Na naše uredništvo so se obrnili starši ankaranskih osnovnošolcev, ki so sodelovali na bralnem tekmovanju Berimo z Rovko Črkolovko. Izrazili so "veliko razočaranje in ogorčenje" nad po njihovih besedah nestrokovnim, nepoštenim in neodgovornim ravnanjem koprske knjižnice pri izvedbi tekmovanja. Za pojasnila smo se obrnili tudi na Osrednjo knjižnico Srečka Vilharja Koper.
NEPRAVILNOSTI PRI BRALNEM TEKMOVANJU? Starši "ogorčeni", tako odgovarja direktorica koprske knjižnice
Kronika
Kot so zapisali starši, so uradna pravila narekovala, da se tekmovanje zaključi 21. marca. "Na ta dan so naši učenci dosegli izjemen rezultat glede na število vseh prebranih knjig. Kljub temu je organizator tekmovanja kasneje samovoljno in brez vsakršne strokovne ali pravne podlage podaljšal trajanje tekmovanja, kar je neposredno vplivalo na končne rezultate ter razvrednotilo trud in prizadevanje otrok, ki so se na tekmovanje resno pripravljali," navajajo. Knjižnica pa naj bi v dopisih kot razlog za to navedla odsotnost odgovorne organizatorke.
Starši ocenjujejo, da je sprememba pravil v zadnjem trenutku, brez vnaprejšnje najave ali strokovne utemeljitve, "v popolnem nasprotju z načeli poštenega in transparentnega tekmovanja". Kot pravijo, v pravilih ni bilo nikjer navedeno, da ima organizator pravico do enostranskega podaljšanja tekmovanja, zato takšno ravnanje razumejo kot "nepravično in neetično". "Otroci so namreč imeli na razpolago omejeno število knjig, kar pomeni, da so najboljši bralci ostali "nemočni", saj po 21. marcu niso mogli prispevati k dvigu prebranih knjig na razred," pravijo.
Izrazili so tudi pomisleke glede verodostojnosti končnih rezultatov.
"Glede na navedene nepravilnosti in nestrokovno ravnanje pričakujemo izenačitev rezultatov, saj je bilo tekmovanje nepošteno spremenjeno v zadnjem trenutku ter jasna in zavezujoča pravila za prihodnja tekmovanja, ki bodo onemogočila podobne samovoljne spremembe," so navedli. Kot so zaključili, upajo, da bodo odgovorni "prisluhnili in ravnali v dobro otrok ter povrnili zaupanje v vrednote, ki naj bi jih takšna tekmovanja spodbujala – poštenost, trud, bralno kulturo in spoštovanje".
Z vprašanji smo se obrnili na Osrednjo knjižnico Srečka Vilharja Koper, ki je organizator tekmovanja. Direktorica Luana Malec uvodoma odgovarja, da gre za dolgoleten projekt knjižnice, ki spodbuja prostočasno branje in razvijanje bralne kulture med otroki in mladostniki. "Ponosni smo, da se je skozi leta v tekmovanje vključilo skoraj pet tisoč učencev, ki so skupaj prebrali več kot 21.000 knjig, pri čemer posebno pozornost namenjamo tudi tistim, ki se z branjem srečujejo z več težavami ali odporom," dodaja.
Za podaljšanje tekmovanja so se po besedah direktorice letos odločili na prošnjo več sodelujočih šol.
"To odločitev smo sprejeli odgovorno in premišljeno, saj se je istočasno iz objektivnih razlogov prestavila tudi zaključna prireditev. S podaljšanjem smo želeli omogočiti dodatni čas predvsem tistim učencem, ki bi brez te možnosti težko izpolnili osnovni pogoj – prebrati vsaj eno knjigo, kar je nujen pogoj za uvrstitev celotnega razreda med možne zmagovalce. S tem smo sledili temeljnemu cilju tekmovanja: vključiti čim širši krog otrok in pri njih vzbuditi veselje do branja – tudi pri tistih, ki doslej niso bili aktivni bralci," nadaljuje direktorica.
Pravi, da so spremembo vnaprej in pravočasno sporočili mentorjem na vseh sodelujočih šolah in o tem ažurirali informacijo na spletni strani. Pa tudi, da so imeli vsi sodelujoči oddelki enake možnosti za dosego dobrih rezultatov, podaljšanje pa da ni bilo namenjeno izboljševanju že doseženih povprečij, temveč izpolnjevanju osnovnega pogoja sodelovanja.
"Iskreno obžalujemo, če je pri tem kdo občutil nelagodje ali izgubil zaupanje v izvedbo projekta. Zagotavljamo, da si pri vodenju tekmovanja prizadevamo za strokovnost, transparentnost in vključujoč pristop. Opozorila, ki smo jih prejeli od mamice ene od udeleženk tekmovanja, bomo skrbno upoštevali pri nadaljnjem razvoju in organizaciji tega priljubljenega bralnega izziva," navaja direktorica.
In ob tem dodaja: "Veseli smo vsakega novega bralca in vsake prebrane knjige. Verjamemo, da prav z vključevanjem in vzpodbujanjem tudi najšibkejših k branju gradimo skupnost bralcev, ki bo bogatila našo družbo tudi v prihodnje."