Po spektakularnem pobegu dveh pripornikov iz koprskega zapora je eden od ubežnikov podrobno opisal, kaj se je za rešetkami dogajalo, načrtovanje pobega in sam pobeg s sojetnikom. Damnjan Mitrović po pobegu nadaljuje svoje življenje v italijanski Ferrari. Koprsko višje sodišče je odločitev o tem, ali je Slovenija dolžna Mitrovića izročiti srbskim pravosodnim organom, prepustilo ministrstvu za pravosodje, ki pa o zadevi še ni odločilo. A kot nam je dejal Mitrović, za katerim je Srbija leta 2013 razpisala tiralico, ker naj bi leta 2007 prodal 1,3 kilograma konoplje, nima nič proti pravosodnim policistom ali direktorju koprskega zapora. Želel je le opozoriti na zgodbo majhnega človeka, ki nima denarja za drage odvetnike, in na delovanje sistema, ki ga plačujejo vsi davkoplačevalci.
MITROVIĆ IZ ITALIJE ZA REGIONAL: "V zaporu sem imel mobilni telefon, za katerega so pazniki vedeli"
Kronika
"Čakamo na odločitev ministrstva za pravosodje, ki bo odločilo o tem, ali so izpolnjeni pogoji za izročitev Mitrovića Srbiji. Postopek je še vedno v teku. Po naši oceni pristojni organi republike Slovenije nimajo nobene zakonske možnosti, na podlagi katere bi lahko od Italije zahtevali izročitev Mitrovića nazaj v Slovenijo," pojasnjuje Nina Spremo iz Odvetniške pisarne Cek, zagovornica Damnjana Mitrovića v Sloveniji, ki je bila postavljena po uradni dolžnosti. Ob tem je Spremova opozorila, da pobeg iz zapora po slovenski zakonodaji ni kaznivo dejanje, temveč skladno z zakonom o izvrševanju kazenskih sankcij predstavlja disciplinski prestopek.
Srbskega državljana, 40-letnega Mitrovića, v domovini iščejo s tiralico od leta 2013, ker naj bi prodal 1,3 kilograma konoplje. Tiralico je Srbija izdala šest let zatem, ko naj bi Mitrović storil kaznivo dejanje prepovedane preprodaje mamil. Sam se je pred desetimi leti preselil v Italijo, kjer tudi po pobegu iz koprskega zapora, ki ga je izvedel z 41-letnim Draganom Milosavljevićem, nadaljuje življenje v družino v Ferrari.
Fotografije, ki jih je Mitrović naredil s telefonom v zaporu.
Italijanska policija je Mitrovića na podlagi tiralice sicer prijela, vendar je italijansko sodišče ugotovilo, da ne obstajajo razlogi za njegovo izročitev Srbiji, saj je domnevno kaznivo dejanje, ki naj bi ga Mitrović storil leta 2007, zastaralo. Od takrat velja pri zahodnih sosedih za svobodnega državljana.
Kot nam je povedal, je bil že pred prijetjem pogosto v Sloveniji, saj se njegovo italijansko podjetje ukvarja z odkupom lesnih sekancev. Koprski policisti so ga na podlagi srbske tiralice aretirali 12. septembra lani v poznih večernih urah, ko se je prijavil v sežanski Hotel Safir, kjer sta se z italijanskim sodelavcem srečala s kolegom iz Hrvaške. Zanj je bil odrejen pripor, zato so ga nastanili v koprskem zaporu, nato naj bi ga izročili Srbiji.
Po manj kot treh tednih za rešetkami mu je uspelo v celico dobiti mobilni telefon, za katerega naj bi vedeli tudi pazniki. Rekli naj bi mu, da ne želijo težav in da če ga bo kdo prijavil, da ima telefon, mu bodo prišli pregledat sobo. Imel je dovolj časa in dostop do interneta, da je natančno izdelal sliko zapora in naštudiral pet ali šest možnosti za pobeg. 29. decembra ponoči jima je z Milosavljevićem, potem ko sta 52 dni skrivaj žagala rešetke, uspelo pobegniti. V celici sta pustila napisano sporočilo, da sta se za beg odločila, ker nočeta biti izročena Srbiji.
V začetku januarja so bosanski mediji poročali, da so koprskima ubežnikoma za petami srbski specialci, ker naj bi bila povezana z umorom 30-letnika v Sarajevu. Bosanski policisti naj bi aretirali moškega, pri katerem naj bi se skrivala ubežnika, a so ga po zaslišanju izpustili na prostost. Nekaj dni kasneje se je Mitrovič oglasil srbskim medijem iz Italije in povedal svojo plat zgodbe, predvsem je zanikal vpletenost v umor. "Gre za zgodbo majhnega človeka, ki nima denarja za drage odvetnike, ki bi zanj iskali pravico. Nič nimam proti pravosodnim policistom ali direktorju zapora. Želel sem le opozoriti, kako deluje sistem, ki ga vsi davkoplačevalci plačujejo," nam je razložil Mitrović.
Komentiraj
Vi pa kar tuhtajte kdo je kriv.