"ALI SMO SAMI V VESOLJU"? Odkrit je najmočnejši znak zunaj Zemlje doslej

Trendi

Znanstveniki z Univerze v Cambridgeu so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb (JWST) odkrili doslej najmočnejši namig, da bi lahko obstajalo življenje zunaj našega osončja. V atmosferi oddaljenega planeta K2-18b, ki je približno 124 svetlobnih let stran od nas, so zaznali snovi, ki jih na Zemlji ustvarjajo samo živi organizmi.

Kaj so našli?

V atmosferi so odkrili dve kemični spojinidimetil sulfid (DMS) in dimetil disulfid (DMDS). Ti snovi na Zemlji v glavnem proizvajajo mikroorganizmi, ki živijo v morjih, kot so fitoplanktoni. Zaradi tega jih znanstveniki štejejo za morebiten znak življenja.

K2-18b naj bi bil prekrit z oceanom in ima atmosfero, bogato z vodikom, zato spada med tako imenovane "Hycean" planete – take, kjer obstajajo pogoji, ki bi lahko omogočali življenje.

Podoben Zemlji – a z večjo maso in več vode

Planet kroži okoli rdeče pritlikavke (zvezde) in se nahaja v območju, kjer so temperature primerne za tekočo vodo. V primerjavi z Zemljo je:

- 2,6-krat večji po premeru,

- 8,6-krat težji,

- in ima podobne temperature.

Leto na tem planetu traja le 33 dni, saj se giblje zelo blizu svoje zvezde.

Presenetljivo visoke vrednosti kemičnih spojin

Na Zemlji se DMS in DMDS pojavljata v zelo majhnih količinah, medtem ko jih je na K2-18b kar 10 milijonkrat več. To je zelo nenavadno in kaže na nekaj posebnega – morda celo na življenje.

Vodja raziskave, profesor Nikku Madhusudhan, pravi, da gre za najmočnejši znak življenja zunaj Zemlje doslej, vendar opozarja, da je treba opraviti še več meritev, da bi to lahko potrdili, piše Daily Mail.

Kaj še raziskujejo?

Znanstveniki ne izključujejo možnosti, da bi te spojine lahko nastale tudi po drugih, še neznanih kemičnih poteh, brez prisotnosti življenja. Zato so potrebna dodatna opazovanja.

Doslej zbrani podatki že kažejo na zelo majhno verjetnost, da so rezultati naključni (manj kot 0,3 odstotka). Za znanstveno potrditev pa morajo doseči še višjo stopnjo zanesljivosti, kar pomeni, da bi bilo naključje manj verjetno kot ena proti milijonu. Za to bodo potrebovali še 16 do 24 ur dodatnega opazovanja.

Kako teleskop zazna kemikalije?

Ko planet prečka pred svojo zvezdo, teleskop James Webb analizira svetlobo zvezde, ki gre skozi planetovo atmosfero. Nekateri deli svetlobe se vpijejo v atmosferi, in na ta način znanstveniki ugotovijo, katere snovi so v njej prisotne.

Uporabili so tri različne instrumente, ki delujejo v različnih delih infrardeče svetlobe. Vsi so neodvisno potrdili prisotnost enakih snovi, kar krepi zanesljivost odkritja.

Zakaj je to pomembno?

Profesor Madhusudhan pravi, da bi lahko bil to prelomen trenutek v iskanju življenja zunaj Zemlje. Po njegovem mnenju se morda prvič v zgodovini resnično približujemo odgovoru na vprašanje: "Ali smo sami v vesolju?"

Osnovne informacije o planetu K2-18b:

- Leto odkritja: 2015

- Zvezda: rdeča pritlikavka K2-18

- Oddaljenost od Zemlje: 124 svetlobnih let

- Dolžina leta: 33 dni

- Velikost: 2,6-krat večji od Zemlje

- Masa: 8,6-krat večja od Zemlje

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija