Človeštvo si že od nekdaj postavlja vprašanja o možnosti preživetja na drugih planetih. Čeprav je trenutno to le znanstvena fantastika, si oglejte, koliko časa bi človek lahko preživel na nekaterih planetih našega Osončja.
KOLIKO ČASA BI ČLOVEK PREŽIVEL NA DRUGIH PLANETIH? Raziskovanje nastanitvenih omejitev
Trendi
Merkur: manj kot dve minuti
Zaradi ekstremnih temperatur (-80 do 430 °C) bi brez zaščite preživeli manj kot dve minuti.
Venera: ena sekunda
Gost atmosferični pritisk (90-krat večji kot na Zemlji) in ekstremne temperature (do 426 °C) bi omogočile le eno sekundo preživetja.
Luna: tri minute
Temperatura se giblje od -160°C do +120°C. Ozračje je je sestavljeno iz helija, neona in nekaterih drugih plinov, vključno z natrijem in kalijem, ki jih ni v Zemljinem ozračju. Brez zaščitne opreme bi preživeli približno tri minute.
Mars: približno dve minuti
Mars je poln puščav, je izjemno hladen (-63 °C) in ima zelo malo atmosfere oziroma gravitacije. Nizek atmosferski tlak je v primerjavi z Zemljo skoraj enak vakuumu. Brez zaščite bi preživeli približno dve minuti.
Jupiter: ena sekunda
Hitrosti vetra do 600 km/h in toksična atmosfera sestavljena iz vodika in helija omogočajo le eno sekundo preživetja.
Saturn, Uran, Neptun: ena sekunda
Tako kot Jupiter so tudi Saturn, Uran in Neptun ogromne plinske krogle. Človek bi se skoraj v trenutku zdrobil, če bi poskušal stati na teh planetih, piše Science ABC.
Človeštvo ima pred seboj še dolgo pot, preden bo mogoče resno razmišljati o življenju na drugih planetih. A morda bodo prihodnje generacije stopile tudi na tla drugih nebesnih teles.