Fakulteta za turistične študije – Turistica Univerze na Primorskem je ob praznovanju 30-letnice delovanja izvedla interno konferenco InCUENTROS: Znanje in poklici za turizem prihodnosti: med tehnologijo, trajnostjo in človeškim stikom. Dogodek je združil zaposlene in študente v poglobljeni razpravi o izzivih in priložnostih turizma in poučevanja turizma v prihodnosti.
UP FTŠ TURISTICA OB 30-LETNICI IZVEDLA KONFERENCO INCUENTROS: Znanje in poklici za turizem prihodnosti
Piran
Konferenca je naslovila ključna vprašanja, ki se nanašajo na razvoj in predajanje znanj in kompetenc prihodnjim strokovnjakom v turizmu, zlasti v kontekstu globalnih sprememb, tehnološkega napredka in trajnostnega razvoja. Srečanje je potekalo v treh sekcijah, v katerih so pedagoški, raziskovalni in strokovni sodelavci skupaj s študenti iskali odgovore na izzive, ki jih prinašajo tehnologije in nujnost trajnostnega prehoda, ter oblikovali predloge za nadaljnji razvoj fakultete na področjih izobraževanja, raziskovanja in podpore študentom in zaposlenim.
Poseben poudarek je bil namenjen prispevku raziskovalcev in pedagogov k razumevanju potreb sodobnega turizma in prispevka fakultete k razvoju turističnega gospodarstva in znanja o in za turizem, ter reševanju kadrovskih izzivov v turizmu in učinkovite implementacije sodobnih tehnologij. Pomemben zaključek razprave je, da tehnologija predstavlja pomembno podporo, ne more pa nadomestiti človeškega stika, ki je v turizmu kot storitveni dejavnosti ne le potreben, ampak predvsem neobhoden. Podjetništvo, tehnologije in inovativnost, povezovanje z gospodarstvom in oblikovanje pravega turističnega laboratorija kot centra, ki naj povezuje stroko in akademski svet, so tiste, ki bodo imele sposobnost ustvariti višjo dodano vrednost.
Komuniciranje in veščine komuniciranja so tiste, ki kljub razviti tehnologiji, pomenijo pomembno kompetenco za nadaljnji razvoj turizma. Okoljska trajnost je že dobro vpeljana, vendar pa je potrebno še veliko narediti na področju družbene in ekonomske trajnosti v turizmu, predvsem glede pravičnega zaposlovanja, visoke dodane vrednosti in njenega ohranjanja v okolju, kjer se turizem odvija. Ključen na področju trajnosti pa je tudi umik od hipotetičnih podlag v konkretne, na dokazih temelječ trajnostni prehod; trajnost kot praksa in ne kot deklaracija. Pomembna zaključna misel sekcije pedogoških in raziskovalnih sodelavcev je, da je potrebno osvajati in razvijati tudi teorijo, ki ima moč razložiti posamezne pojave in ponuditi odgovore na različna vprašanja stroke. S tem pa preprečiti tvegane poslovne odločitve in/ali uvajanje nepotrebnih poslovnih procesov ali ukrepov.
Sekcija strokovnih sodelavcev in študentov je odprla razpravo, kako uporabljati tehnologijo, da bo učinkovito podprla administrativne postopke, in torej služila kot podpora optimizaciji dela. Ključna misel študentov fakultete je bila uporaba orodij umetne inteligence, ki je ne bi smeli prepovedovati, ampak osvojiti njeno etično in predvsem odgovorno rabo. Ključna ugotovitev obeh sekcij je, da komuniciranje ostaja temeljna prvina dela in življenja na fakulteti in izven nje.
"Turizem prihodnosti potrebuje znanje, pogum in odgovornost – a predvsem ostaja domena človeka. Naša fakulteta vstopa v novo desetletje kot skupnost, ki tehnologijo vidi kot podporo in ne nadomestek človeka, in v ospredje postavlja pomen strokovnega znanja, trajnostno delovanje ter moč povezovanja med študenti, raziskovalci in gospodarstvom," je ob zaključku poudaril dekan izr. prof. Emil Juvan.
Srečanje se je zaključilo s podelitvijo priznanj fakultete in Študentskega sveta, ki ji je sledilo odprtje digitalne razstave Obrazi Turistice, ki predstavlja zaposlene in študente ter njihove dosežke na področju ustvarjanja in predajanja znanja o turizmu.
InCUENTROS kot interno srečanje predstavlja pomemben mejnik in odskočno desko za nadaljnji razvoj fakultete kot vodilne izobraževalne in raziskovalne ustanove na področju turizma.