Ankaranski občinski svetniki so nedavno sprejeli predlog o pobratenju občine Ankaran z italijansko občino Ancarano. Ge za zanimivo naključje istega imena, za katerega v italijanskem Ancaranu menijo, je povezano s templjem etruščanskega božanstva, boginje Ancarie.
POBRATENJE DVEH ANKARANOV: Druži ju več kot samo ime
Ankaran
Italijanski Ancarano (Comune di Ancarano) se nahaja v pokrajini Teramo v Italiji, leži na 293 metrih nadmorske višine v pokrajini Abruzzo, ki je eno najbolj potresnih območij Italije in je bilo že večkrat potresno zelo prizadeto. Čeprav je od morja oddaljen 20 kilometrov, je simbol občinskega grba sidro – sidro so namreč odkrili med izkopavanji zunaj grajskega obzidja.
Kaj imata obe ankaranski občini skupnega razen imena?
Na ankaranski občini pojasnjujejo, da jima je skupno med drugim to, da gre za "majhni lokalni skupnosti, ki imata podobno število javnih zavodov in društev. Obe imata razvito vinogradništvo in oljkarstvo". Obe občini sta razmeroma majhni, občina Ancarano obsega 14,4 km2 in ima od zadnjega popisa 1.877 prebivalcev, slovenski Ankaran je skoraj pol manjši (8 km2), a ima enkrat več prebivalcev (3.224).
Ankaran in Ancarano bosta v prihodnjih mesecih podrobneje razdelala možnosti sodelovanja. "Vsaka lokalna skupnost ima določene dobre prakse, ki jih je mogoče razširiti prek svojih meja, povezovanje in sodelovanje prek državnih meja pa na dolgi rok ustvarja multikulturno, odprto in bolj strpno družbo," menijo v kabinetu župana Gregorja Strčnika.
V Ankaranu upajo, da bo sodelovanje prineslo možnost izmenjave izkušenj, informacij in dobrih praks ter imelo promocijski učinek. Občinski svet, ki je predlog sodelovanja obeh občin soglasno sprejel, je tudi potrdil začetek aktivnosti priprave na izvedbo pobratenja obeh občin.
Kot zanimivost naj omenimo, da ima Ancarano bogato zgodovinsko in kulturno dediščino, ki črpa iz njegovega porekla rimske naselbine. Kot piše na občinski spletni strani, je ime Ancarano povezano s templjem, posvečenem boginji Ancarii, etruščanskemu božanstvu, zaščitnici pred vdori sovražnikov. Tempelj boginje Ancarie je bil zelo priljubljen, obiskal naj bi ga celo Julius Caesar. Morda pa niso odveč ugibanja, da imata nemara novopobratena Ancarano in Ankaran celo skupni zgodovinski, torej etruščanski izvor svojih imen?