Vedno več ljudi se v Slovenski Istri odloča za nakup solzivca – tako poročajo v trgovinah, kjer je te razpršilne spreje mogoče kupiti. Povečano zanimanje zanje vztraja že nekaj mesecev, cena pa je dostopna, med 10 in 20 evrov. Kaj torej ta informacija pomeni? Se ljudje ne počutijo več varni? Je občutek varnosti subjektiven, ali je povezan z dejanskim stanjem kriminalnih dejanj? Slovenija je izjemno varna država, nam pove nekdanji kriminalist Janez Mekinc, izredni profesor na Fakulteti za turistične študije v Portorožu, ki pokriva znanstveno področje varnosti v turizmu.
NA KOPRSKIH ULICAH SMO PREVERILI, ALI SE LJUDJE POČUTIJO VARNI: "Statistično ni razloga za povečan nakup solzivcev" (VIDEO)
Koper
Predvsem ženske, pa tudi moški – za svoje hčerke in partnerke – se v zadnjih mesecih v Slovenski Istri množično odločajo za nakup solzivcev, dostopnih v trgovinah z lovsko in vojaško opremo. Med 10 in 20 evrov, tolikšne so v trgovini cene za nakup solzivca. Kupi ga lahko vsaka polnoletna oseba. Kako varne se torej počutijo mimoidoči v Kopru? Se strinjajo z dostopnostjo solzivcev ter z njihovo uporabo? Njihove odgovore najdete v zgornjem videoposnetku.
Uporaba solzivca ni enostavna - lahko je tudi zelo nevarno sredstvo, s katerim lahko drugemu povzročimo hude poškodbe. Ob napačni uporabi se lahko samopoškodujemo. Uporabljajo jih tudi policisti – ki so za pravilno uporabo posebej usposobljeni – pojasnjuje Mekinc. "Solzivec je namenjen, da se neko dejanje prepreči, ne pa da se napadalca poškoduje. In nepravilno uporabljen solzivec, denimo preblizu oči, kar pomeni, da se kapljice še ne razpršijo, ampak pridejo direktno v oči, lahko povzroči opekline."
Občutek varnosti je za človeka zelo pomemben, a hkrati zelo subjektiven. Objektivno in po statistiki pa je Slovenija varna država. "Slovenija zagotovo je varno okolje, je ena najbolj varnih držav na svetu, tako po Global peace indeksu, kot tudi po ugotovitvah svetovnega gospodarskega foruma," pove Mekinc.
Da je občutek varnosti zelo subjektiven in odvisen od mnogih dejavnikov, so nam pojasnili tudi na Policijski upravi (PU) Koper. Kot navajajo, letos nobeno področje dela ni bilo izstopajoče, da bi lahko na podlagi tega ugotavljali nižjo stopnjo varnosti. V številkah to pomeni, da so na območju PU Koper do konca novembra letos skupaj obravnavali 3457 kaznivih dejanj, leto prej pa 3271. Od teh je bilo obravnavanih 2209 kaznivih dejanje zoper premoženje (leta 2022 je bilo takih kaznivih dejanj 1893).
"Obravnavali smo 99 kaznivih dejanj Nasilja v družini (leta 2022 – 66) in 4 kazniva dejanja posilstva (leta 2022 – 6). V letu 2023 nismo obravnavali umora, smo pa obravnavali dve kaznivi dejanji poskusa uboja," navajajo. Do 15. novembra letos so obravnavali 1439 prekrškov Zakona o varstvu javnega reda in miru - kar je 5 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Od tega je bilo obravnavanih 771 (902) prekrškov zaradi nasilnega in drznega vedenja, kar je 15 odstotkov manj glede na enako obdobje lani.
Statistika do leta 2022 kaže, da trend kriminalitete v Sloveniji upada že od leta 1990. "Če bi gledali statistično, ni razloga za povečan nakup solzivcev oziroma razpršilnih sredstev," pove Mekinc. A dodaja, da smo danes veliko bolj izpostavljeni novicam o kriminaliteti. In "nenehno sprejemanje informacij in podatkov lahko povzroči tudi to, da se počutimo manj varne".
Komentiraj
Za samoobrambo ga mores met vedno pri roki in v sekundi reagirat.7 let ga lahko nosis s sabo in se odvisno al bo kaj al ne.
Kar ljudem manjka je samozavest,socialne vescine,komunikacija itd..