Poročali smo že, da si v Izoli želijo nove celostne prometne strategije. Občina je prek javnega razpisa prejela 30.100 evrov za pripravo dokumenta, izvajalca, ki bo izdelal strategijo, pa so našli šele v četrtem poskusu. Kaj je botrovalo temu? In v kolikšnem času po izdelavi dokumenta lahko občanke in občani Izole lahko pričakujejo dejanske spremembe?
NOVA IZOLSKA CELOSTNA PROMETNA STRATEGIJA: Dokument do marca 2025, kdaj pa dejanske spremembe?
Izola
Izolska občina je celostno prometno strategijo dobila pred sedmimi leti, zdaj pa jo želijo nadgraditi. "Kot velika večina občin v državi se je tudi Občina Izola prijavila na državni razpis zaradi možnosti sofinanciranja strateškega dokumenta s področja trajnostne mobilnosti. Poleg tega se je zakonodaja na tem področju od sprejema prometne strategije leta 2017 spremenila, določeni ukrepi so bili že izvedeni," so nam pojasnili.
Nova zakonodaja podaja smernice za temeljito analizo ukrepov prvih celostnih prometnih strategij ter za iskanje načinov za spremembo potovalnih navad občanov, predvsem izboljšanje pogojev za hojo, kolesarjenje, javnih prevozov, izboljšane lokalne parkirne politike ter alternativnih oblik mobilnosti za zmanjšanje obsega motornega prometa. "Naročeni sedemletni strateški dokument je dokument druge generacije, v njem bo opredeljeno trajnostno načrtovanje prometa z realno izvedljivimi ukrepi, kar bo občini prineslo merljivo izboljšanje kakovosti bivanja in povečanje možnosti za uspešen razvoj," navajajo.
Po uspešni prijavi na javni razpis ministrstva za okolje, podnebje in energijo za sofinanciranje izdelave občinske celostne prometne strategije, lahko Občina Izola pričakuje 30.100 evrov kohezijskih sredstev. Se pa je zatikalo pri izbiri izvajalca, ki bo strategijo pripravil.
Zanimalo nas je, koliko podjetij se je prijavilo na javni razpis in zakaj so bila podjetja neuspešna. Na izolski občini odgovarjajo, da na predhodnih neuspešnih razpisih bodisi niso prejeli nobene ponudbe, bodisi so bile te neustrezne. "Ker so presegle zagotovljena sredstva občine, jih je morala občina skladno z Zakonom o javnem naročanju izključiti," pojasnjujejo.
V četrtem poskusu so na razpisu izbrali podjetje IGEA d.o.o. Kot njegov normirani podizvajalec pa bo sodelovalo podjetje PNZ d.o.o. "Predvideno je, da bo PNZ sodeloval pri izdelavi analize stanja (razmer) in sodeloval pri izdelavi strategije," so nam pojasnili.
30.100 evrov bo izolska občina torej prejela s strani ministrstva, a znesek izdelave nove strategije znaša 61.793 evrov z DDV. Od kje bo torej občina črpala to razliko? Na izolski občini navajajo, da je razlika do polnega zneska "zagotovljena v proračunu Občine Izola za letošnje in prihodnje leto".
Pogodbeni rok za dokončanje del je najkasneje do 15. marca 2025, kar pomeni, da mora občini najkasneje do marca 2025 sprejeti dokument, če želi pridobiti sofinanciranje. Aktivnosti so se že začele – občina ima denimo na spletu že objavljeno anketo za splošno javnost. "Potekajo tudi druge aktivnosti," nadaljujejo in dodajajo, da se tokratna občinska celostna prometna strategija ne omejuje zgolj na urbani del mesta, temveč obravnava tudi podeželje.
Kaj pa sledi po sprejemu strategije? Bo prišlo do konkretnih sprememb na področju prometne ureditve v Izoli? Na občini odgovarjajo, da bodo naslednji koraki opredeljeni v akcijskem načrtu, ki je sestavni del strategije. "Določene ukrepe bo verjetno možno uresničiti v kratkem, druge v daljšem časovnem obdobju," odgovarjajo. Obenem pa poudarjajo, da je ključnega pomena, da pri izdelavi občinske celostne prometne strategije sodeluje čim več občanov, "saj jo bo le tako mogoče pripraviti čimbolj po njihovi meri".