Svetniki Mestne občine Koper so na današnji izredni seji soglasno podprli predloge pogojev, ki bi jih zapisali v pismo o nameri, s katerim bi z Luko Koper rešili odprta vprašanja glede podaljšanje prvega pomola. Med zahtevami so umik Luke Koper z nultega pomola, oblikovanje okoljskega sklada in pridobitev nekdanjega skladišča.
KOPRSKA OBČINA SOGLASNO: Prvi pomol se bo podaljšal pod temi pogoji (VIDEO)
Koper
Občina želi, da bi Luka Koper umaknila svoje dejavnosti z nultega pomola na novo pridobljene površine, ki bodo zgrajene s podaljšanjem prvega pomola. Koprski župan Boris Popovič je povedal, da je nulti pomol ključnega pomena za nadaljnji razvoj potniškega ladijskega turizma, kar posledično pomeni tudi razvoj samega mesta Koper.
Med pogoji je tudi ta, da bi Luka Koper oblikovala poseben okoljski sklad. Iz njega bi pristanišče vsako leto predvidel določena finančna sredstva za občanke in občane Mestne občine Koper, ki bi bila namenjena izvedbi omilitvenih ukrepov (nova okna, zvočna izolacija objektov …) za zmanjševanje negativnih vplivov, ki jih povzroča promet v Luki Koper.
Poleg tega bi skladno z dogovorom Luka občini odstopila tudi nekdanje skladišče za blagovne rezerve in ga izvzela iz carinske cone. Koprska občina želi to stavbo uporabiti v izobraževalne, znanstvene in kulturne namene, pri teh programih pa naj bi sodelovale tako Luka Koper, občina kot tudi Univerza na Primorskem.
Četrta zahteva, ki bo vpisana v pismo o nameri, pa je sodelovanje med reševalnimi službami občine in Luke Koper v primeru naravnih ali drugih nesreč. Kot je po seji za STA povedal koprski župan, imajo v Luki Koper opremo in usposobljene ljudi, ki bi lahko v primeru kakršnekoli nesreče pomagali pri reševanju v primeru večjih požarov, izlitja nafte na morju ali podobnega onesnaženja obale in morja, kot so mu bili z odpadno plastiko priča v začetku maja.
Občina bo z izpolnitvijo zahtev pogojevala svojo odločitev, ali se bo znova pritožila na izdano okoljevarstveno soglasje Luki za podaljšanje prvega pomola. Rok za pritožbo se izteče v torek. Agencija RS za okolje je Luki Koper namreč pred dnevi vnovič izdala okoljevarstveno soglasje za podaljšanje prvega pomola, potem ko je upravno sodišče na podlagi pritožbe koprske občine že izdano okoljevarstveno soglasje za podaljšanje pomola za 100 metrov pred tem razveljavilo in ga vrnilo v vnovično odločanje.
Dogovor med občino in Luko Koper so podprle vse svetniške skupine, svetniki so ga na koncu s 26 glasovi soglasno podprli. Tomaž Slavec (Levica) je ob tem dejal, da so to dogovori v dobro tako zaposlenih v Luki Koper kot tudi vseh občanov. Popovič pa je poudaril, da je dogovor rezultat tega, kar so se pogovarjali že pred leti, kasnejše uprave Luke pa so na dogovor pozabile, zato ga je treba zapisati.
"Če bi se vodstvo Luke Koper in politika pogovarjali in dogovarjali z lokalno skupnostjo bi se naše pristanišče lahko še neprimerno bolj razvijalo. S prejšnjo upravo Luke Koper se nismo mogli pogovarjati, saj ta ni imela posluha ne za lokalno skupnost kot tudi ne za druge ključne akterje, kot so razna ministrstva, vlada itd. Sedaj, z novo upravo, so naši odnosi veliko boljši, pogovori tečejo na vseh ravneh, napredek je opazen," je dejal.
Zanimivo je kako Popovićevi protikandidati (Bržan,......Polka, no ta ni več svetnica ker je morala odstopit, je pa sedaj glavna notarka za MOK) na predhodnih županskih volitvah postajajo glasovalni aparat Popovića. Zanimivo!!!! Se mi zdi da na prihajajočih volitvah nebo več član Levice, če pa bo pa bo "Trojanski konj", tako kot je bil Bržan iz SMC.
Bori se za skladišče rezerv katerega namerava skupaj z univerzo uporabiti za razvoj.Ali vprašate zaka je pod ceno prodal LIBERTAS.V ozadju so interesi spredaj pa naivni občani
osebno nimam nic cez luko, podpiram razvoj in vem, da marsikateremo koprcanu daja kruh, ampak sem za to, da se pristanisce ne siri v mesto ampak ven
Bravo župan za take predloge.