TVEGANJE KEMIJSKE ONESNAŽENOSTI PITNE VODE: To so ugotovitve NIJZ-ja

Slovenija

Raven tveganja kemijske onesnaženosti pitne vode za največji delež manjših in srednje velikih sistemov za oskrbo s pitno vodo v Sloveniji je srednja, na osnovi podatkov, zbranih v okviru večletnega raziskovalnega projekta, ocenjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo tudi na problem pomanjkljivih podatkov.

V okviru projekta so na NIJZ zbirali in analizirali podatke o pristnosti kemijskih onesnaževal v pitni vodi manjših in srednje velikih sistemov za oskrbo s pitno vodo. Kot so objavili, so v nekaterih sistemih v obdobju med začetkom januarja 2018 in koncem decembra 2023 odkrili presežne mejne vrednosti pesticidov, težkih kovin, stranskih produktov dezinfekcije, amonija, nitrata in nitrita ter prisotnost nekaterih motilcev endokrinega sistema, kot so kofein, salicilna kislina, paracetamol in karbamazepin.

Vzorčenja pitne vode so po njihovih pojasnilih potekala v sklopu državnega programa monitoringa pitne vode in notranjega nadzora. Medtem ko so podatki monitoringa prosto dostopni na spletni strani mpv.si, pa so podatke o notranjem nadzoru pridobili s strani sodelujočih upravljavcev sistemov za oskrbo s pitno vodo. Zbrali in analizirali pa so tudi podatke o kemijskem onesnaženju površinske in podzemne vode, ki lahko vplivata na vodne vire manjših in srednje velikih sistemov za oskrbo s pitno vodo.

V opazovanem obdobju so bila v okviru monitoringa pitne vode izvedena tudi kemična preskušanja odvzetih vzorcev pitne vode z razširjenim obsegom parametrov na 36 odstotkih vseh manjših in srednje velikih sistemov za oskrbo s pitno vodo, na ostalih 64 odstotkih pa ne. Na vseh odvzetih vzorcih pitne vode so bila izvedena tudi mikrobiološka preskušanja in meritve terenskih parametrov. Poleg preseženih mejnih vrednosti parametrov so na NIJZ zbrali tudi vse ukrepe za odpravljanje ugotovljenih neskladnosti pitne vode, ki so bili izvedeni v teh letih.

"Na osnovi zbranih podatkov o manjših in srednje velikih sistemih za oskrbo s pitno vodo smo prepoznali glavne nevarnosti in nevarne dogodke, povezane s kemijskim onesnaženjem pitne vode, ki so se zgodili na sistemih, ter pregledali, kakšna je resnost njihovega vpliva na kakovost in količino pitne vode ter zdravje uporabnikov, da bi lahko na splošno ocenili tveganje za zdravje uporabnikov. Na osnovi pomanjkljivih podatkov, ki so nam bili na voljo, smo ocenili, da je raven tveganja kemijske onesnaženosti pitne vode za največji delež omenjenih sistemov srednja. Ocene tveganja za posamezne naprave pa lahko naredijo le njihovi upravljavci," so ugotovili na NIJZ.

Kot so še izpostavili, jim je izvedba projekta dala vpogled v pomanjkljivosti podatkov o kemijski kakovosti pitne vode iz manjših in srednje velikih sistemov za oskrbo s pitno vodo. Za namen prepoznavanja vplivov prispevnih območij na zajetja pitne vode so tako nadgradili tudi informacijski sistem pitne vode, tako da bo ta omogočil povezavo informacij o vodnih virih z registrom prispevnih območij vodnih teles površinskih voda, ki ga pripravlja Direkcija RS za vode.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
IndiSat |  28 .03. 2025 ob  09: 56
A niso za to odgovorna če pride do tega razna podjedja ki upravljajo s tem? Npr Rižanski vodovod da prefiltrira vse te svinjarije preden pride v naše pipe doma? Ker če ni tako,..zakaj mi tako drago plačujemo to vodo in vse ostalo?!!