Haklanje oziroma po primorsko ribolov "na rampin" je skrajno nehuman način ribolova. Čeprav je prepovedan, se tudi v Slovenski Istri hakla "na polno", pravijo naši bralci, ki so nam v preteklih dneh poslali slikovni material z reke Dragonje. Najhuje naj bi bilo ob vikendih. Pri tako velikem številu objestnih ribičev, ki jim je popolnoma vseeno za vse drugo, razen za lasten interes, jih človek res težko spregleda. Na žalost gre za problem, ki seže na obe strani državne meje, hakla se tako na slovenski kot na hrvaški strani, reka Dragonja pa je ena.
GROZLJIVO NEHUMAN KRIVOLOV NA DRAGONJI: Koprska policija pojasnila, kdo je pristojen in mora ukrepati! (FOTO, VIDEO)
Piran
Bralci so nam v preteklih dneh poslali veliko slikovnega materiala, iz katerega je mogoče videti, da krivolov poteka na slovenski kot na hrvaški strani reke Dragonje, kjer je mogoče videti ribiče. Vprašanje pa je, kdo je pristojen, da nadzira in oglobi možakarja, ki je v nedeljo, 30. januarja 2022, takole ribaril sredi Dragonje.
Problematika ribolova s haklanjem je pristojnim slovenskim inšpektorjem in koprskim policistom dobro poznana. "Oprema za tak ribolov je s svincem obtežen večji trojček, trnek, privezan na ribiško vrvico. Ribič vrže trojček čez jato rib, nato pa poteguje. Trojček zabode kamorkoli v ribje telo. Pri tem veliko rib ranijo in jih ne ulovijo," pojasnjuje Bojan Marčeta, vodja oddelka za morsko ribištvo pri Zavodu za ribištvo RS.
Vsi ribiči, z obeh strani meje, zatrjujejo, da lovijo skakavke, saj drugih rib naj praktično sploh ne bi bilo, ker jih skakavka prežene. O tej požrešni plenilki, ki se iz južnih predelov Mediterana širi proti severu in se rada zadržuje ob ustjih rek, smo na našem portalu že poročali.
Iz parka s polno torbo rib
Kot pojasnjujejo v sečoveljskem krajinskem parku, je bila na bregovih reke Dragonje minuli konec tedna "vsa Slovenija in Hrvaška". V preteklih dneh naj bi naravovarstveni nadzorniki več posameznikov tudi oglobili, med njimi skupino ribičev, ki je zapuščala park s polno torbo rib. Park ima tri nadzornike, dva poklicna in enega prostovoljca.
V času nadzora je bilo minuli konec tedna v parku šest ribičev. Ker niso lovili, so jih zgolj obvestili, da je ribolov tam prepovedan. Nekaj posameznikov naj bi oglobili tudi hrvaški pristojni organi.
Koprski policisti so v letu 2021 na območju Krajinskega parka Sečoveljske soline med rednim opravljanjem nalog zasačili osem kršiteljev. "Ker policija v predmetnih zadevah nima pristojnosti, smo predlog za uvedbo postopka o prekršku podali Krajinskemu parku Sečoveljske soline oziroma ribiški inšpekciji," pojasnjujejo na koprski policijski upravi.
Ko je pred dnevi občanka prijavila, da neznanci na območju parka ribarijo s haklanjem, so policisti izsledili štiri osebe, ki so tam ribarile. "Obvestili smo ribiškega inšpektorja, zoper vse štiri ribiče pa bomo podali predlog za uvedbo postopka o prekršku pristojnemu organu, to je Krajinskemu parku Sečoveljske soline in ribiški inšpekciji," dodajajo na policiji.
Kdo je pristojen za ukrepanje v primeru krivolova?
"Prekrškovni organ so inšpektorji in naravovarstveni nadzorniki Krajinskega parka Sečoveljske soline," poudarjajo na koprski policijski upravi. Ob tem velja omeniti, da so se bralci obrnili na nas ravno zato, ker naj bi večkrat poskušali priklicati ali obvestiti preko sms sporočil naravovarstvene nadzornike sečoveljskega parka, ko opazijo krivolovce, ki ribarijo s haklanjem, pa se niti na klice niti na sporočila naj ne bi odzivali. Zato potem zadevo prijavijo policiji v upanju, da se bodo vsaj oni odzvali.
"S strani nadzornikov v krajinskem parku nismo prejeli prijav o nedovoljenem izvajanju ribolova. V krajinskem parku ni dovoljeno izvajanje ribolova ne glede način, kako se le-ta izvaja. Nadzor opravljajo nadzorniki, ki imajo tudi prekrškovna pooblastila. Ribiška inšpekcija je na tem področju opravila pregled pred kratkim in bo preglede opravljala v sodelovanju z nadzorno službo parka tudi v bodoče," dodajajo na Inšpektoratu RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo.
Da se na klice občanov, ki poskušajo prijaviti krivolov s haklanjem, ne odziva nihče, niti na ribiški inšpekciji niti na policiji, se pritožujejo tudi občani na hrvaški strani, poroča portal Morski.hr. Haklanje ni niti približno športni ribolov. Prakticira se v plitvinah, ko se ribe zbirajo v jatah.
Pogosto naj bi haklali ponoči, ko s pomočjo umetne svetlobe dosežejo, da se ribe zberejo v jate in je ulov bolj verjeten. Na kratko, trojčka ne najdemo na spisku dovoljenih orodij za ribolov, kar pomeni, da je prepovedan. Na spodnjem videoposnetku so ribiči na hrvaški strani Dragonje.
Komentiraj
ma ste ene mone res
naterat jih ven in dvoizmenski urnik in šetnja po krajinskem parku 6 ur nato pa v pisarno pisat poročilo
lenobe
Jutri bo tam cel avtobus ribičev , saj imajo jasen video in napotke kako se lahko lovi. Dajte malo prej premislit, preden objavljate take članke. Edino, kar se z vami strinjam je, da je to popolnoma nešportni način ribarjenja in takim ribičem bi morali za celo življenje prepovedat lovit ribe. Škodo bomo pa utrpeli mi športni ribiči, ki smo zdaj postali banditi, ne glede kako lovimo.
Če bi res imeli radi živali, člankov, kje je največ rib na obali in video napotkov za lovljenje ne bi objavili. Če ta komentar zbrišete, potem imate slabo vest!!
Najbolj humano je z harpuno ce ribo prav zadanes neve kaj se ji je zgodilo