Sezona piknikov v toplem poletnem vremenu ponuja veliko priložnosti za zabavo na prostem, ti dogodki pa omogočajo tudi idealne pogoje za hitro razmnoževanje bakterij, opozarjajo na NIJZ. Za varne piknike pozivajo k ločevanju surovih in gotovih živil. Med drugim prav tako priporočajo shranjevanje hrane v hladilnih torbah, ki niso na soncu.
ZAČENJA SE SEZONA PIKNIKOV: Kaj morate vedeti, preden zakurite žar
Slovenija
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da se je za zaščito pred okužbami in zastrupitvami v teh toplih mesecih pomembno zavedati pravilnih postopkov ravnanja s hrano na piknikih. Opozarjajo, da se poveča potencial za nastanek bolezni, ki so pogojene s hrano, kadar se na piknikih s pripravo in serviranjem hrane ukvarja več ljudi.
Vsem svetujejo, da piknike skrbno načrtujejo in surovo meso ter perutnino kupijo nazadnje. Že pri nakupu in transportu svetujejo ločevanje surovih živil od gotovih, da ne pride do navzkrižnega onesnaženja. Priporočajo uporabo hladilnih torb s hladilnimi blazinicami, dveh kompletov pripomočkov in desk za surova in gotova živila, vbodnega kontrolnega termometra, krožnikov, papirnatih brisač, posod za ostanke in vreč za odpadke.
Pomembno je hladilne torbe med transportom shraniti v najhladnejšem delu avtomobila kjer deluje klima najbolje, in ne v prtljažniku. Na NIJZ priporočajo uporabo ločenih hladilnih torb za hitro pokvarljiva živila in za napitke. Na lokaciji piknika hrane ni priporočljivo puščati na soncu. Pokrovi hladilnih torb naj bodo zaprti, tri četrtine torbe naj bodo namenjene hrani, ena četrtina pa hladilnim blazinicam.
Hitro pokvarljiva živila je treba shranjevati na hladnem pri temperaturi do pet stopinj Celzija. Nevarno temperaturno območje za hitro pokvarljiva živila je namreč med pet in 63 stopinj, ker se bakterije v tem območju hitreje razmnožujejo. Potencialno nevarna živila, ki so bila v nevarnem temperaturnem območju več kot dve uri, je treba zavreči. Če pa je zunanja temperatura nad 32 stopinj, so lahko potencialno nevarna živila največ eno uro v nevarnem temperaturnem območju.
Na NIJZ vse opozarjajo tudi, da morajo surova živila ločevati od gotovih živil, ki jih pred uporabo ne bodo več toplotno obdelali. Preprečevanje navzkrižnega onesnaženja je bistvenega pomena, kakor tudi umivanje rok in pravilna toplotna obdelava živil, ki uniči potencialno prisotne nevarne mikroorganizme na surovem mesu, perutnini in morski hrani, so zapisali na spletni strani.
Pri pečenju na žaru z ogljem morajo biti rešetke vroče in čiste. Vsem svetujejo, da jih skrtačijo s krtačo za čiščenje rešetk ter jih obrišejo s papirnato brisačo, namočeno v rastlinsko olje. S peko na žaru začnemo, ko se ogenj poleže.
Peka na žaru pri pravilni temperaturi in pravem času bo uničila škodljive bakterije. Za zagotovitev varnosti na NIJZ svetujejo uporabo vbodnega termometra, ki pokaže, če je meso dovolj pečeno. Temperature pečenega mesa, ki morajo biti dosežene so: cela perutnina od 82 stopinj, piščančje prsi od 76,5 stopinj, manjši kosi perutnine od 74 stopinj, svinjsko meso od 68 stopinj, hamburger od 68 stopinj.