Petnajsta etapa 104. kolesarske dirke po Italiji bo v nedeljo, 23. maja, potekala tudi v Sloveniji, v Novi Gorici in Goriških Brdih. Letošnji Giro d'Italia bo sicer potekal od Torina do Milana od 8. do 30. maja, so povedali organizatorji na včerajšnji predstavitvi dirke.
GIRO D'ITALIA SE VRAČA NA SLOVENSKA TLA: Potekal bo tudi po tej primorski "kolesarski poslastici"
Slovenija
Petnajsta etapa se bo začela in končala v Italiji, od Gradeža do Gorice, vmes bo zavila tudi v Slovenijo in bo po navedbah italijanskih prirediteljev idealna za sprinterje.
Občini Brda in Nova Gorica sta v izjavi za javnost zaslugo za prečkanje Gira po slovenskem ozemlju pripisali italijanskemu nogometnemu trenerju slovenskega rodu Edyju Reji ter izjemno dobrim čezmejnim odnosom.
"Edy Reja je za briško in goriško čezmejno območje in zgodovino ob sproščujoči kolesarski turi po Brdih navdušil pristojnega za kolesarsko dirko Giro d'Italia za področje dežele Furlanije - Julijske krajine Enza Cainera. Nenazadnje so Brda z goriškim območjem prava kolesarska poslastica, ne samo v najtoplejših mesecih, temveč kar 365 dni v letu, kar je gotovo magnet za kolesarske navdušence," so zapisali v izjavi mestne občine Nova Gorica.
Zamisel, da bodo Brda po 20 letih ponovno prizorišče dela etape Gira, je pred letom dni takoj navdušila tudi briškega župana Franca Mužiča, ki je o priložnosti, da se najbolj gledana italijanska kolesarska bitka za roza majico zapelje skozi Brda in Novo Gorico, goriške kolege seznanil v začetku jeseni 2020. V Novi Gorici so po osvojitvi prestižnega naslova Evropske prestolnice kulture 2025 in priznanja za najbolj prodorno slovensko občino Zlati kamen, novega uspeha, uradne potrditve poteka dela etape Gira d'Italia v mestni občini, upravičeno veseli, so še dodali.
Letošnja izvedba druge največje kolesarske večtedenske dirke na svetu bo imela 21 etap, med temi dve vožnji na čas, šest sprinterskih etap ter sedem za gorske kolesarje, med temi se jih bo šest končalo s ciljem na vzponu. Rekordna bo skupna višinska razlika doslej, 46.900 m.
Dirka bo obiskala 14 od 20 italijanskih pokrajin, dvakrat pa bo zavila tudi izven italijanskega škornja, poleg slovenske bo prečkala tudi švicarsko mejo.
Kolesarji se bodo med drugim v drugem tednu podali tudi na sloviti Zoncolan, ki velja za enega najbolj zahtevnih vzponov v Italiji. Obenem bodo morali v 11. etapi od Perugie do Montalcina premagati tudi nekaj deset kilometrov makadamskih cest v slogu slovite dirke Strade Bianche. V tretjem tednu kolesarje čaka več doslej nepoznanih klancev in nekaj zelo dolgih etap, ki bodo pravi preizkus vzdržljivosti karavane.
Dirka se bo začela in končala z vožnjo na čas. Uvodni prolog bo na sporedu v Torinu, zaključni kronometer, tokrat dolg kar 29,4 km, pa v Milanu, ko bo tudi jasno, kdo bo nasledil lanskega zmagovalca, Britanca Taa Geoghegana Harta.