AURELIO JURI "O KOPRSKIH MANJŠINSKIH ZDRAHAH": "Vsa zgodba mi prikliče k spominu čas pred osamosvojitvijo"

Koper

Po sporu znotraj koprske italijanske narodne skupnosti, ki je eskaliral na januarski seji občinskega sveta, ko sta se sporekla svetnika Alberto Scheriani in Ondina Gregorich Diabate se vrstijo odzivi na tovrstno politično obračunavanje. Na dogodek se je že odzval predsednik Italijanske unije, Maurizio Tremul, zdaj pa je svoj komentar posredoval še Aurelio Juri. Njegov zapis objavljamo v celoti.

Aurelio Juri

O koprskih manjšinskih zdrahah…

"Zavoljo ukrajinske krize je Evropa na robu neposrednega spopada med jedrskimi velesilami in z njo cel svet na robu tretje in končne svetovne vojne, ker se tokrat utegne sprevreči v jedrsko, covidna pandemija daje znake popuščanja, a še vedno preizkuša vzdržnost družbenih, posebno zdravstvenih sistemov ter medčloveška razmerja, podnebne spremembe napredujejo hitreje od dinamike svetovno dogovorjenega ukrepanja, da bi jih upočasnili in obvladali, in samo globalni uničevalni konflikt jih lahko prehiti, in …??? V Kopru, na seji mestnega sveta, predsednik Obalne samoupravne skupnosti italijanske narodnosti, Alberto Scheriani, v vlogi občinskega svetnika, rešuje prihodnost svojih rojakov (?!). Sprašuje namreč pravno službo, ali je kolegica svetnica Ondina Gregorich Diabate še upravičena do sedeža, ki služi zastopanju Italijanov, potem ko je izstopila iz svetniške skupine oz. kluba – kot so ga poimenovali – treh svetnikov te narodnosti in podprla nekaj pobud Levice s podpisom neodvisne članice sveta. Glej jo, grešnico!

Ondina Gregorich Diabate

Pomislim takoj, da je manjšinski mini-mundus že v rokah izvenzemeljskih bitji, ali da je covid z vsemi mutacijami, ki jih premore, prizadel ne le pljuča, bronhije, grlo, ampak tudi srce in um. Tako malo nas je, manjšincev –  si rečem – in vse manj, glej upad vpisov v italijanske narodnostne šole, da je težko razumeti, da pomembneži, vplivneži tega našega življa, tisti, ki zavoljo funkcije imajo moč, ko vidijo ali zaznajo, da jim kak sonarodnjak, v tem primeru, sonarodnjakinja, ki se je vendarle odločila stopiti v politiko, se družbeno angažirati in izpostaviti, več ne zaupa, ne sledi njihovim pričakovanjem in željam, morda tudi navodilom in ukazom, nanjo sprožijo pregon, jo demonizirajo in poskusijo osamiti ter izločiti iz narodnega korpusa. Razmišljanje z lastno glavo ni zaželeno. In Scherianiju priskočijo na pomoč še člani sveta občinske Samoupravne narodnostne skupnosti s pozivom k enotnosti treh svetnikov ob zastopanju manjšinskih interesov in k upoštevanju subjektivitete samoupravne skupnosti. Naj se mnenja krešejo znotraj nje, nato navzven en sam skupen glas! – je njihovo sporočilo. Sicer nobenih posebnih ukrepov zoper Gregorichevo, ki vztraja pri svoji neodvisnosti in se zato seje tudi ni udeležila.

Alberto Scheriani

Vsa zgodba mi prikliče k spominu čas pred osamosvojitvijo, pred prevzemom formalne, večstrankarske demokracije, na čas socializma in samoupravljanja pod taktirko Zveze komunistov in Socialistične zveze delovnega ljudstva. Že takrat je narodna skupnost imela svoje predstavnike in to na zagotovljenih sedežih v občinskih in državnih organih odločanja. Celo v partijskem Centralnem komiteju. Sam sem tam sedel, potem ko sem bil nadomestil profesorja Fusillija, ravnatelja moje gimnazije. Obdobje tako imenovanega "demokratičnega centralizma" je bilo že daleč za nami in usklajenost pri zagovarjanju sprejetih stališč je bila le še zaželena, priporočena, absolutno ne več zaukazana. In glede narodne skupnosti ne pomnim, da bi se kak njen organ, od Italijanskega kulturnega krožka do Samoupravne interesne skupnosti, do same krovne organizacije – Unije Italijanov za Istro in Reko, kadarkoli lotil obravnave ravnanja posameznih manjšinskih predstavnikov ali delegatov, ki so se vedli mimo skupaj dogovorjenega. Morda kak neformalni očitek na bolj personalni ravni, in delali smo dalje.

Jah, ni kaj, Scherianija in somišljenike treba spomniti, da delegatske ureditve nimamo več, da so danes člani in članice občinskih svetov iz vrst tako političnih strank kot narodnosti, pri odločanju povsem neodvisni in suvereni, da tako kot poslanke in poslanci v državnem zboru uživajo pravico do ravnanja po svoji vesti, po svojem razumevanju stvari, po svojem prepričanju oz. mimo kakršnih koli navodil. Nenazadnje so tudi izvoljeni na različnih programskih platformah, na različnih političnih listah, eni bolj levo, drugi bolj desno, tretji bolj sredinsko, tako kot so nagovorili in prepričali svoje volivke in volivce. Samoupravna skupnost ima nedvomno neko svojo vlogo, opredeljeno tudi z zakonom. Občinskim svetnikom je lahko v podporo, v pomoč, ko jo sami zaprosijo, ne pa organizacijska struktura, ki bi jim bila nadrejena.

Pa vrnimo se k Ukrajini, covidu in podnebju!"

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Bujenabrigu |  12 .02. 2022 ob  20: 50
A to je ona mona iz grzpnega seksa v Labinu.. ? Baje ga tudi prejme ne samo da..
Pravi se oglasa Mona!!!!
NorternLights |  12 .02. 2022 ob  06: 58
Ma naj gre raje swingat pa objavljat slike sex partnerjev.
zoran13 |  11 .02. 2022 ob  23: 43
13
Z italijansko nadodno skupnostjo in z vsemi z ustavo zaščitenimi pravicami je bilo sodelovanje v političniih vodah vedno izpostavljeno kot zelo korektno in skratka idealno. Razpoke so se pokazale le ob kakšnih volitvah v organe italijanske skupnosti, da ne govorimo o republiških volitvah. Tudi v skupnosti so nastopile razne tenzije, saj ponekod obstajajo tudi drugačne dvojne organiziranosti, tako kot tudi v Izoli. Žal je v takšni družbi, kjer imajo glavno besedo politične stranke oziroma partitokracija, vsi ostali, še posebej pa civilna družba, državljani sekundarno vlogo, saj jih politične stranke potrebujejo samo in le ob volitvah, vsake štiri leta. To je doletelo tudi italijansko skupnost, ki je bila in vedno bolj postaja tudi jeziček na tehtnici političnih strank ali bipolarnih blokov, ki odločajo o našem delu in življenju. Zato bi morali biti predstavniki italijanske skupnosti neodvisni in suvereni in ne poslušni vsakokratni vladajoči strukturi, ki potem manipulira tudi s sredstvi, ki so namenjena razvoju in življenju italijanske skupnosti. Kar nekaj vprašanj pa bodo morali razčistiti sami v italijanski skupnosti, saj so državnozborske volitve pred vrati.
comunitaitaliana.si/
cancapodistria.org/sl/kaj-je-ssin.html
Ištrijan |  11 .02. 2022 ob  22: 28
-18
Vedno so mi bili všeč Jurijevi zmerni, umirjeni, poglobljeni, skoraj da sproščeni, nikoli žalijivi in izključevalni, a vendar tudi pikri pogledi na dogajanje in stvari.

suma sumarum, meni osebno (in poudarjam osebno), daleč najboljši župan Kopra. Magari ce ne fossero ancora di sindaci come te!
Pjero Shriba |  11 .02. 2022 ob  19: 24
22
Zakaj se bivši profesionalni politiki sedaj ukvarjajo z manjšino ?
Per i soldi, gente, per la grana, come direbbe l'onorevole Razzi.
Pjero Shriba |  11 .02. 2022 ob  19: 18
14
@Sudo
Podpišem vsak tvoj stavek skupaj z vejicami in pikami.
SudoMaGodo |  11 .02. 2022 ob  18: 34
23
jaz v tejle dirki nimam nobenega konja, naj bo jasno, da za nikogar ne navijam. Ampak. Imamo predstavnike italijanske in madžarske narodne skupnosti v parlamentu, ki sodelujejo z vlado kar je konc koncev njihova naloga. Predstavniki narodnih skupnosti so tam, da ščitijo interese svojih volilcev, niso tam zato, da rušijo vlade oziroma, da glumijo iglo na tehtnici. Če bi se spustili v tako igro vam garantiram, da bi slejkoprej komu prišlo na misel, da so v bistvu nevarni in kmalu ne bi več imeli garantranih sedežev za predstavnike manjšin v parlamentu. Logično? Potem imamo leve stranke, ki pričakujejo nekakšno kolaborativnost manjšinskih predstavnikov, ker idealno gledano leve stranke po defaultu vodijo politiko zaščite manjšin, drugačnih ipd. Torej bi se morali po njihovem manjšinci avtomatsko alineirati z levico. Izvoljeni predstavniki narodnih skupnosti vozijo slalom med interesi svojega volilnega telesa in zahtevami "ta velikih" po nekakšni zvestobi in zavezništvu v političnih igricah. Včasih pametno in uspešno, včasih manj posrečeno. Na koncu imamo še osebke, ki so po poreklu pripadniki narodnih skupnosti a se zaradi raznoraznih razlogov niso nikoli aktivirali v organih manjšine so pa aktivni v klasičnih političnih strankah. In se sedaj oglašajo v zvezi s problematiko manjšine v katero se v glavnem niso vtikali. No, sedaj se. A ni zanimivo?
 |  11 .02. 2022 ob  16: 06
15
servi della gleba planetariaaaaaa
 |  11 .02. 2022 ob  16: 05
30
kdo daje minuse SR?, zakaj? ker napiše da o nas odločajo priseljenci ...
zveličavna resnica

ajde zdej pa dosti tega sranja maledizione
ala k turkovim pogledat kako se trži črna gradnja ki bi morala bit zdemolirana že zdavnaj
evo priseljenec v najlepši del naše kako že slovenske istre in iz barake na njivi zgradi vilo ..ma kaj vilo...viletino
in noben k...c se ne zgane
evo to je v posmeh vsem državljanom
enako z barako penzjonista simeunovića
tako dokaz lepši da ne more bit vsi levi in desni sej a kako že gre ..delakjo le za dobrobit vseh nas
in ja težko je biti polsanec simonovičič a? vem strašno garanje...še zakon bod oz so spremenili za oba le da dobita svoje
in še jih volimo jaj ja
pravi mazohisti smo
viva istia, forešti fuori dalle balle
Stiv Rivs |  11 .02. 2022 ob  14: 39
26
Meni je jasno samo eno.
Juri, Juri sin in še kdo so aktivno šli v rušenje italijanske skupnosti.
To izvajajo s spomočjo Levice, ki z manjšino nima nobene veze.
Vse v imenu demokracije, pluralnosti mnenj, svobode mišljenja .. insomma le solite cose.
Italijanska manjšina je vsa ta desetletja kljub partijski indoktrinaciji in neštetim prikritim poskusom tlačenja uspela ohranit
naš skupni zgodovinski spomin in istrsko kulturo.
A sedaj bo to nalogo prevzela Levica ?
Ma lepo vas prosim, Levica niti ne ve, da smo v Istri.
Levica se požvižga na manjšinsko problematiko, sploh na italijansko.
Ni kaj, Istrijani ne bomo nikoli imeli naših ljudi na vrhu.
Vedno bodo o nas odločali priseljenci, ki so prišli udejanjat proletarsko revolucijo.
Tisti iz Slovenije in tudi iz Italije.
Istriano |  11 .02. 2022 ob  13: 55
-24
Bravo il nostro ex Sindaco!