Predsedniki hrvaškega sabora, države in vlade, Josip Leko, Ivo Josipović in Zoran Milanović, so danes zapustili spominski sprevod na žrtve Vukovarja, saj so jim preprečili, da bi se pridružili shodu, ki se ga je udeležilo več deset tisoč ljudi. Hrvaška se na današnji dan spominja tragične zasedbe Vukovarja leta 1991.
Državnemu vrhu preprečili udeležbo v spominskem sprevodu
Obstrukcija državnega vrha je bila pričakovana, saj je "posebno dobrodošlico" državnim uradnikom napovedal štab za obrambo hrvaškega Vukovarja. Ta že skoraj tri mesece ostro nasprotuje postavitvi dvojezičnih napisov v cirilici in latinici v tem hrvaškem mestu ob Donavi, ki je simbol odpora proti srbski agresiji.
Hrvaški državni vrh se je nameraval po protokolarni prireditvi pred vukovarsko bolnišnico napotiti proti spominskemu pokopališču žrtev iz domovinske vojne, a se skupaj z nekaj sto ljudmi niso uspeli priključiti spominskemu sprevodu, ki so ga iz druge ulice vodili pripadniki štaba za obrambo hrvaškega Vukovarja.
Josipović ogorčen zaradi dogajanja
"Organizirano so nam to preprečili. Organizatorji so pokazali, da jim ni do pietete niti do Vukovarja," je ogorčeno izjavil hrvaški predsednik Josipović. Skupaj z Lekom in Milanovićem so nato položili vence in prižgali sveče pri spomeniku vukovarskim žrtvam na Ovčari, so potrdili v vladi.
Pripadniki štaba za obrambo hrvaškega Vukovarja so organizirali kolono, ki so je naslovili "vukovarska Hrvaška", s katero so se ločili od uradnega spominskega sprevoda, v katerem je bil državni vrh. V svojo kolono so iz uradnega sprevoda spustili zgolj nekdanje poveljnike vukovarske obrambe. Eden izmed njih Branko Borković je izjavil, da se takšen scenarij delitve ne bi smel zgoditi.
V Vukovarju je bil danes tudi najbolj priljubljen hrvaški vojak, upokojeni general Ante Gotovina, ki ga je haaško sodišče lani oprostilo obtožb za vojne zločine med operacijo Nevihta leta 1995.
Na slovesnosti tudi Ante Gotovina
Kot je povedal, je prišel, da bi izkazal čast žrtvi Vukovarja in njegovih prebivalcev. "Oni so se borili za svoje domove in za našo domovino. To je tisto, kar je danes pomembno, vse ostalo pa je postransko," je izjavil Gotovina. Znova je poudaril, da se je treba obrniti k prihodnosti države in gospodarskemu razvoju.
Hrvaška televizija, ki je v živo spremljala današnjo prireditev, je poročala, da je bilo v spominskem sprevodu okoli 100.000 ljudi, ki so prišli v Vukovar iz vseh koncev države. Hrvaška policija števila udeležencev shoda ni potrdila.
Do današnjega incidenta v Vukovarju je pripeljalo nasprotovanje dela prebivalcev Vukovarja napisom v cirilici v Vukovarju. Nasprotniki dvojezičnih napisov so razbili ali ukradli večino dvojezičnih napisov, ki so bili postavljeni na poslopja državne uprave.
V Vukovarju proti napisom v cirilici
Člani vukovarskega štaba trdijo, da vlada nasilno uvaja cirilico v Vukovarju, in zahtevajo, da bi morali mesto izvzeti iz ustavnega zakona o pravicah narodnih manjšin, ki dovoljuje dvojezične napise, če v določeni lokalni samoupravi živi več kot tretjina pripadnikov katere od 22 narodnih manjšin na Hrvaškem.
Zato so v nedeljo začeli nabirati podpise za referendum, na katerem naj bi državljani odločili, ali so za to, da bi dvojezične napise uveljavili v tistih lokalnih skupnostih, v katerih pripadniki narodnih manjšin predstavljajo najmanj polovico prebivalstva. Srbska manjšina v Vukovarju predstavlja tretjino prebivalstva po podatkih popisa prebivalstva iz leta 2011.
Na današnji dan pred 22 leti so pripadniki JLA in srbskih enot, med katerimi je bilo videti številne s četniškimi znamenji, po trimesečnem obleganju vdrli v Vukovar. Po zavzetju mesta so zagrešili najhujše vojne zločine na Hrvaškem, kot je bilo množično streljanje približno 260 ujetnikov in ranjencev iz vukovarske bolnišnice na kmetiji Ovčara, ki se nahaja približno pet kilometrov od mesta.
Po hrvaških podatkih je bilo med obleganjem mesta ubitih več kot 1600 vojakov in prebivalcev, še približno 2500 pa je bilo ranjenih. Po zasedbi Vukovarja so napadalci odpeljali več kot 5000 ljudi v zapore in taborišča v Srbiji, medtem ko so iz mesta pregnali 22.000 prebivalcev, ki niso bili srbske narodnosti. Še zmeraj ni znana usoda več kot 400 oseb z območja Vukovarja.
Incidenti tudi v vasi Škrabnja
Več kot 60 meščanov in hrvaških vojakov, ki so jih na današnji dan leta 1991 umorili pripadniki srbskih enot, so se spomnili tudi v vasi Škabrnja v zaledju Zadra. Napad na vas je vodil haaški obtoženec Ratko Mladić, ki je bil takrat poveljnik kninskega korpusa JLA.
Kot poročajo hrvaški mediji, tudi spominska slovesnost v Škabrnji ni potekala brez incidentov, ker na govorniški oder niso spustili nekdanjega poveljnika obrambe Škabrnje Marka Miljanića.