ODZIV DRŽAV NA TRUMPOVE CARINE: Von der Leyen bi se pogajala, Kitajska napovedala povračilne ukrepe

Svet

Napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi carin na uvoz z vsega sveta je pričakovano naletela na negativne odzive. Evropski voditelji v novih razmerah poudarjajo pomen zaščite lastnih interesov. Avstralija meni, da gre za nelogičen ukrep, Peking pa svari, da v trgovinskih vojnah ni zmagovalcev.

Na napoved ZDA o uvedbi univerzalnih carin na uvoz z vsega sveta, vključno z EU, se je danes odzvala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je to označila kot velik udarec za svetovno gospodarstvo. ZDA je pozvala k pogajanjem. Če ta ne bodo prinesla rešitve, pa je EU pripravljena ukrepati, je dejala.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v odziv sklical sestanek predstavnikov vseh sektorjev, ki jih bodo prizadeli ameriški ukrepi.

Španski premier Pedro Sanchez je zagotovil, da bo njegova vlada zaščitila domača podjetja in delavce. Nujnost zaščite lastnih interesov sta izpostavila tudi njegov irski kolega Micheal Martin ter predsednica Švice Karin Keller-Sutter. Predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni je menila, da se je treba izogniti trgovinski vojni, saj da lahko ta le oslabi Zahod.

Kitajska je prav tako izrazila nasprotovanje ameriškim carinam in napovedala povračilne ukrepe, poteze ZDA je označila za "enostranske prakse ustrahovanja". "V trgovinskih vojnah ni zmagovalcev," je sporočilo ministrstvo za trgovino v Pekingu in ZDA pozvalo k enakopravnemu dialogu. Kitajska bo med najbolj prizadetimi državami Trumpove trgovinske politike, saj so ZDA zanjo že pred časom dvakrat uvedle po 10-odstotne carine, sedaj pa jim je Trump dodal še 34-odstotne, tako da so skupaj carine na kitajski uvoz že 54-odstotne.

Ameriške carine po prepričanju kitajskega trgovinskega ministrstva "niso skladne z mednarodnimi trgovinskimi pravili in resno škodijo legitimnim pravicam in interesom relevantnih deležnikov". Peking je Washington pozval k takojšnjemu preklicu napovedanih carin ter opozoril, da ogrožajo svetovni gospodarski razvoj in škodujejo ameriškim interesom.

Do novih ameriških carin so kritični tudi na Japonskem, kjer so jih kljub drugačnim prizadevanjem tamkajšnje vlade doletele 24-odstotne carine. "Dejstvo, da so bili uvedeni taki ukrepi, kljub vsem tem prizadevanjem, je zelo obžalovanja vredno," je dejal japonski premier Shigeru Ishiba, ki je pred časom obiskal Washington in poskušal za Tokio izpogajati izjemo pri uvedbi carin. Da so ameriške carine obžalovanja vredne, je ocenil tudi japonski minister za trgovino Yoji Muto.

Tiskovni predstavnik japonske vlade Yoshimasa Hayashi je dejal, da bi bili ukrepi ZDA lahko v nasprotju s pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO) in trgovinsko pogodbo med državama. Ni pa želel komentirati, ali bo Japonska uvedla povračilne ukrepe.

Voditelj Južne Koreje Han Duck-soo je medtem sporočil, da je trgovinska vojna nova realnost, zato da bo Seul vložil vse napore, da bi preprečil trgovinsko krizo. Ministre je pozval, da naj preko agresivnih pogajanj z Washingtonom poskušajo minimizirati škodo.

V Tajvanu obžalujejo odločitev ZDA, da uvedejo 32-odstotne carine na uvoz tajvanskega blaga. Kot je dejala tiskovna predstavnica tamkajšnje vlade, gre za skrajno nerazumno potezo. Ob tem je napovedala začetek "resnih pogajanj" z ZDA. Tajvanski gospodarski minister Kuo Jyh-huei je sicer že v torek sporočil, da so pripravili načrt za pomoč lokalnim industrijam, ki jih bodo prizadele ameriške carine.

Tarča novih carin je tudi Avstralija, ki od druge svetovne vojne velja za eno najmočnejših vojaških zaveznic ZDA. Na uvoz blaga iz Avstralije bodo veljale 10-odstotne carine. Avstralski premier Anthony Albanese je sporočil, da ne bodo sprejeli protiukrepov. "Te carine niso nepričakovane, a naj jasno povem: so popolnoma neupravičene," je bil kritičen.

Sydney je obenem začuden nad odločitvijo Washingtona, da uvede ločene 29-odstotne carine na majhen otok v Tihem oceanu Norfolk, ki je eden od teritorijev Avstralije. Gre za otok s približno 2000 prebivalci, med katerimi jih je veliko potomcev upornikov na ladji Bounty. Glavna gospodarska dejavnost na otoku je turizem"Ne vem, kaj je glavni izvoz otoka Norfolk v ZDA in zakaj je bil izpostavljen, vendar je bil," je začuden Albanese.

V Indiji so bili ob napovedani uvedbi 26-odstotnih carin nekoliko bolj previdni. Indijska vlada se še ni uradno odzvala na napovedane carine, tamkajšnji izvozniki pa so ocenili, da so višje, kot so pričakovali. Je pa generalni direktor Zveze indijskih izvoznih organizacij Ajay Sahai izpostavil, da so nižje od carin, ki so jih ZDA uvedle proti nekaterim drugim tekmecem v regiji. V tem vidi priložnost za okrepitev tržnega deleža.

Ameriški predsednik Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, kar bo začelo veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  03 .04. 2025 ob  17: 16
War der Leyen naj se začne pogajati s Putinom, bo več koristi
vseved |  03 .04. 2025 ob  09: 15
Če so podatki o višinah carin ki jih imajo druge države na ameriško blago, je rešitev enostavna- ukinite carine. Če pa je to samo plod trumovega zamračenega uma, pa odjebimo 350 milijonov američanov in se preusmerimo na ostalih 7 milijard ljudi.