Nadaljujemo s predstavitvijo, kaj so istrski poslanci v prvem letu svojega mandata storili za volilke in volilce, ki so jih izvolili v Državni zbor, kako ocenjujejo svoje delo in na kaj se nameravajo osredotočiti v nadaljevanju poslanskega mandata. Vsi so zadovoljni s svojim dosedanjim delom. Manjše število poslanskih pobud in vprašanj, ki jih podajajo predstavnikom vlade, pa utemeljujejo s tem, da imajo možnost neposrednega sodelovanja z njimi, zato se te oblike poslanskega dela poslužujejo v manjši meri.
VATOVEC 10, JANOV 8, ČALUŠIĆ 5, ŽIŽA NIČ: Toliko pobud so podali v enem letu, a zadovoljni
Izola
Mateja Čalušić, poslanka Gibanja Svobode, pravi, da traja njen delavnik cel dan, saj se "delo poslanca pravzaprav nikoli ne konča. Veliko časa preživim z ljudmi na terenu, kjer dobim informacije iz prve roke. Redni stiki z ministrstvi pa omogočajo, da lažje, hitreje in učinkoviteje naslovimo izzive, s katerimi se soočajo ljudje."
Doslej je podala vsega pet poslanskih vprašanj in pobud, vendar meni, da število le-teh ni edini pokazatelj poslanskega dela. "Ker je Svoboda največja vladna stranka, z ministrstvi dejavno in neposredno sodelujemo, zato niti ni izrazite potrebe po vprašanjih in pobudah".
Na vprašanje, kaj je v prvem letu svojega mandata naredila za uresničitev svojih predvolilnih obljub, Čalušićeva odgovarja: "Pri iskanju najboljših rešitev aktivno sodelujem z lokalno skupnostjo. Najbolj dejavna sem na področju kmetijstva, kjer postopoma uresničujemo zastavljene cilje." Kot pravi, so skupaj s poslancema Tamaro Kozlovič in Robertom Janevom pripravljeni "premikati gore za zagotovitev trajnega vodnega vira za Istro".
Svojega dela ne želi oceniti s šolskimi ocenami od 1 – nezadostno do 5 – odlično, ampak meni, da je "doslej vse opravila dobro. Nikoli si ne bi namenila najboljše ocene, saj sem precej samokritična, in prav to me žene naprej." V prihodnje se bo osredotočila zlasti na izboljšanje cestne infrastrukture v Istri. "Potrebujemo Bertoško in Srminsko vpadnico ter obvoznico Koper-Dragonja. Vseskozi pa si bom prizadevala tudi za razvoj kmetijstva v smeri čim večje samooskrbe s hrano," obljublja Čalušićeva.
Robert Janev: odpravili smo "škodljive posledice prejšnje vlade"
Izolski poslanec Gibanja Svoboda Robert Janev je doslej podal osem poslanskih vprašanj in pobud, njegova prisotnost na glasovanjih sej DZ pa je kar sto odstotna. Najbolj negativno presenečenje prvega leta poslanskega mandata je zanj "spoznanje, da se je v treh desetletjih vzpostavil tako tog in kompleksen sistem, v katerem se nekaterih na videz zelo enostavnih stvari ne da rešiti v razumnem času. Dodatno oviro predstavljajo destruktivnost in blokade postopkov, ki se jih zaradi političnih interesov poslužuje opozicija."
Glede poslanskih vprašanj in pobud meni, da je to v prvi vrsti orodje opozicije. "Kot največja parlamentarna stranka z največjim številom ministrov imamo neposredne stike z ministrstvi, zato lahko relativno hitro in predvsem uspešno rešujemo izzive, s katerimi se soočajo naši državljani."
Na vprašanje, kaj je doslej naredili za uresničitev svojih predvolilnih obljub, Janev poudarja, da so med drugim "v prvem letu mandata odpravili škodljive posledice prejšnje vlade, v Slovenijo vrnili spoštljivo komunikacijo, vzpostavili sodelovanje s civilno družbo, sprejeli zakon o RTV Slovenija, ublažili energetsko in prehransko draginjo in začeli z zdravstveno reformo". S svojo pobudo je dosegel, da bodo v šolskem letu 2023/2024 z razpisom zagotovljene dodatne ure športne vzgoje v osnovni šoli.
"Tudi na mojo pobudo je prišlo do dogovora med ribiči in kmetijsko ministrico, ki ribičem prinaša vso potrebno pomoč za njihovo nemoteno delo." Na vprašanje, kako ocenjuje svoje delo, odgovarja: "Svoje delo v prvem letu ocenjujem kot zelo uspešno." Kot ključno prioriteto za prihodnje pa navaja reformo zdravstvenega sistema.
Matej Tašner Vatovec: naredili smo že marsikaj
Poslanec Levice Matej Tašner Vatovec pravi, da je novi poslanski mandat bistveno drugačen od prejšnjih dveh. Doslej je podal deset poslanskih vprašanj in pobud. "Koalicijski poslanci smo tu nedvomno v prednosti. Ko gre za neodzivnost ministrstev ali posebne teme, pa pridejo na vrsto omenjene pobude in vprašanja," pojasnjuje Tašner Vatovec.
Glede uresničitve predvolilnih obljub v prvem letu novega mandata pravi: "Naredili smo že marsikaj: postavili temelje stabilnega financiranja javnih najemnih stanovanj, naslovili smo razmerja prekarnega dela na področju kulture, okrepili delovno inšpekcijo itd."
Na vprašanje, kako ocenjujejo svoje delo, odgovarja: "Oceno prepuščam rednemu nadzoru s strani prebivalk in prebivalcev države." Kot največji uspeh izpostavlja "prepričljivo zaupnico s strani ljudi na lanskih referendumih, predvsem tistem o RTV", kot neuspeh pa ocenjuje dosedanje korake na področju zdravstva.
V prihodnje napoveduje "delo na projektih naših ministrstev, solidarni in okoljsko pravični družbi. Zagotovo bomo trdno delali na tem, da se spremembe v zdravstvu premaknejo močno v korist javnega zdravstvenega sistema. Sam pa bi si tudi želel, da nadaljujemo z razpravo o bolj pravično postavljenem davčnem sistemu," dodaja poslanec Tašner Vatovec.
Felice Žiža: sodelovanje z vlado dobro
Poslanec italijanske narodnosti Felice Žiža doslej še ni podal nobenega poslanskega vprašanja in pobude.
Glede prvega leta novega poslanskega mandata pravi, da je bilo sodelovanje dobro, "poudarek je bil na usklajevanju projektov in programov, ki so opredeljeni v Dogovoru o sodelovanju poslancev italijanske in madžarske narodne skupnosti z Vlado RS." Kot pojasnjuje, "vsa vprašanja rešujemo na način, da se direktno srečujemo s pristojnimi ministri oziroma vlado, tako da zadeve rešujemo sproti in v korist zagotavljanja in uresničevanja posebnih pravic ter obstoja in razvoja obeh avtohtonih narodnih skupnosti."
Glede uresničevanja svojih predvolilnih obljub v prvem letu mandata, poudarja "uresničevanje prvega dela Dogovora o sodelovanju poslancev italijanske in madžarske narodne skupnosti z vlado RS". S svojim delom je zadovoljen, kot pravi, so pa "pripadniki italijanske narodne skupnosti tisti, ki sproti ocenjujejo naše delo." Za največji uspeh šteje "uresničitev prenove zgodovinske stavbe v Kopru Collegio dei Nobili, v kateri je sedež italijanske gimnazije in italijanske osnovne šole", medtem ko "realnih neuspehov nismo zabeležili."
Komentiraj
Nekaj bi pripomnil: Stanovanj je v obilici, ampak predvsem za zabarske bogatune, ki kupujejo stanovanja v Istri na zalogo, za vikende, oddajanja ali pa kar tako, ker lahko.
Da ni stanovanj ali da so ta za istrskega človeka tako nedosegljiva je pa predsvem stavr lokalne (stanovanjske) politike, v rokah županov. In dokler bo župan kot je Bržan (sej pred njim je bilo podobno, ampak obljubljajo se je na veliko, kako bo zadj vse drugače,....ja seveda!) omogočal gradnje raznim "Kabinam, Manadrinam, Gubinam" ipd., ki stanovanja nato prodajajo po 4000, 5000,....eur na kvadrat, je jasno kdo si jih lahko privošči. Popvprečni istrijan sigurno ne!
Za siromake, ki imajo srečo, da pridejo zraven, se gradi nova geto naseljo na Dolinski.....
Felice Žiža ima oceno 3
Matej Tašner Vatovec: Stanovanj ni, razen za levico, prekarno delo ostaja, plače so se realno znižale Ocena: nezadostno 1
Felice Žiža: Samo nakladanje Ocena: ali obstaja manj kot 1