VALDOLTRA IN SLOVENSKA VOJSKA: Hiperbarična komora ostaja v skupni rabi

Ankaran

Ortopedska bolnišnica Valdoltra in Slovenska vojska nameravata nadaljevati s sodelovanjem pri skupni uporabi hiperbarične komore. Tako je v usklajevanju nov dogovor, ki bo nadomestil dosedanjega, sklenjenega za triletno preizkusno obdobje, ki se izteče konec aprila 2025. Po pojasnilih ministrstva za obrambo (MORS) je novi dogovor o medsebojnem sodelovanju že pripravljen za obdobje enega leta in bo predvidoma podpisan pred iztekom trenutnega sporazuma. Bistvenih sprememb sicer ne prinaša: hiperbarična komora ostaja v lasti Slovenske vojske, bolnišnica Valdoltra pa bo še naprej zagotavljala pogoje za njeno redno uporabo.

Slovenska vojska (SV) je leta 2022 preselila svojo hiperbarično komoro za zdravstveno oskrbo poškodovanih potapljačev iz vojašnice slovenskih pomorščakov Ankaran v Ortopedsko bolnišnico Valdoltra (OBV). Ob tem je bil sklenjen dogovor o medsebojnem sodelovanju, ki je določal začasno uporabo hiperbarične komore tako za potrebe bolnišnice kot SV in sodelovanje zdravstvenega osebja SV in OBV pri izvajanju zdravstvene oskrbe kot tudi njihovo usposabljanje in izobraževanje. "Dogovor o medsebojnem sodelovanju je bil sklenjen za tri leta do 30. aprila 2025," navajajo na MORS. To pomeni, da se triletno preizkusno obdobje, v katerem lahko bolnišnica komoro brezplačno uporablja tudi v civilne namene, izteka.

Na MORS so potrdili, da je pripravljen že nov dogovor o medsebojnem sodelovanju za obdobje enega leta, podpisan pa bo predvidoma pred potekom obstoječega. Bistvenih sprememb ne predvideva, nameravajo pa sodelovanje z OB Valdoltra še okrepiti. Kot so pojasnili, hiperbarična komora (HBK) ostaja v lasti Slovenske vojske, uporabljala pa se bo tako kot doslej tudi za potrebe bolnišnice.

Dogovor vključuje tudi pripravljenost zdravstvenega osebja Valdoltre za izvajanje zdravstvene oskrbe pripadnikov SV ter nadaljnje sodelovanje pri izobraževanju in usposabljanju. Novost je dodatna obveznost Valdoltre, da v času dosegljivosti zdravnikov specialistov s področja baromedicine zagotavlja pripravljenost za izvajanje potapljaških aktivnosti Odreda za specialno podvodno delovanje 430. mornariškega diviziona.

"OB Valdoltra bo v času dosegljivosti zdravnikov specialistov s področja baromedicine zagotavljala pripravljenost za izvajanje potapljaških aktivnosti pripadnikov Odreda za specialno podvodno delovanje 430. mornariškega diviziona na podlagi vnaprej dogovorjenih terminov, kar pomeni velik korak naprej na področju varnosti potapljanja in odzivnega časa ustrezne zdravniške pomoči ob potapljaški nesreči," pojasnjuje MORS. Prav tako bo z novim dogovorom pripadnikom SV zagotovljeno zdravljenje ob potapljaški nesreči v okviru dejavnosti, ki jih OB Valdoltra izvaja.

Na podlagi dosedanje pogodbe je bolnišnica nosila stroške rednega obratovanja komore, medtem ko je ostale stroške rednega vzdrževanja nosil MORS. To se ne bo spremenilo. "Stroški funkcionalnega delovanja HBK ostanejo v SV, saj je komora last SV, OB Valdoltra pa zagotavlja sredstva za redno delovanje HBK," zagotavlja MORS.

Komora že redno v uporabi za terapije

V Valdoltri, kjer v začetni fazi komore niso uporabljali za zdravljenje pacientov, saj so želeli predtem obvladovati vsa varnostna tveganja in protokole zdravljenja, jo zdaj redno uporabljajo za zdravljenje pacientov. "Dnevno izvedemo dva potopa (zdravljenji) s po tremi pacienti na potop," navajajo.

Samo v letošnjem letu so izvedli že več kot 200 terapij, med njimi tudi za potapljače SV. "Med potapljači SV ni bilo nobenega z dekompresijsko boleznijo, so pa bili primeri barotravme bobniča," še razložijo.

Dostop do obale ostaja odprt

Ob začetku selitve komore je Valdoltra predlagala, da bi območje pod bolnišnico – mali mandrač in pomol – namenili vplutju vojaških ali intervencijskih plovil, s čimer bi omogočili hitrejšo zdravstveno oskrbo v primeru potapljaških in drugih nesreč na morju. Prav ta možnost je bila ocenjena kot ena od prednosti bolnišnice Valdoltra pred drugo možno lokacijo hiperbarične komore v Splošni bolnišnici Izola.

A ideji je nasprotoval ankaranski župan Gregor Strmčnik, češ da bolnišnica nima pristojnosti za posege v prostor in da bi zapiranje obale pomenilo nezakonito ravnanje. Hiperbarična komora je tako dobila prostor poleg bolnišnične stavbe paviljona C znotraj bolnišničnega kompleksa in bo tam, kot kaže, tudi ostala.

Tudi na MORS zatrjujejo, da ni potrebe, da bi to območje razglasili za območje posebnega pomena. "Trenutno ni potrebe, da bi to območje razglasili za območje posebnega pomena. Komora je v OB Valdoltra, pomol je zunaj njenega območja in je javno dostopen, prehod in pristajanje pa sta omogočena vsem," so pojasnili.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  01 .04. 2025 ob  05: 00
Koliko birokratskega sranja in znanosti o uporabi komore in sodelovanju!