Evropska unija se je v luči zaostrovanja trgovinske vojne z ZDA pripravljena pogajati, je danes sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Med obiskom v Južni Afriki je poudarila, da bo EU zaščitila svoje interese, a obenem ostaja odprta za dialog.
VON DER LEYEN: EU ostaja odprta za dialog
Svet
Medtem je ameriški predsednik Donald Trump opozoril, da bo v primeru 50-odstotnih carin EU na ameriški viski uvedel 200-odstotne dajatve na evropsko vino, šampanjec in žgane pijače.
EU napoveduje protiukrepe, Trump odgovarja z grožnjami
Evropska komisija se je že odzvala na ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki so začele veljati v sredo in segajo vse do 25 odstotkov. Gre za obsežnejši ukrep kot tisti, ki ga je Trump uvedel v svojem prvem mandatu.
Evropska unija je v odzivu sprožila protiukrepe, ki bodo prizadeli uvoz ameriškega blaga v vrednosti več kot 20 milijard evrov.
Von der Leyenova je po srečanju z južnoafriškim predsednikom Cyrilom Ramaphoso v Cape Townu poudarila, da se EU želi pogajati in da je evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič že stopil v stik z ameriškimi kolegi. Po pričakovanjih bosta na temo carin znova govorila v petek.
Postopno uvajanje carinskih protiukrepov EU
Evropska komisija je napovedala, da bo protiukrepe uvedla postopoma:
- 1. aprila bodo znova začeli veljati carinski ukrepi iz let 2018 in 2020, ki jih je EU uvedla zaradi trgovinskih sporov s Trumpovo administracijo. Takrat je Washington uvedel 25-odstotne carine na jeklo in 10-odstotne na aluminij.
- EU je te carine po dogovoru z Joejem Bidnom začasno ustavila, a bodo zdaj znova uvedene.
- Ukrepi bodo vključevali carine na kavbojke, viski bourbon, tobak, koruzo in riž iz ZDA v vrednosti 4,5 milijarde evrov.
- Večina carin bo 25-odstotnih, nekatere pa 50-odstotne.
Sredi aprila bodo začeli veljati še dodatni ukrepi, ki bodo zajeli industrijske izdelke, tekstil, usnjene in lesene izdelke, gospodinjske aparate ter nekatere kmetijske proizvode, kot so perutnina, govedina, jajca, mlečni izdelki, sladkor in zelenjava.