Islamska skupnost v Sloveniji je dobila gradbeno dovoljenje za gradnjo objekta v Kopru. A za zdaj ostaja vprašanje, kaj točno bodo na tem območju zgradili, neodgovorjeno. V Islamski skupnosti so se namreč zavili v molk in na vprašanja novinarjev ne odgovarjajo.
KAJ BO V KOPRU GRADILA ISLAMSKA SKUPNOST? "Gradbeno dovoljenje je izdano za poslovni objekt," pravi Bržan (VIDEO)
Koper
Mufti Nevzet Porić (na fotografiji levo)
Slovenska Islamska skupnost načrtov za zdaj, kot kaže, še ni pripravljena razkriti, župan Mestne občine Koper Aleš Bržan pa pojasnjuje, da je gradbeno dovoljenje izdano za gradnjo poslovnega objekta, ki vključuje gostinsko ponudbo in nekaj nočitvenih zmožnosti. "Ne gre za džamijo, gre kot rečeno za poslovni objekt, ki bo služil namenu Islamske skupnosti," pove Bržan.
Stavba, ki jo je kupila Islamska skupnost.
Župan še ocenjuje, da se bo objekt dobro zlil v okolje, težave pa ne vidi niti v tem, da bi v prostoru izvajali molitve. Zakaj se je torej Islamska skupnost zavila v molk? Bržan ugiba, da "morda botrujejo temu tudi slabe izkušnje pri konkretno gradnji džamije v Ljubljani, kjer, dokler se ni zgradila, je bilo kar nekaj neodobravanj". Džamija v Ljubljani zdaj stoji in kot kaže, ni moteča za nikogar, po Bržanovih besedah pa "tudi lepša okolico".
Si pa za postavitev sakralnega objekta na drugem zemljišču v Kopru že vrsto let prizadeva pravoslavna skupnost. Zemljišče so že posvetili, a zadeva se še vedno ni premaknila z mrtve točke. Bržan pravi, da so pravoslavno cerkev nazadnje kontaktirali pred slabim letom dni in jim predlagali najboljšo alternativno lokacijo v neposredni bližini, ki so jo takrat sprejeli z odobravanjem. "Naredili so celo neko idejno zasnovo, kako si predstavljajo tam objekt, še vedno pa čakamo njihovo dokončno odločitev ali sprejmejo to ponudbo ali peljemo postopek naprej ali ne," pojasni Bržan.
Paroh Dean Mandić
Poklicali smo koprskega paroha Tomo Ćirkovića, a nam ni želel dati izjave, drugi koprski paroh Dean Mandić pa je v pisnem odgovoru pojasnil, da je v začetku lanskega leta po navodilu metropolita Porfirija občinskemu svetu prebral naslednji dopis: "Po preučitvi vseh relevantnih dejstev smo prišli do zaključka, da je za našo Cerkev najboljša možnost, da ne spreminjamo lokacije za gradnjo cerkve, ampak da z Božjo in vašo pomočjo čim prej začnemo z deli. /.../ Vljudno vas prosim, gospod župan, da storite vse, kar je v vaši moči, da mestna skupščina čim prej sprejme ustrezne odločitve, ki bi zagotovile pravno in vsako drugo podlago za pridobitev dovoljenja in začetek gradnje."
Parcela, kjer želi sakralni objekt postaviti pravoslavna skupnost.
Bržan je nato odgovoril, da parcela, ki je bila prodana tik pred prejšnjimi volitvami, ni primerna za gradnjo sakralnega objekta zato, ker občina na tem mestu predvideva gradnjo cestne infrastrukture, torej priklop na krožišče.
Koprski paroh Mandić je ob tem poudaril, da si želijo, da bi lahko vse verske skupnosti v Mestni občini Koper gradile verske objekte. Njihovo stališče je enako tistemu, kot ga je v pismu Bržanu zapisal takrat še zagrebški metropolit, danes pa patriarh srbske pravoslavne cerkve Porfirije.
Komentiraj
Vse cerkve in džamije na eno parcelo v Gažon recimo. Korte so tudi okej. Tam se skrivajo največje pizdarije od teroristov,
ki se ne upajo v javnost in okolico zastrupljajo s teorijami zarot.
Z umazanim denarjem iz Qatarja se postavlja objekt, ki ne spada v Istro.
Iz Bosne pa se vozi droga.
Marš tukaj ni peska