Skupina, ki zastopa okoli 500 svojcev bolnikov, ki so umrli v Italiji za posledicami covida-19, bodo od italijanske vlade in deželnih oblasti zahtevali 100 milijonov evrov odškodnine. Skupina Noi Denunceremo (Obsodili bomo) je napovedala, da bodo tožbo vložili danes in da bodo zahtevali povprečno 200.000 evrov na osebo.
SVOJCI ŽRTEV COVIDA-19 ZAHTEVAJO 100 MILIJONOV EVROV ODŠKODNINE: "Božično darilo za tiste, ki bi morali ukrepati, a niso"
Svet
Giuseppe Conte
Tožili bodo premierja Giuseppeja Conteja, ministra za zdravje Roberta Speranzo in predsednika Lombardije Attilia Fontano, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vodja skupine Luca Fusco je dejal, da bo to "božično darilo za tiste, ki bi morali med pandemijo ukrepati, a niso".
Italija je v pandemiji covida-19 ena najbolj prizadetih držav na svetu. V državi s 60 milijonov prebivalcev je zaradi covida-19 umrlo skoraj 70.000 ljudi, več kot v kateri koli drugi evropski državi.
Skupina trdi, da je malomarnost oblasti prispevala k velikemu številu mrtvih. Skupina ima sedež v Bergamu v Lombardiji na severu Italije, ki je bila žarišče prvega vala epidemije marca in aprila. V minulih mesecih je na tožilstvo v Bergamu vložila več deset kazenskih ovadb zaradi neustreznega ukrepanja oblasti.
Junija so tožilci iz Bergama v Rimu zaslišali Conteja, Speranzo in notranjo ministrico Luciano Lamorgese, a doslej niso vložili obtožnic.
Minuli teden pa so tožilci prisluhnili Francescu Zambonu iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je sodeloval pri pripravi poročila, v katerem je bil WHO kritičen do odziva italijanskih oblasti ob izbruhu epidemije. WHO je poročilo umaknil nekaj ur po objavi v maju zaradi "netočnosti", ki pa jih ni želel pojasniti. Zambon je umik poročila označil za prikrivanje.
V poročilu so ocenili, da je imela Italija zastarel načrt odzivanja na pandemijo še iz leta 2006. Presodili so tudi, da je bil začeten odziv v bolnišnicah "improviziran, kaotičen in kreativen".
Skupina Noi Denunceremo v tožbi tudi obtožuje deželne in državne oblasti, da niso ustrezno ukrepale, ker niso zaprli mest Alzano Lombardo in Nembro blizu Bergama, kjer sta bili prvi žarišči koronavirusa. Večje število okužb pripisujejo tudi prehitremu odprtju urgence v bolnišnici v kraju Alzano Lombardo.
Na božični dan bo v Italiji "70.000 sedežev praznih", je danes še opozoril Fusco, ki je s tem mislil na smrtne žrtve covida-19. "Prepričani smo, da bi jih bilo veliko manj ob ustreznem načrtovanju, ki sta ga vedno znova zahtevala Evropska unija in WHO," je izpostavil.