OSTALI BREZ MUNICIJE: Policisti na Goriškem zasegli večjo količino pirotehničnih izdelkov

Kronika

Na območju Policijske uprave (PU) Nova Gorica so policisti v času med 13.  in 15. decembrom zasegli večje količino pirotehničnih izdelkov, in sicer 10 petard v Prvačini, 173 kosov različnih petard v Novi Gorici in 48 različnih petard v Šempetru pri Gorici. V primerih, ko so bile petarde zasežene mladoletnikom, bo zoper slednje podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče. V primerih zasega pirotehničnih izdelkov polnoletnim osebam pa se zoper kršitelje uvede hitri postopek z izdajo odločbe.

Policisti PU Nova Gorica tudi v letošnjem decembru, tako kot drugod po Sloveniji, izvajajo številne aktivnosti z namenom preprečevanja negativnih posledic, do katerih lahko pride pri uporabi pirotehničnih izdelkov. Policija namreč ugotavlja, da se predvsem ob praznovanju božiča in novega leta običajno bolj pogosto uporablja različne vrste pirotehničnih izdelkov kljub zakonsko predpisanim visokim globam za kršitve.

"Uporaba pirotehničnih izdelkov je številnim posameznikom ali skupinam oseb pogosto v zabavo, medtem ko je mnogim takšno početje neprijetno, vzbuja strah in občutek ogroženosti. Žal je pri uporabi pirotehničnih izdelkov v preteklem obdobju prihajajo tudi do telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode in pritožb in klicev občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo petard. Pri tem ni odveč opozoriti tudi na dejstvo, da neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov ni nevarna in moteča zgolj za ljudi temveč tudi za živali. Policisti zato pozivamo tudi vse lastnike in skrbnike živali, naj v tem prihajajočem prazničnem času, ko se uporaba pirotehnike, predvsem ognjemetov in drugih pirotehničnih izdelkov, v primerjavi z drugimi obdobji leta bistveno poveča, da poskrbijo za svoje hišne ljubljenčke," opozarjajo.

Po določilih Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih je prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, fizičnim osebam dovoljena med 19. in 31. decembrom, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. "Pri tem velja poudariti, da da posest in uporaba vseh oblik in moči v Sloveniji ni dovoljena. Vsi pirotehnični izdelki, ki so naprodaj v Sloveniji, morajo biti ustrezno označeni in opremljeni z deklaracijo v slovenskem jeziku, da je zagotovljena tudi njihova sledljivost. Lastna izdelava pirotehničnih sredstev in predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanega učinka poka je prepovedana! Prav tako sta prepovedani uporaba izdelkov v drugih predmetih in preprodaja. Prepovedana pa je tudi posest takšnih pirotehničnih izdelkov," pojasnujejo na navogoriški policijski upravi.

Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z omejitvami v Zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih pomenijo prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov. Pri tem se izreče tudi stranska sankcija odvzema pirotehničnega izdelka. Stranska sankcija se izreče tudi, če izdelki niso storilčeva last.

Ker je neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov praktično problem vseh, zato vse starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje policisti ponovno opozarjajo na nevarnosti in možne posledice, še zlasti pa je pomembno, da se ljudje začnejo zavedati posledic nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov in ravnati v smeri čim večje splošne varnosti: "Če boste v omenjenem času kljub temu kupovali ali uporabljali ognjemetne izdelke (kategorije F1) pa vas pozivamo, da z zgledom pripomorete k preprečevanju neželenih posledic. Pirotehniko uporabljajte v skladu z navodili proizvajalca, uporaba pa naj bi čim manj moteča za okolico. Pomembno vlogo imate tudi starši, ki s svojim obnašanjem in odnosom do pirotehničnih izdelkov vplivate na zavest in obnašanje otrok. Naj trenutek užitka ne pusti nepopravljivih, bolečih ali celo usodnih posledic za celo življenje."

Ob tem še poudarjajo, da je tudi na območju novogoriške policijske uprave v prejšnjih letih prihajalo do telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode in pritožb in klicev občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo petard. Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov namreč pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), moti živali in jih spravlja v stres, onesnažuje okolje ter povzroči materialno škodo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija