Milijarder Bill Gates napoveduje, da bi lahko ljudje v manj kot desetih letih zaradi napredka umetne inteligence delali le dva dni na teden. V pogovoru z Jimmyjem Fallonom v oddaji The Tonight Show na NBC je soustanovitelj Microsofta poudaril, da bo avtomatizacija, ki jo poganja umetna inteligenca, odpravila potrebo po človeškem delu pri večini nalog. Gates je že lani ob vzponu ChatGPT napovedal, da bi lahko družba sčasoma prešla na tridnevni delovni teden, kar bi zahtevalo prilagoditev na več prostega časa, piše Forbes.
MILIJARDERJEVA NAPOVED: Dvodnevni delavnik tik pred nami
Svet
Podobno mnenje deli Jamie Dimon, izvršni direktor banke JPMorgan, ki ocenjuje, da bo naslednja generacija delala le tri dni in pol na teden ter živela do sto let. Dimon, čigar premoženje Forbes ocenjuje na 2,5 milijarde evrov, vidi umetno inteligenco kot prelomno tehnologijo, primerljivo s parnim strojem ali internetom.
V JPMorganu že uporabljajo orodja z umetno inteligenco, ki so denimo v oddelku za podporo strankam zmanjšala potrebo po kadrih za 90 odstotkov, hkrati pa Dimon verjame, da bo tehnologija ustvarila tudi nova delovna mesta.
Ideja o skrajšanem delovniku ni nova – sega v šestdeseta leta prejšnjega stoletja, a je zamrla zaradi gospodarskih pretresov. V zadnjih letih se znova uveljavlja, zlasti med mlajšimi generacijami, ki zavračajo tradicionalne delovne vzorce.
Na Japonskem je tokijska uprava napovedala štiridnevni delovni teden, v Veliki Britaniji pa je pilotni projekt leta 2022 pokazal, da večina sodelujočih podjetij ohranja krajši delovnik. Fundacija 4 Day Week poroča, da je v Združenem kraljestvu že prek 200 podjetij s pet tisoč zaposlenimi trajno uvedlo štiridnevni teden. Pandemija koronavirusa in delo na daljavo sta še dodatno spodbudila razmišljanje o prihodnosti dela, ki ga vse bolj oblikuje umetna inteligenca, še piše Forbes.