Dvojezične napise v latinici in cirilici na upravnih stavbah v Vukovarju na skrajnem vzhodu Hrvaške je danes začela varovati tudi policija, ki je dvignila pripravljenost na najvišjo raven, poroča danes hrvaški Jutarnji list.
V Vukovarju policija straži napise v cirilici
Svet
Danes zjutraj so na zgradbi urada državne uprave znova namestili tablo z dvojezičnim napisom, ki so jo protestniki nasilno sneli 2. septembra. Podobno tablo pa so prvič namestili tudi na zgradbi hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje. Zdaj plošči stražijo policisti intervencijske enote v polni bojni opremi, navaja Jutarnji list.
Policija je zavarovala in ogradila tudi vhod v stavbo hrvaškega pokojninskega zavoda in pričakovati je, da bo tudi ta zgradba dobila svoj napis v cirilici, še piše hrvaški dnevnik na svoji spletni strani.
Veterani menijo, da gre za morbidno potezo
Predstavnik veteranov iz hrvaške osvobodilne vojne, zbranih v "Štabu za obrambo hrvaškega Vukovarja", je zagotovil, da se danes na postavitev novih napisov ne bodo odzivali. So pa v tem združenju še ocenili, da gre za "morbidno potezo", da se napisi postavljajo samo dan pred pogrebom 11 žrtev vojne iz Sutina, predmestja Vukovarja.
Poleg tega vukovarski veterani zatrjujejo, da v tem mestu ne živi tretjina Srbov, da bi imeli pravico do napisov v svojem jeziku oz. pisavi, kot to določa hrvaška ustava. "Ugotovili smo, da je več tisoč ljudi prijavljenih na neobstoječih naslovih ali pa ne živijo v Vukovarju," je dejala Snježana Patko iz omenjenega združenja. Kot je zatrdila, je v Vukovarju samo osem odstotkov prebivalcev med zadnjim popisom navedlo, da je njihov materni jezik srbski.
Vprašanje cirilice tema številka ena na Hrvaškem
Vprašanje cirilice v zadnjih mesecih močno razburja Hrvaško, še posebej Vukovar, ki na Hrvaškem velja za enega največjih simbolov srbske agresije na hrvaško državo med vojno na njenih tleh (1991-1995). Vendar pa hrvaška ustava vsem manjšinam v državi zagotavlja pravico do uporabe lastne pisave, če predstavlja več kot tretjino lokalnega prebivalstva.
V Vukovarju se s tem ne strinjajo in nočejo dopustiti rabe cirilice. Prišlo je tudi do več incidentov in nasilnega odstranjevanja tovrstnih napisov na državnih uradih. Incidente sta v preteklih dneh obsodila tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović in zunanja ministrica ter podpredsednica vlade Vesna Pusić.
Premier Zoran Milanović se je želel v četrtek sestati s predstavniki vukovarskih veteranov, a so ga ti zavrnili. Kot menijo, je Milanović sam vzrok za "destabilizacijo" Vukovarja.