Vodstvi UKC Ljubljana in izolske bolnišnice sta na današnjem sestanku dorekli način vzajemne pomoči pri obvladovanju epidemije covida-19. UKC bo priskočil na pomoč s sprejemom morebitnih okuženih z izolskega območja, ki bi potrebovali hospitalizacijo, izolska stran pa bo UKC pomagala z zdravstvenim kadrom, zlasti z medicinskimi sestrami.
DOGOVOR MED IZOLSKO BOLNIŠNICO IN UKC: V Ljubljano bodo poslali medicinske sestre
Izola
"Brez sodelovanja vseh akterjev, enako kot v športu, ne bomo zdržali," je po sestanku v izjavi za medije poudaril generalni direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Janez Poklukar. Pojasnil je, da so se zaenkrat dogovorili o pomoči od pet do deset medicinskih sester iz izolske bolnišnice, če bi jih v UKC potrebovali. Lahko pa bi kadrovsko pomoč po potrebi še okrepili.
Izolski kader bi po njegovih besedah v prvi vrsti usmerili na oddelke, kjer ne zdravijo obolele za covidom-19. Dodal je, da se UKC dogovarja o vzajemni pomoči z vsemi bolnišnicami v državi, "je pa komunikacija stekla najhitreje in najbolj učinkovito prav z izolsko bolnišnico, ki je primer dobre prakse". Opozoril je, da je vsekakor koristno tudi centralno načrtovanje pomoči med bolnišnicami.
"Centralno načrtovanje do neke mere že obstaja in je dobrodošlo, vendarle pa na koncu načrt stoji ali pa pade na ljudeh. Zato se tudi pogovarjamo z vsemi bolnišnicami. Občasno pride do šuma v komunikaciji in je premeščanje bolnikov nekoliko težje od pričakovanj," je dejal Poklukar. Pri tem je spomnil na koordinacijo premeščanja kadrov v okviru svetovalne skupine pri vladi.
Zaenkrat se ljubljanski UKC po njegovih besedah dogovarja le z javnimi zdravstvenimi zavodi, v primeru potrebe pa bodo pogovori stekli tudi s koncesionarji. "Vendarle pa je ta trenutek najpomembnejše, da se znotraj javnega sistema organiziramo na način, da zadostimo potrebam pri obvladovanju epidemije," je opozoril. Dodal je, da so bili v četrtek na dodatnem izobraževanju v UKC kolegi iz novogoriške bolnišnice.
Radivoj Nardin
Direktor Splošne bolnišnice Izola Radivoj Nardin pa je po sestanku v izjavi za medije pojasnil, da so se že ob prvem valu epidemije pripravili na sprejeme bolnikov s covidom-19. "Pripravili smo tudi ustrezne prostore, kar pa je okrnilo redno delo," je dejal. Prav zaradi prostorskih težav je po njegovih besedah primerneje, da bolnike pošljejo na zdravljenje v Ljubljano, sami pa priskočijo na pomoč z zdravstvenim kadrom.
Poklukar je tudi opomnil, da premeščanje kadrov ne pomeni prisile, ampak se mora vsak zaposleni strinjati s premestitvijo. Dejal je, da je sodelovanje lahko še posebej učinkovito znotraj posameznih regij. "Sistem pomoč med bolnišnicami je dobro zastavljen. Pričakujem, da bo deloval in da bo tudi dal rezultate," je še dodal Nardin.