Ministrstvo za kmetijstvo je potrebovalo podatke, kako kmetje ravnajo s svojimi travniki, da bi lahko ocenilo zaloge ogljika na travinju. Zato je pred dvema letoma objavilo naročilo za analizo. Prejeli so dve prijavi, izbrali pa zavod, ki ni imel ne prihodkov ne zaposlenih, po zaključenem poslu pa je bil takoj izbrisan. V projekt je bil vpleten tudi zdajšnji koprski župan Aleš Bržan.
ZAVOD SAMO ZA EN RAZPIS? Bržan potrdil, da je sodeloval, prejel 2000 evrov bruto
Koper
Ministrstvo za kmetijstvo, ki je bilo takrat pod vodstvom Dejana Židana, je junija 2017 objavilo naročilo za analizo uporabe travnikov za potrebe ocene zalog ogljika na travinju. Še isti mesec se je rok za oddajo ponudb zaključil, prijavila pa sta se dva ponudnika.
Zagrebški Oikon je bil analizo pripravljen narediti za dobrih 92 tisočakov, Zavod študentska praksa Maribor, ki ga je vodila Nina Novak, pa za 46.250 evrov. Slednji je posel tudi dobil, poroča portal 24ur.
V tričlanski projektni skupini tudi koprski župan
A omenjeni zavod ni imel s travniki in kmeti nobene zveze, bil je namreč registriran za dejavnost pomoči pri iskanju zaposlitve. Poleg tega do takrat nikoli ni imel nobenih prihodkov, prav tako ni imel ne reference ne zaposlenih, dodaja portal. A v formalnem smislu je izpolnjeval pogoje, saj je bil registriran kot poslovni subjekt. Moral je imeti tudi tričlansko projektno skupino, v kateri pa se je poleg Marine Letonja, ki predava o družinskem podjetništvu, in kmeta Lenarta Kunca znašel tudi sedanji koprski župan Aleš Bržan.
Kot je za portal 24ur pojasnila državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo Tanja Strniša , je bilo to razmeroma enostavno delo, ker je bil vprašalnik vnaprej pripravljen in je šlo za navadno anketiranje kmetov, ki jih je izbralo ministrstvo. Zavod je tako moral anketirati dobrih 1000 kmetov, ki so odgovarjali na nekaj enostavnih vprašanj.
Zavod ne obstaja več
Ker je bil rok za izdelavo anket konec oktobra 2017, a jih je zavod oddal 11 dni kasneje, je ministrstvo nekaj denarja 'prihranilo', saj je zavod zaradi zamude namesto 46.250 evrov na račun dobil 41.394 evrov, kar je bil tudi edini prihodek zavoda nasploh. Še preden pa so jih sploh oddali, je sodišče že začelo postope izbrisa zavoda, ker ni imel soglasja za opravljanje dejavnosti na naslovu, kjer je bilo prijavljeno, piše 24ur. V začetku leta 2018 je bil zavod nato dokončno izbrisan.
Bržan potrdil sodelovanje z Zavodom študentska praksa Maribor
Koprski župan Aleš Bržan nam je potrdil, da so ga povabili k sodelovanju pri tem projektu, in sicer je bil zadolžen za strukturiranje in obdelavo podatkov. Za svoje opravljeno delo je prejel plačilo 2000 evrov bruto, oddal pa ga je v roku, kot je bil dogovorjen z Zavodom študentska praksa Maribor. Ob tem nam je pojasnil, da informacij, zakaj zavod projektne naloge ni oddal pravočasno, nima.
Prav tako tudi ne ve, zakaj je zavod prenehal z delovanjem. Pojasnil je, da je bilo njegovo sodelovanje zaključeno s pravočasno predajo podatkov. Glede navedb, da naj bi šlo za sporen posel, ki ga je dobil zavod, ki s travniki in kmeti nima nobene veze, pa odgovarja, da je bila projektna naloga "zbiranje in obdelava podatkov, ne travnikov".
Komentiraj
V celi Sloveniji so lih Bržana najdli, na drugem koncu slo.. Ja sigurno, Bržan ti verjamemo.. Naključje!
Nič hudega, da pač je delal.. MA priznaj, da ste bili zmenjeni in da se med sabo poznate.
Zdaj se pa kar naenkrat ne poznate. Ne vem če bo to kdo verjel.
Folk ni neumen. Poznajo se sigurno in skupaj izpeljali zadevo.
Bržan toliko govori kako drugi delajo nezakonito, a sebe ne vidi. Žalostno.
Navidezno mogoče nič...
Mene pa samo zanima, po kakšnem ključu je bil izbran prav Bržan za ta čudni posel? Katera poznanstva so vodila do tega, da je prav on izvedel za to in se prav on prijavil?!... Dvomim, da drugih interesentov ne bi bilo... za tak posel, kjer se ti z oblaka usuje enomesečna plača...
Bržan si kvečjemu zasluži pohvalo, ker je pokasiral 2000€ na lahek način.