NA OBALNE GALERIJE PIRAN LETIJO ŠTEVILNI OČITKI: Zakaj so se nadzorniki odločili za pregled poslovanja?

Piran

Po nedavni seji piranskega občinskega sveta, kjer je bila sprejeta dopolnitev programa dela občinskega nadzornega odbora (NO) za leto 2024, se je odprla pot za nadzor nad poslovanjem Obalnih galerij Piran glede porabe proračunskih sredstev. Nadzorniki so že junija 2024 sklenili izvesti izredni nadzor nad poslovanjem Obalnih galerij, in sicer na osnovi informacij, prejetih s strani zaposlenih o domnevnih nepravilnostih in netransparentnem poslovanju zavoda v letu 2022 in 2023. 

Domnevne nepravilnosti, s katerimi so bili seznanjeni nadzorniki, so številne, očitki pa se med drugim nanašajo na netransparentno poslovanje, odvetniške storitve, neizvajanje programa zavoda, neracionalno rabo denarja, plačevanje zunanjih sodelavcev ter prirejanje razpisov za delovna mesta.

Tako naj bi bile odvetniške storitve porabljene brez natančnih specifikacij, računi naj bi bili zelo ohlapni, pomoč odvetnikov naj bi direktorica koristila skoraj na dnevni ravni. Nadzorniki so bili seznanjeni tudi z očitkom, da programa, ki ga je potrdilo Ministrstvo za kulturo, Obalne galerije in svet zavoda skorajda ne izvajata, temveč naj bi se izvajale razstave, ki niso v programu; postavlja se torej vprašanje, kaj je s sredstvi, ki so namenjena za sprejeti program, če naj bi se jih trošilo za "padalske" razstave.

Očitki letijo tudi na domnevno neracionalno rabo denarja, saj naj bi se najemala tehnična oprema za visoke zneske, čeprav bi jo za ta znesek lahko kupili in jo uporabljali dolgoročno; tako pa naj bi se jo vračalo po vsaki prireditvi ali dogodku.

Plačevalo naj bi se tudi zunanje sodelavce za delo, ki ga imajo v pogodbi in ga tudi znajo izvajati stalno zaposleni, kot je na primer spletna stran, prav tako naj bi se prirejalo razpise za delovna mesta, na primer za vodjo projekta. 

Nadzorni odbor se je na osnovi teh informacij odločil, da uvede izredni nadzor nad celotnim poslovanjem Obalnih galerij Piran v letu 2022 in 2023, vendar zahtevane dokumentacije od Obalnih Galerij ni prejel, saj so se slednje sklicevale na nezakonitost sklepa o izvedbi nadzora, ki ni upošteval vseh zakonskih zahtev. Vodja nadzora Nina Spremo je glede tega občinskim svetnikom sicer pojasnila, da očitane nepravilnosti niso take narave, da bi lahko omejevale izvedbo nadzora, v zavračanju predaje dokumentacije pa videla druge razloge. Opozorila je tudi, da bodo, če bi Obalne galerije vztrajale pri tem, da zahtevane dokumentacije ne izročijo, v postopek vključili informacijskega pooblaščenca

Mara Ambrožič Verderber

Na Obalne Galerije Piran smo se obrnili za pojasnila glede očitanih nepravilnosti, vendar jih še nismo prejeli. "Včeraj smo vam v roku nekaj ur poslali ključna pojasnila, danes pa zaradi priprav pomembne otvoritve Jake Ivančiča, ki bo v Galeriji Monfort v Portorožu, tekom dneva ne bomo imeli časa pripravljati dodatnih odzivov," so zapisali po navodilu direktorice Mare Ambrožič Verderber. Kasneje pa so sporočili, da "vsebin neznanega, t.j. anonimnega izvora ne moremo in niti ne želimo komentirati".

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  11 .10. 2024 ob  19: 31
Odziv javnosti ni bil v skladu z pričakovanji zaposlenih ki bi celo radi sami odločali kdo je najboljši direktor za njih.
Naj ljudje sami ugotovijo kdo je najboljši al nekdo z akademsko izobrazbo ali preprosta receptorka ali profesor matematike.

mahne |  11 .10. 2024 ob  12: 28
Glede na to, da je že bil objavljen članek o obalnih galerijah, bi bilo za pričakovat, da bo sledil članek o delu nadzornega odbora.
Temu se reče medijsko miniranje. Če ne gre po zakoniti poti, pa poizkus z medijem.