Slovenske škofe bo na papeževem pogrebu zastopal predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje, je povedal ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Pokojnega papeža Frančiška ocenjuje kot papeža, ki je v papeževanje vnesel preprostost in odprtost. Bil je tudi odločen zagovornik življenja, poudarja. Pogreba papeža Frančiška v soboto se bosta udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob. Ta je napovedal tudi razglasitev žalovanja ob smrti papeža, ki naj bi trajalo tri dni.
MINUTA MOLKA IN TRIDNEVNO ŽALOVANJE V SLOVENIJI: Na papežev pogreb gresta Golob in Pirc Musar (FOTO)
Slovenija
Današnja seja DZ
Udeležbo predsednice na pogrebu so potrdili v njenem uradu. Golob pa je svojo udeležbo napovedal ob robu seje DZ. Kot je predsednik vlade dejal v izjavi za medije, ima osebno "izjemen spomin" na pokojnega papeža. "Izgubili smo velikega človeka, v resnici ga bomo vsi zelo pogrešali. Zagovarjal je vrednote, v katere tudi sam verjamem, zagovarjal je tudi spremembe in se zavedal, da se žal ne dajo izvesti čez noč, pa je kljub temu vztrajal do zadnjega diha," je izpostavil Golob.
Dejal je še, da bo vlada ob smrti papeža Frančiška v prihodnjih dneh, najverjetneje pa že danes, razglasila žalovanje. "Žalovanje v spomin na papeža bo, kot kaže sedaj, v Sloveniji potekalo od četrtka do sobote," je v DZ napovedal Golob.
Današnja seja DZ
Papežu so se danes v DZ z minuto molka poklonili tudi poslanci. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ga je pred tem označila za izjemnega človeka in borca za mir.
V izjavi ob robu seje DZ pa je spomin nanj delila tudi nekdanja premierka, danes ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, ki se je s papežem Frančiškom srečala v letu, ko je nastopil pontifikat. Bratušek se papeža spominja kot skromnega in toplega človeka, s katerim se je tedaj pogovarjala "o mladih, upanju, pa tudi o poštenju". "Takrat smo v naši državi reševali veliko bančno luknjo in v kar enem konkretnem delu je k temu pripomogla na žalost tudi Cerkev v Sloveniji. Tudi o tem sva takrat govorila. Svet je izgubil človeka, ki je znal slišati ljudi, tudi tiste najbolj z roba," je dejala Bratušek.
Današnja seja DZ
Kot že rečeno, bo na papežev pogreb odšel tudi škof Saje. Tako naj bi se dogovorili zato, ker je trenutno zelo intenziven čas birm "in je težko v tako kratkem času prelagati vse birme, ki so že dogovorjene". "Bomo pa seveda doma molili za papeža in maševali zanj. Predvidena je tudi maša z diplomatskim zborom in drugimi odgovornimi v državi ter predstavniki drugih verstev v stolnici," je dejal.
Glede zapuščine pokojnega papeža ocenjuje, da je Frančišek naredil zelo močan vtis s svojim preprostim slogom vodenja Cerkve, vse od tistega prvega večera, ko je bil izvoljen za papeža in je prišel v ložo bazilike svetega Petra, kar je nato zaznamovalo tudi vsa leta njegove službe.
"Druga stvar je bila njegova izredna odprtost, ki se je kazala v tem, h komu vse se je namenil, koga vse je nagovoril, kolikokrat je šel v rimske zapore in kolikokrat je veliki četrtek, spomin zadnje večerje, praznoval med ljudmi z roba družbe in jim umival noge. To so bile geste, ki so globoko segale v srca ljudi," je prepričan Zore.
Papež je bil po njegovi oceni tudi zelo odločen zagovornik življenja, "tako na njegovem začetku kot na njegovem koncu". "Bil je zagovornik družine, zveze med možem in ženo v zakonu. Na eni strani je bila torej odprtost za človeka, bližina z njim, poslušanje, na drugi strani pa zagovarjanje temeljnih vrednot, na katerih lahko družba živi in se razvija," Frančiškovo delo ocenjuje Zore.
Vernikov v Sloveniji se je Frančišek po oceni nadškofa med drugim dotaknil s tem, da je, preden je postal papež, že bil na obisku v Sloveniji, pa tudi s tem, ko so mu za vsak božič in za vsako veliko noč v Rim odnesli slovensko potico "kot znamenje posebne slovenske pozornosti in hvaležnosti za vse, kar naredi za Cerkev v svetu in tudi Cerkev v Sloveniji". "To so tiste stvari, ki so srcu blizu in človeka toplo nagovarjajo od znotraj," je dejal.
Papeža, ki bo v Vatikanu nasledil Frančiška, po oceni nadškofa čaka vrsto izzivov. Prvi izziv bo napet položaj, ki je posledica vojn v svetu. "Na vojne je pokojni papež Frančišek vedno opozarjal. Njegov klic po miru je bil, tako sam sodim, najmočnejši klic za mir v našem svetu v teh njegovih letih. Njegov naslednik bo moral biti enako močan zagovornik miru ter bo moral klicati odgovorne v družbi, naj gradijo mir in ne rušijo z vojno," je dejal.
Izziv za novega papeža po bo oceni Zoreta tudi razslojenost človeštva, ki se na eni strani kaže v nakopičenem neizmernem bogastvu, na drugi strani pa v milijonih ljudi, ki umirajo od lakote. "Nedvomno bo moral biti pozoren tudi na odnos do Zemlje, ki jo je Frančišek poimenoval naš skupni dom. Absolutno prva skrb pa bo seveda morala biti oznanjati evangelij in ga prenašati v svet," še meni Zore.
Papež je v 89. letu starosti zaradi možganske kapi umrl v ponedeljek zjutraj. Papeževo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto v kapeli njegove rezidence v Domu svete Marte. V sredo bodo krsto z njegovim truplom prepeljali v baziliko svetega Petra, kjer se bodo lahko do pogrebnih slovesnosti od njega poslavljali verniki.