JURI O IDEJI PLINSKEGA TERMINALA V KOPRU: "Neverjetno, kako izbruh neke krize reže spomine"

Koper

O dogajanju v Ukrajini se je znova oglasil Aurelio Juri, nekdanji koprski župan, poslanec državnega zbora in evropskega parlamenta, sodelavec tehničnega omizja o uplinjevalnikih. Potem ko je v začetku tega tedna "pisal" ruskemu veleposlaniku v Sloveniji, ker predsednik Rusije Vladimir Putin "ne sliši", v tokratnem komentarju razmišlja o ideji terminala zemeljskega plina v Slovenski Istri in "kako neverjetno je, da izbruh neke krize reže spomine".

Aurelio Juri

"Zavržna in šokantna Putinova agresija na Ukrajino, ki se žal še noče ustaviti in je pregnala od doma že več kot milijon ljudi, predvsem ženske, otroke in starce, ter pokončala na stotine, če že ne tisoče življenj, porušila še in še zgradb, infrastruktur ter spomenikov, pušča za seboj še mnoge druge posledice že iz samega naslova odzivov nanjo. Mislim na mednarodne gospodarske, finančne in druge sankcije proti režimu, ki jo je sprožil, in na njegove povračilne ukrepe. Ena izmed teh posledic zadeva oskrbo Evrope z ruskim zemeljskim plinom. Nemčija je ustavila in kaže da tudi dokončno pokopala izgradnjo severnega plinovoda, pipe se zapirajo tudi drugod in predočeni bomo z dejstvom, da bo tega energenta iz ruskih nahajališč vse manj, če sploh, kar sili članice EU k iskanju alternativnih dobaviteljev. Najbližji so na Bližnjem Vzhodu, a dostave plina so možne le s specialnimi tankerji in s sprejemnimi terminali ali z neposrednimi plinovodi do uporabnikov. Razliko v ceni pustimo ob strani.

Ker je temu tako, je vladi poskočila ideja o izgradnji LNG terminala na slovenski obali. Ogrel se je zanjo še posebej minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec znova s tezo da bomo s tovrstno oskrbo energetsko neodvisni, tako kot vselej ponavlja za drugo nuklearko v Krškem. Naj ga kdo poduči, da neodvisnost je možna le z lastnimi obnovljivimi viri! Če moramo uvažati plin in jedrsko gorivo, nismo neodvisni! No, potrebno ga je spomniti tudi na zgodovino idej o LNG terminalih na našem koncu.

Simulacija uplinjevalnika Gas Natural v Žavljah

Gre za opcijo, ki je bila na mizi že pred skoraj 30 leti (Debeli rtič), in kasneje znova v Tržaškem zalivu z uplinjevalnikoma španskih družb Endese in Gas Natural, prvi sredi zaliva, drugi na kopnem v Žavljah. Onemu iz 1994, ki so nam ga ponujali Američani, je že Mestna občina Koper takoj rekla NE, kar je lahko, ker takrat ni še bilo Občine Ankaran, pri naslednjih dveh na italijanski strani zaliva pa je bila razprava o primernosti in sprejemljivosti veliko daljša, kar nekaj let je minilo preden bi ju javnost in oblasti zavrnile. Prvotno jima je nasprotoval že državni zbor, ker sta oba z varnostnim in okoljskim vplivom posegala na slovensko ozemlje in ker neka strokovna študija, ki jo je bila naročila vlada, je argumentirano podvomila v njuno primernost na predvidenih lokacijah. Medtem pa sta ju tržaške oblasti podpirale (nova delovna mesta) in z njimi tudi dežela Furlanije - Julijske krajine (diverzifikacija dobaviteljev). Tamkajšnji javnosti je bilo več ali manj vseeno. Edini proti so bili okoljevarstveniki z Alpe Adria Green na čelu. A zbrala se je tudi strokovna javnost, skupina okrog 25 profesorjev, znanstvenikov, inženirjev, tehnologov, ekologov, energetikov, proučevalcev morja iz vseh univerz in strokovnih institucij, ki jih premore dežela, vzela v roke načrta terminalov, študijo slovenske stroke in že po parih mesecih prišla do podobnih ocen, kot jih je bil pridobil slovenski parlament. Zadali so si ime 'Tehnično omizje o uplinjevalnikih', predstavili njihove zaključke italijanskemu prostoru, izzivali na soočanje mnenj tudi investitorje, ki pa so se povsem poskrili, in uspeli tako nagovoriti tudi tržaške in deželne oblasti, da terminala zemeljskega plina v Tržaški zaliv nista sodila. Glavni in neizpodbitni argumenti:

1. V plitkih vodah, kakršne so v Tržaškem zalivu, bi tako izgradnja kot obratovanje bodisi terminala na kopnem bodisi onega na morju, z vplutjem velikih tankerjev utekočinjenega plina, povzročala dvigovanje z živim srebrom nakopičenega mulja z morskega dna in srebro bi končalo v ribjem staležu. Gre za živo srebro iz izpiranja rudniških odpadkov iz zaprtega rudnika Idrija, ki preko Idrijce in Soče nateče v zaliv. Govorimo, po nekaterih ocenah, o več kot 40 tisoč ton v sedimentih na dnu morja.

2. Žive organizme, ne samo ribe, bi s časoma uničila tudi za nekaj stopinj nižja temperatura vode, ki bi nastala v procesu pretvarjanja plina iz tekočega agregatnega stanja (minus 162 stopinj) v plinastega, ter uporaba velikih količin klorovih preparatov pri sprotnem čiščenju črpalnih in izpustnih cevi ter celotnega sistema ogrevanja plina.

3. Ob potencialni nevarnosti nesreč katerekoli vrste in morebitnih sabotaž oz. terorističnih dejanj, je okoli tovrstnih terminalov in dostavnih tankerjev predpisan varnostni obroč primera parih kilometrov, pod varstvom vojaških ladji, kamor nihče drug v času uplinjevanja ne sme pluti, kar bi oviralo poti vplutja in izplutja ostalih ladij, ki prihajajo v Trst in Koper, ter močno skrčilo uporaben akvatorji za ribarjenje.

Simulacija uplinjevalnika Endesa sredi tržaškega zaliva

4. Tudi najvišji varnostni protokoli ne izključujejo tveganja katastrofe, ki bi se zaradi napake ali namernega dejanja pripetila in ki bi imela najhujše posledice pri terminalu v Žavljah zavoljo bližine naselji in domino efekta do že obstoječih energetskih in drugih vnetljivih objektov.

5. Tako Trst kot slovenska obala stavita precej ne le na pomorsko gospodarstvo temveč tudi na turizem. Uplinjevalnika bi to panogo postopoma zatrla.

6. In če bi že življenjsko potrebovali dostavo zemeljskega plina do severnega Jadrana oz. ne bi zadostovala že obstoječa terminala v Porto Viru pri Rovigu in Omišlju na otoku Krk, obstajajo za take dostave nove tehnologije v obliki malih črpalnih sistemov sredi odprtega morja, preko katerih raztovarjajo plin tankerji novejše generacije z vgrajenim uplinjevalnikom na krovu.

Vse to bi morala Janša in Vrtovec prebrati preden bi na to temo karkoli spregovorila."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
 |  04 .03. 2022 ob  18: 49
-2
Vrtovec se je obesil na energetsko krizo, ki bo sledila ukrajinski vojni.
Italija uvaža iz Rusije 40% plina.
Italija tudi nima dovolj elektrarn, ker se je leta 1987 na referendumu odpovedala jedrski energiji.
Verjetno bo Italija spet obudila idejo o LNG terminalu.
To glede onesnaževanja je zelo vprašljivo.
V naši bližini (Porto Levante pod Benetkami) že obstaja tak terminal in ni nobenih znakov onesnaževanja.
www.adriaticlng.it/

Kaj pa mi ?
Mi imamo nuklearko na potresnem območju in bomo gradili še eno !
Zakaj pa se na to temo ne javi noben naravovarstvenik ali podoben radical-chic modrijan ?
Javijo se, ko kaka vetrnica škodi razvoju metuljčkov in malih nežnih ptičk.
IndiSat |  04 .03. 2022 ob  11: 40
-1
ZigaZois no delno se strinjam ja
ZigaZois |  04 .03. 2022 ob  09: 27
ObalaGang: Tvoj komentar nima ni s tematiko članka.
Vse kar je napisano se je dogajalo in nismo bili daleč od uničenja našega koščka obale. Sedanja oblast je dobila idejo in in mogoče tudi željo po gradnji terminala - nekomu v korist a prebivalci tega območja nismo med njimi. Na take ideje je potrebno takoj odgovoriti saj bo po postavitvi terminala prepozno. Zato pozdravljam to kar je napisano v članku in močno upam, da se bo najdu še kdo, ki se bo upiral plinskemu terminalu.