Potem, ko je Slovenija skladno z odredbo o določitvi mejnih prehodov s Hrvaško in Madžarsko, na katerih je med trajanjem začasnega ponovnega nadzora dovoljeno prehajati državno mejo, uvedla začasni ponovni nadzor nad mejnimi prehodi, med lokalnimi prebivalci vre nezadovoljstvo. Bralci poročajo, da je na mejnem prehodu Sečovlje zaradi novega režima najbolj prizadeto prav vsakodnevno življenje domačinov.
DOMAČINI NEZADOVOLJNI: Izvajanje nadzora na MP Sečovlje se jim zdi pretirano
Piran
Ob ponovni uvedbi nadzora na meji s Hraško se lokalnim prebivalcem zdi, da ukrepi prizadevajo v prvi vrsti prav njih. Prejeli smo pritožbe bralcev, ki trdijo, da naj bi policisti na mejnem prehodu Sečovlje pregledovali vsa vozila in spraševali ljudi, kam grejo, kljub temu, da gre za mejni prehod, kjer mejo prehajajo predvsem domačini in to večkrat dnevno.
Na Policijski upravi Koper (PU Koper) smo preverili, ali se na omenjenem mejnem prehodu res izvajajo takšni strogi ukrepi tudi za domačine.
Pritožb krajanov ne komentirajo. Kot so pojasnili, so na podlagi odločitve vlade z dne 19. oktobra 2023 na Policijski upravi Koper, na meji z Republiko Hrvaško, vzpostavljeni cestni mejni prehodi Sečovlje KT, Dragonja, Sočerga, Starod in Jelšane. "Ti mejni prehodi so namenjeni prometu vseh potnikov. Mejna kontrola se na teh mejnih prehodih izvaja 24/7 skozi celotno obdobje začasne ponovne uvedbe nadzora," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.
"Mejna kontrola se na vseh vzpostavljenih cestnih mejnih prehodih izvaja ciljno in samo na vstopu v Republiko Slovenijo, v skladu z razlogi za uvedbo začasne ponovne mejne kontrole. Pri mejni kontroli se preverja posedovanje dokumentov za prestop meje, izpolnjevanje pogojev za vstop v Republiko Slovenijo ter ugotavlja indikatorje tveganja," še pojasnjujejo na PU Koper.