NA KOZINI O DOMNEVNO PRIREJENEM RAZPISU NE ODGOVARJAJO: Občina bo za inkubator plačevala 5800 evrov mesečno

Slovenija

Potem ko smo izvedeli, da naj bi hrpeljsko-kozinska občina na javnem naročilu izbrala za izvajanje aktivnosti podjetniškega inkubatorja na Kozini Inkubator Sežana, smo na občino naslovili več novinarskih vprašanj, saj so se pojavili očitki, da je bil sežanski inkubator glede na razpisne pogoje privilegiran. Namesto, da bi odgovorili na naša vprašanja, so za včeraj sklicali novinarsko konferenco, na kateri so predstavili bodoče sodelovanje s sežanskim inkubatorjem.

Županja Saša Likavec Svetelšek in direktor Inkubatorja Sežana Dorijan Maršič

Za objekt s 529,4 kvadratnega metra uporabnih površin, v katerem se je v preteklosti zamenjalo več gostinskih obratov, je občina uveljavila predkupno pravico in ga kupila za pol milijona evrov, skupaj s pripadajočim zemljiščem. Zgrajen je bil novembra lani. Na javno naročilo občine za izbor izvajalca sta prispeli dve ponudbi, prijavila sta se Inkubator Sežana in koprski inkubator OX Istra.

Na občino so glede razpisnih pogojev pred dnevi leteli očitki, ker naj bi bili "pisani na kožo" inkubatorju, kakršen je na "tem območju samo eden" oziroma da je bil sežanski inkubator privilegiran. Več o tem si lahko preberete na tej povezavi.

Županja Saša Likavec Svetelšek je na včerajšnji tiskovni konferenci povedala, da si želijo podpreti ustanavljanje novih podjetij v občini in ohraniti mlade, visoko izobražene ter inovativne bodoče podjetnike, pa tudi pritegniti nove. Svečano naj bi inkubator odprli prihodnji mesec, ko naj bi objavili tudi javni poziv za vključitev vanj.

Z Inkubatorjem Sežana je Občina Hrpelje - Kozina sklenila pogodbo za tri leta. Po navedbah Likavec Svetelšek je ključni cilj vzpostavitve inkubatorja predvsem hitrejši razvoj gospodarstva na lokalni ravni in vzpostavitev bolj učinkovitega podpornega okolja za podjetništvo.

"V občini želimo po eni strani podpreti obstoječa, že delujoča podjetja, ki bodo imela neposreden dostop do vsebin, ki spodbujajo njihovo rast in zaposlovanje ter stremijo k povečanju ustvarjene dodane vrednosti. Na drugi strani nagovarjamo tiste, ki o podjetništvu šele razmišljajo, saj si želimo s podporo pri ustanavljanju novih podjetij v občini ohraniti mlade, visoko izobražene in inovativne bodoče podjetnike, v občino pritegniti nove gospodarske subjekte ter podjetništvo spodbuditi tudi med šolajočo mladino," pravi Likavec Svetelšek.

Ob tem je izpostavila, da je sežanski inkubator najstarejši v slovenskem prostoru, da ima konkreten načrt, izkušnje in "vpetost v evropski podporni ekosistem za podjetništvo", zato je prepričana, da bo znal "nagovoriti izzive lokalnega okolja na področju spodbujanja podjetništva". Direktor sežanskega inkubatorja Dorijan Maršič verjame, da jim bo uspelo "spodbuditi nova sodelovanja vključenih podjetij z mrežo obstoječih članov inkubatorja na drugih lokacijah, s slovenskim in mednarodnim podpornim inovativnim in podjetniškim okoljem, pa tudi z izobraževalnimi in raziskovalnimi inštitucijami".

Vrednost triletne pogodbe znaša 209.528,90 evra z ddv. Projekt vzpostavitve inkubatorja na Kozini je sofinanciran v okviru javnega razpisa za sofinanciranje projektov ekonomsko-poslovne infrastrukture na obmejnih problemskih območjih v letih 2023 in 2024, ki ga je objavilo kohezijsko ministrstvo, v višini 1.454.927,87 evra. Prve dogodke naj bi, vsaj po napovedih, v novem inkubatorju pripravili že prihodnji mesec, ko bodo novo pridobitev na Mestnem trgu tudi svečano odprli.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija