V Informacijskem središču SNG Opera in balet Ljubljana so v sklopu Pahoriane odprli razstavo ob 100. rojstnem dnevu pisatelja Borisa Pahorja. Razstava prinaša vse zanimivejše etape v Pahorjevem življenju, od mladosti, prek boja za narodnostne pravice do izkušnje koncentracijskega taborišča, osvetljuje pa tudi tako imenovano afero Kocbek.
Razstava prinaša dokumentarno gradivo iz osebnega arhiva, ki ga je Pahor leta 2009 daroval rokopisnemu oddelku Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK). Gre za okoli sedem metrov gradiva ali preko 60 map, ki med drugim vsebujejo Pahorjeve rokopise, njegove korespondence ter osebne dokumente. Prvič so razstavo postavili na ogled v NUK leta 2010. "Gre za gradivo, iz katerega lahko potem literarna in kulturna zgodovina črpata gradivo za biografijo avtorja," je ob odprtju povedal Marijan Rupert, ki je razstavo ob pisateljevem jubileju pripravil s Petro Jager.
V prostorih ljubljanske Opere je ob 100-letnici Pahorjevega rojstva zaživela okrnjena različica omenjene postavitve, ki med drugim osvetljuje tako imenovano afero Kocbek. Rupert je spomnil, da se je Pahor leta 1975 posebej angažiral in posebno številko revije Zaliv posvetil Edvardu Kocbeku. "Ta izdaja pomeni zelo pomembno stopnjo v demokratizaciji družbe. Tedaj je Kocbek prvič spregovoril o zamolčanih stvareh tedanjega režima in Pahor je prav gotovo eden od najzaslužnejših ljudi, ki so pomagali k temu razvoju demokracije," je pojasnil.
Pahor se je NUK zahvalil, da so sprejeli gradivo, ki jim ga je podaril pred tremi leti, posebej pa ga veseli, da zanj v knjižnici tako dobro skrbijo. Ta material bo po Pahorjevih besedah koristen, če bo hotel nekdo kaj več izvedeti o obdobju, ki ga je sam doživel, med drugim o dogajanju po drugi svetovni vojni na Tržaškem in o tem, kaj se je tedaj zgodilo v Sloveniji. "Vem, da sem bil tako svoboden, da teh zapisov ni mogoče kritizirati v smislu, da so v njih navedene neresnice," je dodal.
Odprtja razstave se je udeležil tudi minister za kulturo Uroš Grilc, ki je ob Pahorjevem jubileju dejal, da je Pahor mojster besede, neverjeten pričevalec zelo burnega obdobja 20. stoletja, predvsem pa človek duha, kritike in iskrene besede. "Taki, ki za svojimi besedami stojijo in so jih pripravljeni zagovarjati, so zelo redki in zato mu lahko samo čestitamo ob jubileju in zaželimo veliko zdravja," je dodal.
Odprtju razstave sledi slovesnost ob Pahorjevem jubileju v ljubljanski Operi, ki se je med drugimi udeležuje predsednik republike Borut Pahor, ob njem pa številni priznani literati iz Slovenije in zamejstva ter nekateri politiki.