Vlada počasi rahlja ukrepe, a direktor ZD Izola Evgenij Komljanec je mnenja, da ne morejo po celi državi veljati enako restriktivni ukrepi in da bi mogli biti ti selekcionirani. V Izoli, denimo, že več kot štiri tedne ni bilo nove okužbe, kot tudi v Piranu. Nasploh je na Obali zelo malo okuženih in zato ne moremo deliti vsi usode cele Slovenije, je prepričan Komljanec.
EVGENIJ KOMLJANEC: "Imamo zelo malo okuženih in ne moremo deliti usode cele Slovenije"
Izola
Preden je vlada omejila gibanje na občine, je Komljanec javno na Facebooku predlagal, da bi se prepovedalo gibanje ljudi v radiju 20 kilometrov od stalnega bivališča, saj je Slovenija specifična zaradi svoje majhnosti in veliko majhnih občin, vendar njegovemu predlogu takrat ni nihče prisluhnil.
Vlada je ta teden začela z rahljanjem ukrepov in eden od prvih bo ta, da bodo lastniki nepremičnin v drugih občinah lahko dostopali do njih. Komljanec se boji, da odlok odpira pot za vrsto manipulacij. Poleg tega prihajajo še prvomajski prazniki. "Nekdo, ki ima vikend, ima pravico iti v drugo občino, vikend pa ima v najemu … Kdo bo to kontroliral?" se sprašuje.
"Treba je začeti delovati, ker se slabšajo drugi zdravstveni problemi"
V obalno-kraški regiji je trenutno 23 okuženih z novim koronavirusom. "Bistveno se mi zdi poudariti, da se ne more v celi Sloveniji enako sprejemati vseh ukrepov. V Šmarju pri Jelšah je druga slika, tam je 10.000 prebivalcev in 160 okuženih. Izola ima več kot 15.000 prebivalcev in nima niti enega novega okuženega (do zdaj imajo štiri, op. a.). Prvi smo sprejeli ukrepe, še preden nam je kdo rekel, da jih moramo. Zaprli smo dom za starejše občane, ambulante," nadaljuje direktor ZD Izola.
V Občini Izola so že 15. aprila razpustili krizni štab, "zato, ker nimamo nobenega novega primera. Zagnali smo vse specialistične dejavnosti. Dela se večjo škodo, če se ne obravnava ljudi, kot če se jih," dodaja. "Treba je začeti delovati, ker se slabšajo tudi drugi zdravstveni problemi, čakalne vrste … Razlika je tam, kjer je veliko okuženih, v Izoli in Piranu pa že štiri tedne nimamo nobenega novega okuženega."
Je na Obali večja prekuženost?
Kot meni Komljanec, bi morala vlada malce "razbremeniti" kraje na Obali. "Zakaj ne bi mogli iz Izole v Piran? Ne po trgovinah, ampak zaradi osnovnih stvari. Ne moremo deliti usode cele Slovenije. Če smo zelo pridni in smo se zelo držali ukrepov, je očitno pri nas drugače. Možno je tudi, da smo imeli virus že prej in je toliko večja prekuženost na Obali."
Vlada je z novim odlokom dodala med izjeme tudi nekatere športne dejavnosti, med njimi tenis, golf in balinanje. "Morali bi malo razširiti ta nabor," je prepričan Komljanec. "Lahko bi se šlo tudi jadrat, surfat, veslat, kajtat, supat … Na supu ni pretirane gužve," doda. Ob tem spomni, da balinajo večinoma ljudje, stari nad 65 let, ki so v rizični skupini. "Pandola nam niso dali, a smo hvaležni, da lahko boćamo (balinamo, op. a.)," se pošali.
Komentiraj
Dobili bomo par tisoč potencialno okuženih celincev, sami pa moramo opravičevati pot iz Lucije v Izolo.
Zahtevam, da župana ki sta sprožila ta neživljenski ukrep, tudi ta vikend fotografirata sprehajalce po Portoroški in Koperski promenadi.
G. Genio Zadkovič, pozivam vas, da ste bolj aktiven v dobrobit vaši volivcev in občanov občine Piran.
In to zato,da bo za praznike lahko prišla ta golazen Slovenska sejat kugo po obali in ogrožat naše starše in nas.
Zato pa bo zdaj pol Slovenije prišlo na Obalo se sončit, družit, kolesarit, surfat, piknik na plaži in bo virus tu.
Ni prav. Mi nismo šli niti do Kopra.