Potem, ko Obalne galerije Piran niso hotele izročiti zahtevane dokumentacije, ki bi omogočila nadzor nad poslovanjem, se pojavljajo sumi, ali je prišlo do nepravilnosti pri porabi proračunskih sredstev. Ugibanja dodatno podžiga najemanje odvetnikov za pisanje pravnih mnenj, s katerimi utemeljujejo nezakonitost nadzora. Na nedavni seji občinskega sveta sprejet program dela nadzornega odbora zdaj pravne ovire odpravlja, nadzorniki pa so že napovedali, da bodo v primeru oviranja nadzora v postopek vključili tudi informacijskega pooblaščenca. Obalne galerije vztrajajo, da imajo pravico, da se nadzor nad poslovanjem javnega zavoda odvija v zakonitih okvirjih.
KAJ SE SKRIVA V OBALNIH GALERIJAH? Direktorica z odvetniki proti občinskemu nadzoru!?
Piran
Piranski občinski svetniki so na svoji nedavni seji sprejeli dopolnitev programa dela občinskega nadzornega odbora (NO) za leto 2024 in s tem omogočili, da se bodo lahko občinski nadzorniki, ki bdijo nad razpolaganjem z občinskim premoženjem in porabo občinskega denarja, pa tudi nad poslovanjem prejemnikov javnih sredstev, lotili nadzora Obalnih galerij Piran. Te namreč, kot je občinske svetnike obvestila članica nadzornega odbora in vodja nadzora Nina Spremo, niso predale zahtevane dokumentacije, ki so jih nadzorniki od njih zahtevali.
Junija 2024 je namreč NO sklenil, da do konca leta uvede izredni nadzor "namenskosti, smotrnosti in zakonitosti porabe proračunskih sredstev pri poslovanju Obalnih galerij Piran za leto 2022 in leto 2023", potem ko so s strani zaposlenih v Obalnih galerijah Piran prejeli informacije o domnevnih nepravilnosti poslovanja v letu 2022 in 2023 sicer glede porabe proračunskih sredstev. Vendar zahtevane dokumentacije od direktorice Obalnih galerij Piran Mare Ambrožič Verderber ni prejel, saj naj bi bil po mnenju zavoda sklep o izvedbi nadzora nezakonit, s čemer pa se nadzorniki ne strinjajo.
Nina Spremo
Po oceni Spremove očitane nepravilnosti niso take narave, da bi lahko omejevale izvedbo nadzora. Razlog vidi drugje. "Menim, da je več kot očitno, da je njihov namen ta, da nočejo predati dokumentacije in preprečujejo izvedbo nadzora. Če menijo, da je naš sklep nezakonit oziroma da nismo podali zadostne pravne podlage za izvedbo nadzora, imajo možnost te očitke izpostaviti v odzivnem poročilu. Na to se bomo odzvali in na podlagi tega pripravili končno poročilo," je pojasnila Spremova, ki v predhodni fazi postopka nadzora ugotavlja, da Obalne galerije ravnajo "netransparentno".
Spremova je opozorila tudi na porabo javnih sredstev za najemanje odvetniških storitev. "V tem primeru sem predala sklep o izvedbi nadzora in zahtevala določeno dokumentacijo. Vsak odgovor, ki ga prejmem, je več kot očitno pripravljen s pomočjo odvetniške pisarne. Več kot očitno je, da se porabljajo javna sredstva za namen, da se občinske galerije izmikajo izvedbi nadzora in predaji dokumentacije, na podlagi katere lahko opravimo nadzor. Zato je logično, da se pri meni poraja sum o nepravilnostih," je dodala.
Nadzorni odbor je prepričan, da je do podatkov upravičen, nenazadnje tudi na osnovi Zakona o dostopu do informacij javnega značaja. Kolikor bi Obalne galerije vztrajale pri tem, da zahtevane dokumentacije ne izročijo, bodo po besedah Spremove v postopek vključili informacijskega pooblaščenca.
Obalne galerije medtem zavračajo očitke, da delujejo netransparentno. "Javni zavoda Obalne galerije Piran v razmerju do nadzornega odbora ves čas deluje konstruktivno in transparentno," zagotavljajo, glede sprejete dopolnitve nadzornega programa NO pa menijo, da je bila s tem "vzpostavljena pravna podlaga za delo nadzornega odbora v našem zavodu in za sprejem sklepa o izvedbi izrednega nadzora. Potrebno pa je sprejeti, da tudi za delo nadzornih organov veljajo pravila, ki so jamstvo, da nadzor poteka v zakonitih okvirjih," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja. Kot še navajajo, je tudi župan Andrej Korenika pred občinsko sejo pozval nadzorni odbor k postopanju v skladu s poslovnikom in k potrditvi dopolnitve nadzornega programa pred Občinskim svetom OP. "Tudi župan občine Piran je torej potrdil, da je ta temeljni korak pri izvedbi nadzora s strani NO OP manjkal. Da se je šele na seji 1.10.2024 potrdil program dela NO OP, pa je oprijemljiv dokaz, da imajo Obalne galerije Piran pravico, da se nadzor nad poslovanjem javnega zavoda odvija v zakonitih okvirjih, skladno s poslovnikom NO OP."
Mara Ambrožič Verderber
Pri tem poudarjajo, da sklep iz meseca junija 2024, s katerim jih je nadzorni odbor seznanil z izvedbo izrednega nadzora, ni vseboval elementov, ki jih zahteva Poslovnik o delu Nadzornega odbora Občine Piran. "V njem ni bila določena vsebina nadzora, čas nadzora, ki sta obvezno sestavini sklepa po 36. členu poslovnika, manjkal je načrt nadzora, po 37. členu polovnika, prav tako pa sklep v ozadju ni imel podlage v nadzornem programu, kot predpisuje 35. člen citiranega poslovnika," pojasnjujejo; prav na tej podlagi pa so nadzornemu odboru podali pisno stališče, da izvedbi nadzora ne nasprotujejo, da pa je nujno, da se sklep popravi na način, da bo zadostil zahtevam zakonskih in podzakonskih predpisov. "V tem ne vidimo nič spornega, sploh zato, ker je naše stališče o neustreznosti sklepa pozneje potrdilo tudi pristojno ministrstvo, s katerim je bil seznanjen tudi nadzorni odbor Občine Piran," so še zapisali ter dodali, da pričakujejo, da bo zdaj izdan nov sklep, kjer bo upošteval vse zakonske zahteve, na manko katerih so opozarjali. "Takšen sklep bomo seveda spoštovali, saj smo ga dolžni," zagotavljajo.
Na vprašanje, ali so pravna mnenja naročali pri odvetnikih in jih torej plačevali iz javnih sredstev, na kar je opozorila Spremova, odgovarjajo pritirdilno. "Zaradi splošnega in neustreznega sklepa o izvedbi nadzora, je bil angažma zunanje pravne pisarne potreben. Gre za pravna znanja, s katerimi ne razpolagamo in povsem običajno je, da se v takih primerih najame strokovnjake, ki nam lahko svetujejo," pojasnjujejo.
Sprejeta dopolnitev programa dela občinskih nadzornikov bo torej omogočila izvedbo nadzora nad poslovanjem Obalnih galerij, v okviru katerega bodo Obalne galerije morale po vsej verjetnosti pojasniti tudi porabo proračunskega denarja za najemanje odvetniških storitev za izpodbijanje nadzora nad porabo proračunskega denarja. Iz javno dostopnih podatkov je namreč razvidno, da Obalne galerije od leta 2021 sodelujejo z odvetniško družbo AZ Odvetniki d.o.o., ki je v tem času od njih prejela 45.122,44 evrov (z DDV).
Glede tega v Obalnih galerijah pojasnjujejo, da gre za splošne odvetniške storitve, opravljene v štiril letih. "Storitve letno (približno 10.000 evrov) so bile opravljene skladno z načrtovanim in so povezane z urejanjem vseh pravnih zadev v okviru javnega zavoda in odprave številnih ugotovljenih nepravilnosti iz obdobja pred nastopom mandata direktorice Mare Ambrožič Verderber," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja, ter obenem navedli, da so v ta strošek vključene tudi vse odvetniške storitve, opravljene po naročilu sveta zavoda Javnega zavoda Obalne galerije Piran v letih 2022 in 2023.
Komentiraj
Stara direktorica je bila tik pred penzijo in je hotela samo mirno prezivet tistih par let.
Pred bivšo policijsko postajo je bila džungla,na avtu od vzdrževalca se je nabralo listje segnilo in je začela trava rast,forma Viva je bila prehistoric Jurassic park,sosed kot pravi Istrijan si je začel lastiti ozemlje da je to njegovo,postavili so kip ki je spominjal na sarmo da so ljudje se delali norca in vztrajali da ga ne bodo premaknili
Valda ko je prišla je začela delat in glej hudiča.
Dajte malo raziskat zakaj nadzorni odbor ne izvaja svojih nalog v skladu z zakoni. To res nobenega ne zanima?
Pravi novinar bi tudi to raziskal.