Nadzorni svet Luke Koper je za nova člana uprave družbe včeraj imenoval Gregorja Beliča in Gorazda Jamnika, ki bosta petletni mandat nastopila 1. januarja 2024. V upravi ostajata Nevenka Kržan kot njena predsednica in Vojko Rotar kot delavski direktor, so iz Luke Koper sporočili prek spletnih strani Ljubljanske borze.
LUKA KOPER S ŠTIRIČLANSKO UPRAVO: Prazni mesti bosta zasedla Gregor Belič in Gorazd Jamnik
Koper
Belič je po navedbah časnika Delo dolgoletni vodja terminala za avtomobile in ro-ro v Luki Koper, Jamnik pa regionalni menedžer v Zavarovalnici Triglav za Hrvaško, Bosno in Hercegovino in Severno Makedonijo.
Kržan je vodenje družbe začasno prevzela julija, ko se je s položaja sporazumno poslovil Boštjan Napast. Že pred tem, lansko jesen, je nadzorni svet predčasno in sporazumno razrešil člana uprave Roberta Rožaca. Tako je družbo, ki ima po statutu lahko največ štiričlansko upravo, zadnjega pol leta vodila dvočlanska uprava.
Nadzorni svet Luke Koper je včeraj potrdil tudi strateški poslovni načrt družbe in skupine za obdobje 2024-2028. V prihodnjem petletnem obdobju bo poslanstvo Luke Koper zagotavljati zanesljive, visokokakovostne pristaniške storitve, skladne s smernicami trajnostnega razvoja. Njihov cilj je postati prva izbira med pristanišči na evropski južni transportni poti, so načrt v sporočilu za javnost povzeli v družbi.
Načrtovani razvoj temelji na štirih izhodiščih, ki predvidevajo povečanje infrastrukturnih kapacitet in zmogljivosti, pospešeno uvajanje koncepta pametnega pristanišča, zagotovitev ustrezne kadrovske strukture ter skrb za trajnostne vidike in zmanjševanje negativnih vplivov na okolje in družbo. "Še naprej ohranjamo tudi model večnamenskega pristanišča, ki je ena ključnih konkurenčnih prednosti naše družbe," so zapisali.
Med ključnimi strateškimi cilji družbe so rast skupnih poslovnih prihodkov na 413 milijonov evrov in rast skupnega pretovora za 3,5 odstotka letno s poudarkom na kontejnerskem in avtomobilskem segmentu.
"Posebno pozornost bomo namenili razvoju infrastrukture in povečanju zmogljivosti ter v ta namen investirali 785 milijonov evrov. Aktivni bomo pri pridobivanju sredstev za naložbene projekte s poudarkom na izgradnji infrastrukture za oskrbo ladij z električno energijo neposredno z obale," so napovedali.
Nadaljevali bodo postopek digitalne preobrazbe, katere cilj sta avtomatizacija in optimizacija ključnih procesov, ter izvedli nadaljnje korake v smeri podnebnega prehoda. "V luči tega si bomo prizadevali za ohranitev standardov trajnostnega razvoja na področju okolja (EMAS), zmanjšanje ogljičnega odtisa družbe in povečanje energijske samooskrbe z obnovljivimi viri energije," so dodali.