Na nas se je obrnil bralec iz Portoroža, ki se je znašel v denarni stiski. Kot pravi, je ostal brez denarne pomoči, ker je delal v tujini, zaradi pandemije pa ne more delati v svoji panogi, saj je gostinska dejavnost zaprta. "Državo pa ne zanima, kako bo z nami, ki nimamo več nobenega prihodka," z razočaranjem ugotavlja.
PORTOROŽAN OBUPAN NAD DRŽAVO: "Ali mi nismo prebivalci Republike Slovenije?"
Piran
Bralec nam je zaupal svojo zgodbo o stiski, ki je posledica pandemije koronavirusa. Kot sezonskemu delavcu mu je v septembru potekla pogodba v tujini, ob vrnitvi domov se je nato prijavil na Zavod za zaposlovanje Republike Slovenije (RS). Po njegovih pojasnilih tega ni mogel storiti v tujini, ker tam nima prijavljenega stalnega prebivališča.
V Sloveniji je sicer izpolnjeval pogoje za denarno nadomestilo za brezposelnost, a le za tri mesece: "Zaradi slovenskih zakonov se ne da dobiti nadomestila v tujini," pojasnjuje. Ker zaradi pandemije ne more opravljati svojega poklica, saj dela v gostinstvu, panogi, ki je v teh časih obstala, se je po treh mesecih šel pozanimat, ali mu pripada vsaj dodatek na brezposelnost, ki so ga opredelili v sedmem paketu ukrepov za omilitev posledic epidemije. "Znašal bi 513 evrov bruto, a odgovor je bil ne," pravi in dodaja, da je razlog za takšen odgovor, ker je delal v tujini in ker je prejemal redno denarno nadomestilo.
"Države pa ne zanima, kako bo z nami, ki nimamo več nobenega prihodka in vsi prihranki, ki smo si jih uspeli narediti, so v lanskem letu šli glede na to, da se je lahko delalo zelo malo časa. Dajejo pomoč duhovnikom in vsem ostalim tujcem, ki so v Sloveniji nelegalno, a za svoje državljane nočejo poskrbeti. Ali mi nismo prebivalci Republike Slovenije ali kako?" svojega razočaranja ne skriva Portorožan, ki se sprašuje, kaj v takšni situaciji lahko naredi glede na to, da tekoči stroški mesečno prihajajo, denarja pa nima niti za v trgovino.
Na spletni strani vlade sicer jasno piše, da za osebe, ki ne izpolnjujejo pogoja za pridobitev denarnega nadomestila za brezposelnost po Zakonu o urejanju trga dela in jim je od 18. oktobra 2020 dalje prenehala pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali pogodba o zaposlitvi, sklenjena za določen čas, sedmi protikoronski zakon uvaja začasno denarno nadomestilo plače zaradi izgube zaposlitve v višini 513,64 evrov bruto na mesec, za čas trajanja razglašene epidemije.
Z vprašanji smo se obrnili na koprski zavod za zaposlovanje, njihove odgovore pa bomo objavili takoj, ko jih prejmemo.