DIREKTORICA OBALNIH LEKARN O POMANJKANJU OTROŠKEGA ANTIBIOTIKA: "Odvisni smo od proizvajalcev in uvoznikov"

Slovenija

V nekaterih lekarnah zadnje dni beležijo pomanjkanje antibiotikov za otroke. Do težav po poročanju medijev prihaja zaradi pomanjkanja učinkovin ali pomožnih snovi pri proizvajalcih. Pristojni zagotavljajo, da je pomanjkanje začasno, na voljo pa so ustrezna nadomestna zdravila. Tudi v Obalnih lekarnah se v zadnjem času "kar pogosto" soočajo z začasnim pomanjkanjem posameznih zdravil. Razlogov za to je lahko več, od težav v proizvodnji farmacevtskih substanc, v proizvodnji embalaže in pri transportu, do nenadnega povečanja potreb. Gre za problematiko, s katero se ukvarja tudi Evropska komisija.

Lekarniška zbornica Slovenije je bila obveščena, da je preskrba z antibiotiki za otroke motena v več lekarnah. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) in veletrgovci z zdravili naj bi sicer napovedali, da bo pomanjkanje le začasno. Otroci kljub temu ne bodo ostali brez zdravil, ki se uporabljajo za zdravljenje vnetja srednjega ušesa in pljučnice, zagotavlja predsednik Združenja za pediatrijo Denis Baš.

"Ta zdravila lahko nadomestimo z oblikami, ki so podobne. Gre za tablete, ki se raztopijo, lahko se dajo tudi na polovico, tako da del problema lahko rešimo s tem. Včasih se lahko tudi iz tablet naredijo praški," je pojasnil.

Hiconcil naj bi bil spet na voljo že prihodnji teden. S pomanjkanjem antibiotikov se sicer soočajo v vseh državah EU. Nedavno so se s tem problemom soočali v Nemčiji. Vzrokov je več - pomanjkanje učinkovin, majhen trg. Med drugim farmacevtska podjetja s trga umaknejo zdravila, ki ne prinašajo dovolj dobička.

Po besedah tajnika Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igorja Dovnika, sicer pediatra, pomanjkanje antibiotikov za zdravnike predstavlja "kar precejšnjo težavo", saj na primer amoksicilina v obliki sirupa v Mariboru trenutno ni mogoče dobiti.

Predsednica zdravniške zbornice in infektologinja Bojana Beović ob tem opozarja, da je problem preskrbe z antibiotiki širši, "ker obstaja možnost, da se bodo potem uporabljala široko spektralna protimikrobna zdravila in bomo imeli še večji problem z mikrobno odpornostjo". Pediatri z infekcijske klinike po njenih besedah pripravljajo tudi navodila, kaj so ustrezne zamenjave za manjkajoča zdravila.

"V zadnjem obdobju je najbolj zaznati moteno preskrbo z antibiotičnimi peroralnimi suspenzijami za otroke (Ospamox, Ospen in Hiconcil ter Zinnat) in peroralnimi suspenzijami z učinkovino ibuprofen. Začasna so tudi pomanjkanja ostalih zdravil. Napovedi ponovnega prihoda na trg pri veletrgovcih so različne, in sicer od nekaj dni ali do kakšnega tedna. Tako veletrgovci kot lekarne vzdržujejo zaloge na podlagi preteklih izkušenj in povpraševanja. Vsi pa smo odvisni od imetnikov dovoljenja za promet z zdravilom (proizvajalec, uvoznik)," pojasnjuje Katja Gombač Aver, direktorica Obalnih lekarn Koper.



Pomanjkanje je praviloma možno nadomestiti bodisi z zdravilom drugega proizvajalca ali pa zdravnik predpiše drugo zdravilo z enakim učinkom, razlaga Gombačeva. Določena deficitarna zdravila se lahko izdela tudi v lekarni, kot magistralno zdravilo za posameznega pacienta. Ena od možnosti je tudi, da na podlagi recepta, predpisanega v Sloveniji, pacient nabavi zdravilo v tujini in mu Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ta strošek povrne, v skladu s pravili, ki urejajo obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  07 .01. 2023 ob  00: 29
torej je važen le dobiček in ne otroci