V soboto, 13. aprila, je v bližini dubrovniškega letališča prišlo do nevarnega incidenta, ki je ogrozil varnost potniškega letala. Kot je sporočila hrvaška agencija za civilno letalstvo (CCAA), se je letalu približal dron na višini okoli 200 metrov. Neodgovorno ravnanje upravljavca drona je ogrozilo potnike, posadko, letalo in tudi ljudi ter premoženje na tleh.
DRON POVZROČIL ZAPRTJE DUBROVNIŠKEGA LETALIŠČA: Dve potniški letali so morali preusmeriti
Svet
Fotografija je simbolična.
Posadka letala je nemudoma obvestila kontrolo zračnega prometa, ki je o dogodku obvestila pristojno policijo. Dubrovniško letališče je bilo zaradi nevarnosti začasno zaprto, zato so morali dve potniški letali preusmeriti na letališče Split, poroča Dnevnik.hr.
Incident je povzročil tudi veliko poslovno škodo. Preusmeritve pomenijo dodatne stroške za letalske družbe – od daljšega časa letenja do stroškov za prevoz potnikov na končno destinacijo in morebitno nastanitev. Po ocenah CCAA se neposredna škoda na preusmerjeni let lahko giblje med 15.000 in 190.000 evrov. Potniki pa poleg tega pogosto zamudijo pomembne osebne ali poslovne obveznosti, kar pomeni dodatno, težko izmerljivo škodo.
Stroge omejitve
Upravljanje droni v bližini letališč ali v kontroliranem zračnem prostoru je možno le z dovoljenjem. V nasprotnem primeru gre za nezakonito in izjemno nevarno ravnanje, ki lahko vodi v prekrškovno ali kazensko odgovornost. Kazni za takšne kršitve lahko dosežejo do 20.000 evrov.
Tudi izven kontroliranega zračnega prostora, kjer je dovoljeno letenje do višine 120 metrov, mora uporabnik drona polet predhodno prijaviti prek posebnega portala hrvaške kontrole zračne plovbe. Ta zračni prostor uporabljajo številni – od zasebnih letal, reševalnih helikopterjev do gasilskih in policijskih enot – zato je za varnost bistveno, da so vse dejavnosti ustrezno prijavljene.
Opozorilo
CCAA opozarja, da je bilo že v letu 2024 zabeleženih več nevarnih incidentov z brezpilotnimi letalniki v bližini hrvaških letališč. S pričetkom protipožarne sezone postane tveganje še večje – če gasilsko letalo zazna prisotnost drona v svoji bližini, mora takoj prekiniti delovanje, kar lahko ogrozi uspešno gašenje in povzroči dodatno škodo.
Zato agencija poziva vse upravljavce dronov k odgovornemu ravnanju. Letenje z dronom morda izgleda kot nedolžen hobi, vendar lahko povzroči resne in nevarne posledice. Pravila letenja so jasna in namenjena varnosti vseh v zraku in na tleh.
Obenem CCAA poziva tudi javnost: če opazijo dron v bližini letališča, požara ali drugega varnostno občutljivega območja, naj to takoj prijavijo najbližji policijski postaji. Policija bo skupaj z agencijo ustrezno ukrepala proti odgovornim.