Evropski sateliti so ob severni obali Jadranskega morja zaznali nenavadno cvetenje alg, ki je morje obarvalo zeleno. Ta pojav, povezan z visokimi temperaturami in obilnimi padavinami, ogroža morski ekosistem ter vpliva na ribištvo in turizem.
KAJ SE DOGAJA NA SEVERNEM JADRANU? Kristalno modra gladina morja zdaj motno zelena (FOTO)
Svet
The waters along the coast of the central and northern Adriatic Sea were affected by an algal bloom in early May...
Objavil/a Copernicus EU dne Torek, 13. maj 2025
Evropski sateliti, vključeni v program Copernicus, so v začetku meseca zaznali spremembo na severnem Jadranu, zlasti ob severnoitalijanski obali. Nekdaj kristalno modra morska gladina je postala motno zelena, kar so satelitski posnetki jasno zabeležili in javnosti prikazali prek družbenih omrežij. Vzrok za ta pojav je nenadno in obsežno cvetenje alg, ki je vidno celo iz vesolja, piše portal N1.
Cvetenje se kaže kot živahno zelena območja, ki ostro kontrastirajo z običajno temnejšo modro barvo čistega morja. Znanstveniki pojav povezujejo z nenavadno visokimi temperaturami morske vode in s povečanim dotokom sladke vode iz rek, ki je posledica obilnega deževja. Ti pogoji so privedli do idealnega okolja za eksplozivno razmnoževanje planktonskih alg.
Čeprav je cvetenje morja naraven pojav, ki ima v zmerni meri tudi pozitivne učinke – saj je fitoplankton osnova prehranskih verig v morju –, postane problematično, kadar se razmahne prekomerno. Takrat lahko razgradnja alg povzroči pomanjkanje kisika v vodi, kar ogroža morske organizme, zlasti v gojiščih, kot so školjke in ribe. Poleg tega so lahko nekatere vrste fitoplanktona strupene ali drugače škodljive.
Zaradi pomanjkanja kisika in potencialnih strupov lahko pride do pogina morskega življa, kar negativno vpliva na lokalno ribištvo in celoten morski ekosistem. Posledice se lahko čutijo tudi v turizmu, saj se motna, zelenkasta voda ne sklada s podobo privlačnega Jadranskega morja, na katerem temelji velik del turistične ponudbe, še piše N1.