JE ZUCKERBERG LAGAL KONGRESU? Meta naj bi pomagala Kitajski razviti umetno inteligenco

Svet

Meta je pomagala Kitajski razviti umetno inteligenco, kot del neuspelega poskusa zbližanja s Pekingom, je med pričanjem pred ameriškim senatom povedala nekdanja izvršna direktorica, ki je postala žvižgač. Sarah Wynn-Williams je podrobno opisala svojo izkušnjo v Meti in povedala, da je bila priča, kako so ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg in drugi izvršni direktorji lagali kongresu in vedno znova ogrožali nacionalno varnost ZDA ter izdali ameriške vrednote, poroča New York Post.

Kot je dejala nekdanja direktorica globalne javne politike Facebooka, naj bi Meta začela kitajski komunistični partiji ponujati informativne sestanke leta 2015, v okviru projekta Aldrin, to je bilo strogo zaupno prizadevanje za dostop do dobičkonosnega kitajskega trga. Na sestankih naj bi se osredotočali na ključne nove tehnologije, vključno z umetno inteligenco, cilj pa naj bi bil pomoč Kitajski, da premaga ameriška podjetja. Wynn-Williams je v Meti delala od leta 2011 do 2017.

Dejala je, da obstaja neposredna povezava med omenjenimi sestanki in nedavnimi razkritji, da Kitajska razvija AI modele za vojaške namene, pri čemer naj bi se opirala na Meta model Llama.

Seja senatne pravosodne komisije za kriminal in protiterorizem naj bi bila sklicana potem, ko je Meta dobila začasno odredbo, ki je žvižgačici Wynn-Williams preprečila javno razpravo o obtožbah zoper Meto. Njena knjiga z naslovom Brezskrbni ljudje (Careless People) pa je kljub temu postala ena najbolj prodajanih.

Wynn-Williams je senatu še dejala, da je Meta AI model Llama znatno prispeval h kitajskemu napredku na področju AI tehnologij, kot je npr. DeepSeek, kar naj bi sprožilo prodajo ameriških tehnoloških podjetij, potem ko je Kitajska objavila model, ki je na ravni ameriških tekmecev. Njegovo usposabljanje naj bi stalo šest milijonov dolarjev.

Wynn-Williams je povedala, da je največji trik, ki ga je Zuckerberg kdajkoli naredil ta, da se je ovil v ameriško zastavo, se razglasil za patriota in zatrdil, da ni ponujal svojih storitev na Kitajskem, medtem ko je v zadnjih desetih letih tam gradil podjetje v vrednosti 18 milijard dolarjev. "In še naprej ovija zastavo okoli sebe, ko vstopamo v dobo umetne inteligence."

Žvižgačica je dejala, da je Meta tehnične sestanke z visokimi kitajskimi uradniki obravnavala kot del ponudbe za pridobitev Pekinga. Podjetje naj bi leta 2015 po naročilu kitajske komunistične partije razvilo sistem cenzure, ki je ogrozil podatke ameriških uporabnikov, in se strinjalo, da bodo leta 2017 blokirali račune, ki jih je vodil izgnani kitajski milijarder Guo Wengui.

Wynn-Williams naj bi grozilo 50.000 dolarjev odškodnine vsakokrat, ko omeni Facebook v javnosti. Šlo naj bi za znesek, ki je bil določen v dogovoru, ki ga je Wynn-Williams podpisala, ko je leta 2017 zapustila podjetje.

Meta naj bi opustila svoja prizadevanja za vstop na kitajski trg leta 2019. Kot je povedal pred senatom njihov predstavnik, naj bilo pričanje Wynn-Williamsove daleč od resničnosti in polno napačnih trditev. Zuckerberg naj bi sam javno govoril o interesu ponuditi storitve na Kitajskem, vse podrobnosti naj bi bile jasno povedane že pred več kot desetletjem, dejstvo pa naj bi bilo, da danes ne delujejo na Kitajskem.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija