ZAPLETLO SE JE: Dogovor o predlogu pokojninske novele danes še ne bo podpisan

Slovenija

Socialni partnerji danes še ne bodo podpisali dogovora o predlogu pokojninske novele, kot je bilo napovedano, so povedali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Pač pa bo minister Luka Mesec v zvezi s podpisom dogovora ob 16. uri podal izjavo, so dodali.

Po neuradnih informacijah Dnevnika se je zapletlo tik pred podpisom dogovora. Delodajalci namreč po njihovih navedbah niso želeli podpisati, da se v zameno za to, ker ne pristanejo na izenačitev prispevnih stopenj za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, odpovedujejo problematiziranju višine prispevka za dolgotrajno oskrbo. Sindikati medtem pri tem vztrajajo.

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so vladi minuli teden znova predlagali zamik uvedbe prispevne stopnje za dolgotrajno oskrbo za leto dni, v tem času pa naj bi vlada dorekla, katere storitve se bodo izvajale in kako. "Zbiranje dodatnih sredstev na zalogo je povsem neupravičeno," je v izjavi za medije dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.

Prav tako pa je že dolgo znano nezadovoljstvo sindikalne strani, ker je prispevna stopnja za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za delodajalce precej nižja kot za delavce. Za delodajalce namreč znaša 8,85 odstotka, za delavce pa 15,50 odstotka. Že večkrat so izrazili mnenje, da bi se obe stopnji morali izenačiti. Prav tako je že dolgo znano neomajno stališče delodajalcev, da ne pristajajo na dodatne obremenitve gospodarstva.

Po neuradnem predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, naj bi se zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala, tako da bi od leta 2035 naprej za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa znašala 62 let, ne več 60 let kot zdaj. Za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa bi znašala 67 let, ne več 65 let kot zdaj.

Obdobje za izračun pokojninske osnove naj bi se od leta 2028 podaljševalo, od leta 2035 pa naj bi vključevalo 40 let zavarovanja, pri čemer bi pet najmanj ugodnih let za zavarovanca izločili.

Odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe naj bi se z zdajšnjih 63,5 odstotka od leta 2028 postopno zviševal, od leta 2035 pa znašal 70 odstotkov. Pri usklajevanju pokojnin naj bi medtem vse bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in vse manj rast plač. Uvedli pa bi tudi "božičnico", ki naj bi bila prvič izplačana že novembra letos.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija