotokov, tudi na Rižani. Namen državnega monitoringa je oceniti splošno stanje vodnih teles. Na podlagi državnega monitoringa ARSO pripravi ocene ekološkega stanja voda, ki so podlaga za šestletni načrt upravljanja voda in program ukrepov. Ocene za zadnji načrt upravljanja voda so bile narejene na podatkih monitoringa v letih 2014–2019," pojasnjujejo. Od leta 2019 poteka zbiranje podatkov za naslednji načrt upravljanja voda; ARSO bo predvidoma naslednjo obdobno oceno pripravil leta 2026.

Glede stanja reke Rižane pojasnjujejo, da podatke za oceno njenega ekološkega stanja pridobivajo z vzorčenji pri Dekanih. "Podatke za oceno ekološkega stanja Rižane se pridobiva z vzorčenji na vzorčnem mestu Dekani. V oceni ekološkega stanja se upošteva stanje združb alg, vodnih rastlin in bentoških nevretenčarjev, splošne fizikalno-kemijske parametre, ki ocenjujejo kisikove razmere (biokemijska potreba po kisiku), stanje hranil (celotni fosfor in nitrat) ter posebna onesnaževala," razlagajo.

"Zadnja ocena stanja Rižane, pripravljena na podatkih iz obdobja 2014–2019, je, da ima Rižana dobro ekološko stanje. Bolj podrobni rezultati pa kažejo, da na stanje Rižane vpliva onesnaževanje s hranili, ki se odrazi na povišanih vrednostih fosforja. Rezultati iz leta 2022 kažejo vpliv na združbo alg in rastlin, ki se odzivajo na povišane vrednosti hranil. Vmesni rezultati monitoringa za naslednji načrt upravljanja voda nakazujejo, da se bo ocena ekološkega stanja Rižane poslabšala," opozarjajo.

Glede stanja ribje populacije ocene še ne morejo podati. "V letu 2022 je bil izveden monitoring rib kot elementa ekološkega stanja voda, vendar je metodologija vrednotenja ekološkega stanja na podlagi rib še v razvoju in ocene ni možno podati, podatki pa so Ribiški družini Koper na voljo," zagotavljajo.

Kot še poudarjajo, so manjši pritoki glavnih tokov za ekološko stanje voda izjemno pomembni, saj "zagotavljajo raznolike habitate, pogosto imajo drugačne fizične lastnosti (kot so temperatura, pretok, substrat) kot glavni tok reke, so del prehranjevalnih verig vodnih ekosistemov, habitati za razmnoževanje, pribežališče pred neugodnimi okoljskimi razmerami ter predstavljajo naselitveni potencial za vodne vrste v primeru obremenitev ali onesnaženj voda dolvodno," in obenem izražajo zaskrbljenost, da se na pritokih Rižane in drugih potokih pojavljajo onesnaževanja.

"Zaskrbljujoče je, da se na pritokih Rižane in drugih potokih v bližini pojavljajo v prispevku opisana onesnaženja. Okoljsko odgovorno obnašanje je, da vsi, ki imajo vpliv na reko – gradbinci, kmetijstvo, podjetja – izvajajo svojo dejavnost v skladu s predpisi," opozarjajo in kot še poudarjajo: "ARSO v primeru okoljske nesreče in ob znanem povzročitelju presoja tudi o okoljski škodi, ne določa pa ekološko sprejemljivega pretoka in ni pristojen za ukrepanje ob opaženih izpustih snovi. Ko ribiči ali kdo drug opazi iztekanje nevarnih snovi ali onesnaženje voda, naj pokliče službo pristojno za ukrepanje – Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje na številko 112."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
frikofrkic |  09 .11. 2024 ob  12: 14
Do članka je bil kriv kamnolom, zdaj bodo krivi kmetje, ki gnojijo in ljudje, ki serjejo v školjke? Vedno manj razumem.