Država članica EU zakonite spremembe imena in spola v drugi članici ne sme zavrniti, je v danes objavljeni sodbi odločilo Sodišče EU. Tako je odločilo na podlagi primera romunske državljanke, ki je v Romuniji v rojstni list vpisana kot ženska, leta 2008 pa se je preselila v Združeno kraljestvo, kjer je leta 2017 spremenila ime in način naslavljanja iz ženskega v moškega.
ROMUNKA SE BO LAHKO SPREMENILA V ROMUNA: Spremembo spola v kateri koli članici morajo priznati vse države EU
Svet
V Združenem kraljestvu živeč državljan Romunije, ki je leta 2020 pridobil potrdilo, ki zakonito potrjuje spremembo spolne identitete iz ženske v moškega, je nato maja 2021 na podlagi dokumentov, pridobljenih v Združenem kraljestvu, pri romunskih upravnih organih predlagal, naj mu izdajo nov rojstni list. Romunski organi so predlog zavrnili in ga pozvali, naj pred romunskimi sodišči začne nov postopek za spremembo spolne identitete.
Romun je na podlagi pravice do prostega gibanja in prebivanja na ozemlju EU sodišču v Bukarešti predlagal, naj uskladi njegov rojstni list s spremembami. Romunsko sodišče se je nato obrnilo na Sodišče EU z vprašanjem, ali je zavrnilna odločba v skladu s pravom EU in ali ima brexit posledice za spor.
Sodišče EU je razsodilo, da je nacionalna ureditev države EU, na podlagi katere se zavrne priznanje in vpis spremembe imena in spolne identitete, ki je bila zakonito pridobljena v drugi državi članici, v rojstni list, v nasprotju s pravom EU. To velja tudi, če je bil predlog vložen po izstopu Združenega kraljestva iz EU.
Sodišče je pojasnilo, da zavrnitev države članice ovira uresničevanje pravice do prostega gibanja in prebivanja, ker je spol tako kot ime temeljni element osebne identitete. Zaradi neskladja med identitetami pride do težav pri dokazovanju njegove identitete v vsakdanjem življenju ter resnih poklicnih, upravnih in zasebnih nevšečnosti.
Sodišče EU je ob tem opozorilo, da iz sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) izhaja, da morajo države določiti jasen in predvidljiv postopek pravnega priznavanja spolne identitete, ki omogoča spremembo spola.