MORJE ČEZ 30 STOPINJ CELZIJA VEČ KOT TEDEN DNI: Kmalu tropske razmere?

Koper

Temperature slovenskega morja so te dni zaradi vročinskega vala blizu rekordnih, saj so hidrologi do vključno srede izmerili rekordnih sedem zaporednih dni, ko se je temperatura morja čez dan dvignila nad 30 stopinj Celzija. Pozanimali smo se, kako je bilo s temperaturami morja v zadnjih letih in pa, če se pojavlja trend segrevanja.

Na Agenciji RS za okolje (Arso) pravijo, da bo vročina na Primorskem ob koncu tedna nekoliko popustila: "Temu bo sledila tudi temperatura morja. Šibka burja v teh dneh v Tržaškem zalivu bo poskrbela, da se bo zgornja topla plast morja nekoliko premešala, kar naj ne bi vplivalo na dodatno segrevanje morja, a bo ob koncu tedna, kljub prehodni ohladitvi, morje še vedno ohranjalo visoke temperature.“ 

Lani so bila tri obdobja izrazitega segrevanja morja

Na naše vprašanje, v katerem obdobju se je morje začelo izrazito segrevati lani, so nam na Arso povedali, da je bila lani najvišja izmerjena temperatura morja 30,1 °C, in sicer 18. julija. Lani junija je bilo morje še dokaj hladno, srednja mesečna temperatura morja je bila 21,9 °C, kar je za 0,6 °C nižje od junijskega povprečja v primerjalnem obdobju 1991–2020. Povprečna julijska temperatura 26,6 °C pa je bila tretja najvišja povprečna julijska temperatura morja v zgodovini meritev. Enaka povprečna mesečna temperatura je vztrajala tudi avgusta in predstavlja četrto najvišjo povprečno avgustovsko temperaturo v zgodovini meritev.

"Tako lani kot letos se je morje v juniju in juliju večkrat hitro ogrelo in prehodno ohladilo. Če primerjamo hitra segrevanja, ki so pripeljala do najvišjih temperatur, pa se je lani to zgodilo med 7. julijem, ko je srednja dnevna temperatura znašala 23,7 °C, in 18. julijem, ko je dosegla zgoraj omenjeno najvišjo temperaturo v letu. Najvišja srednja dnevna temperatura 29,4 °C pa je bila dosežena še dan kasneje,“ so pojasnili.

Se je pa morje je morje izrazito ohladilo ob burji 25. junija, ko je povprečna dnevna temperatura morja znašala 20 °C, nato pa se v le v petih dneh ogrelo na 28 °C. Po manjši ohladitvi se je nato ponovno hitro segrelo s povprečne dnevne temperature 25,7 °C 6. julija na 29,6 °C 12. julija.

Lanske izredno visoke temperature morja so vztrajale zelo dolgo

Na Arso pravijo, da so izrazito nadpovprečne temperature morja lani vztrajale vse do konca leta in se nadaljevale tudi v letošnjem letu: "Tridesetdnevno drseče povprečje temperature vode je kar tri mesece (od 9. septembra do 9. decembra) presegalo dosedanje najvišje temperature v istem tridesetdnevnem obdobju. Če pa govorimo o najvišjih dnevnih temperaturah, se je lani tako po doseženi najvišji temperaturi v letu morje ohladilo, v drugi polovici avgusta pa se je ponovno občutneje segrelo in 26. avgusta doseglo temperaturo 29,2 °C."

Pred letom 1994 temperatura morja ni presegla 30 °C

O tem, kako se gibljejo temperature slovenskega morja v zadnjih tridesetih letih in katera leta najbolj izstopajo, so nam na Arso povedali, da je bila v obdobju med 1991 in 2020 srednja letna temperatura morja 16.8 °C, leta 2023 pa 18.0 °C. Izstopajo leta 2001, 2014 in seveda vsa zadnja leta, ko je bila srednja letna temperatura morja nad 17 °C.

"Pred letom 1994 temperatura morja ni presegala 30 C, od takrat naprej pa je bila čez 30 C že v 8 letih. Najdaljše obdobje, ko se je morje čez dan segrelo čez 30  C je bilo do letos leta 2015, ko je trajalo 6 dni. V letošnjem letu pa je ravno včeraj preseglo ta rekord s 7 dnevi,“ so obrazložili.

Temperatura morja se v zadnjih letih zvišuje

V zvezi z segrevanjem morja so nam povedali, da se temperatura zvišuje po celotnem Sredozemskem morju, bolj se je zvišala predvsem v centralnem in vzhodnem delu Sredozemlja, med drugim tudi v Jadranskem morju: "Temperatura celotnega Jadrana se je v obdobju 1993-2022 zvišala za več kot 1,2 °C. Ob slovenski obali smo prav tako zabeležili tak trend zviševanj temperature, ki je še posebno opazen v primerjavi z daljšim obdobjem od 1960 naprej.“

V zadnjih 30 letih se je srednja letna temperatura morja povišala za dobri 1,2 °C. V letošnjem letu je bila visoka tudi najnižja temperatura morja v zimskem času, znašala je 11,3 °C, povprečna najnižja temperatura v zadnjem 30 letnem obdobju pa je znašala 8.8 °C

Najvišja poletna temperatura morja na mareografski postaji Koper kapitanija je bila izmerjena 17. julija 2010 in je znašala 31,1 °Cnajnižja poletna temperatura morja pa je bila 14,0 °C in je bila izmerjena 23. junija 1995.

Na Arso so nam za konec še povedali, da se bo glede na dosedanji trend zviševanja temperature morja, kot kaže ta trend v prihodnjih letih še nadaljeval v skladu z dvigom temperature morja v Sredozemlju.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija