DELEGATI V PORTOROŽU O NOTRANJI VARNOSTI IN MIGRACIJAH: Prihaja EU zakonik o policijskem sodelovanju, kaj bo določal?

Piran

V okviru predsedovanja Slovenije Svetu EU sta se v Portorožu začeli neformalni srečanji Strateškega odbora za priseljevanje, meje in azil (SCIFA) in Stalnega odbora za operativno sodelovanje na področju notranje varnosti (COSI). Na dnevnem redu so vprašanja migracij in upravljanja meja oziroma delovanje policije proti digitalnemu kriminalu.

Na neformalnem srečanju SCIFA bo razprava tekla o dosjejih s področja migracij in upravljanja meja, je v izjavi pred začetkom srečanja pojasnil nacionalni delegat Slovenije v SCIFA Matej Torkar. Pri tem bodo po njegovih besedah sledili ciljem slovenskega predsedstva, da naredijo kar največji napredek v pogajanjih o paktu o migracijah in azilu.

Prva tema srečanja bo sicer namenjena odprtim vprašanjem o mejnih postopkih v uredbi o azilnem postopku. Namen je vzpostavitev prvega pregleda nekaterih kategorij prosilcev takoj po njihovem prihodu v EU. "Pričakujem, da bo odbor SCIFA oblikoval nekatere strateške smernice za nadaljevanje razprav na tehnični ravni," je navedel Torkar.

Druga tema srečanja je odgovornost za upravljanje zunanjih meja, pri čemer bodo pregledali mandate evropskih agencij in možnosti, ki jih te imajo za pomoč državam članicam ob zunanjih mejah povezave, ki so najbolj izpostavljene migracijskemu pritisku. Torkar od razprave pričakuje jasne strateške smernice, s katerimi bodo zagotovili še boljše varovanje meja ter v duhu evropske solidarnosti nudili podporo najbolj izpostavljenim državam.

Na srečanju COSI bodo po besedah slovenskega nacionalnega delegata Jožeta Senice govorili o boju proti kriminalu v digitalni dobi in vplivu umetne inteligence na delo policije. Kriminal namreč uporablja sodobne tehnologije, da bodo policijski organi v boju z njimi konkurenčni, pa morajo ves čas prilagajati svoj način dela.

Senica je tako menil, da organov pregona ne bi smeli omejevati pri rabi sodobnih tehnologij, seveda ob upoštevanju človekovih pravic: "Nova in sodobna orodja morajo biti vsem organom dostopna, prav tako morajo biti v pomoč pri preiskovanju kriminala, ki se vse bolj seli v digitalno sfero."

V zvezi s predlogom zakonika EU o policijskem sodelovanju bodo razpravljali o tem, katere elemente vključiti v zakonik, ki ga bo Evropska komisija predstavila konec leta. Senica verjame, da bodo z razpravo pomagali k poenotenju in poenostavitvi dela policije. "Ključno je, da imajo policisti pri obravnavi primera na terenu jasna in enostavna pravila, kako ravnati. Najpomembnejša je pravočasna in kvalitetna informacija, ki jo dobimo od tujih kolegov pri čezmejnem sodelovanju," je dodal.

Tema srečanja bodo tudi aktivnosti na področju pogrešanih oseb in krepitve policijskega sodelovanja na tem področju. Slovenska policija bo v tem okviru predstavila svoje dobre prakse na tem področju.

Delegate obeh neformalnih srečanj je uvodoma pozdravil tudi slovenski notranji minister Aleš Hojs.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija