SVETOVNI DAN VARČEVANJA: Bančne vloge slovenskih gospodinjstev so dosegle 30 milijard evrov

Slovenija

Svetovni dan varčevanja, ki ga vsako leto obeležujemo 31. oktobra, je namenjen promociji varčevanja in ozaveščanju javnosti o pomembnosti varčevanja za gospodarstva in posameznike. Slovenska gospodinjstva ob tem ostajajo pri varčevanju konzervativna, največji delež predstavljajo bančne vloge in gotovina.

31. oktober je bil za svetovni dan varčevanja določen na prvem mednarodnem kongresu hranilnic v Milanu v Italiji leta 1924. Na njem se je zbralo okoli 350 predstavnikov 7000 hranilnic in njihovih podružnic iz 27 držav. Glavni cilj kongresa je bil spodbuditi prebivalstvo k varčevanju, zlasti v obliki vlog na računih v bankah in hranilnicah. Danes ta dan obeležujemo v 80 državah.

Varčevanje ima v Sloveniji precej dolgo tradicijo. Prva hranilnica v Ljubljani je bila ustanovljena leta 1820. Nato je bilo ustanovljenih več mestnih hranilnic in kreditnih zadrug. Za začetek slovenskega bančništva velja leto 1900, ko so slovenski poslovneži ustanovili Ljubljansko kreditno banko, prvo bančno ustanovo na ozemlju današnje Slovenije.

V letu 2023 se je po podatkih statističnega urada razpoložljivi dohodek gospodinjstev v primerjavi z letom prej povečal za 8,5 odstotka na 38,64 milijarde evrov. Rast izdatkov za končno potrošnjo je zaostajala za rastjo razpoložljivega dohodka gospodinjstev, kar pomeni, da se je delež bruto varčevanja v razpoložljivem dohodku povečal.

Stopnja bruto varčevanja je bila v Sloveniji lani višja od povprečja EU in evrskega območja. V EU je lani dosegla 12,9 odstotka, v evrskem območju pa je znašala 13,7 odstotka. Slovenska gospodinjstva ob tem ostajajo pri varčevanju konzervativna, največji delež predstavljajo bančne vloge in gotovina.

V Sloveniji so finančna sredstva gospodinjstev konec letošnjega drugega četrtletja po podatkih Banke Slovenije znašala 82,9 milijarde evrov in so se v zadnjem letu povečala za 6,7 milijarde evrov. Bančne vloge so dosegle 30 milijard evrov, od tega 90 odstotkov v domačih bankah. Povečale so se za 743 milijonov evrov.

Obveznosti gospodinjstev so znašale 17,8 milijarde evrov in so se v zadnjem letu povečale za 865 milijonov evrov. Najeta posojila so narasla za 867 milijonov evrov in dosegla 15,8 milijarde evrov, od tega 84 odstotkov pri domačih bankah in 10 odstotkov pri drugih finančnih posrednikih. Presežek finančnih sredstev nad obveznostmi gospodinjstev je znašal 65,1 milijarde evrov in se je povečal za 5,8 milijarde evrov.

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  31 .10. 2024 ob  19: 32
Luki Mescu se cedijo sline po prihrankih slovencev.