V Casermi na Leri v Krajinskem parku Sečoveljske soline so včeraj odprli fotografsko razstavo Francisca Javierja Betanzosa Lozade, Vianneya Lefebvreja in Matjaža Lužnika z naslovom Mi smo solinarji. Razstava je plod sodelovanja treh umetnikov in solinarjev - Mehičana, Francoza in Slovenca. Na ogled bo do 4. maja.
O TRUDU, STRASTI IN PONIŽNOSTI: V Sečoveljskih solinah razstava Mi smo solinarji (FOTO)
Piran
MI SMO SOLINARJI - fotografski zapis otvoritve razstave v galeriji Caserma na Leri (Sečoveljske soline, 20250221).
Objavil/a Jadran Rusjan dne Petek, 21. februar 2025
Razstava prikazuje identitete treh ljudi, ki delajo v solinah, hkrati simbolizira povezavo med človekom in naravo. "Fotografije, ki so postavljene na ogled, niso zgolj portreti delavcev ali pokrajine, temveč pripovedujejo o trudu, strasti in ponižnosti, ki spremljajo ta starodavni poklic. Vsak motiv govori o sončnih žarkih, ki poljubljajo morsko vodo, o rokah, ki s premišljenimi gibi in stoletno modrostjo pobirajo sol, ter o tišini, ki jo prekinjata le šum vetra in petje ptic," so zapisali v krajinskem parku.
Ustvarjalci so razstavo posvetili sodelavcu Marku, ki jih je, kot so še zapisali v sporočilu za javnost, zapustil mnogo prezgodaj.
Matjaž Lužnik se je rodil leta 1971 v Kopru, živi pa na bližnjem Parecagu s pogledom na soline. Prvi stik z solinarstvom je imel pri trinajstih letih, ko je za dva tedna prišel v soline pomagat sorodniku. Po šolanju v Kranju in Ljubljani ga je pot zanesla v soline, kjer deluje od leta 2003, isto leto se je začel ukvarjati tudi s fotografijo, prav v solinah pa je našel tako fotografski izziv kot tudi navdih.
Vianney Lefebvre se je rodil leta 1984 v Franciji, v Slovenijo pa se je preselil pred osmimi leti, kjer je že isto leto osvojil svojo prvo nagrado, in sicer veliko odkupno nagrado na piranskem Ex Temporu. Že več let sodeluje na skupinskih razstavah tako po Sloveniji kot tudi v Italiji in na Hrvaškem, razstavlja tudi samostojno.
Francisco Javier Betanzos Lozada se je rodil leta 1985 v Mexico Cityju. Študiral je komunikacije in se izobraževal na področju radia, novinarstva, fotografije in filma. Na začetku svoje profesionalne poti je deloval kot video montažer in kot ustvarjalec vsebin za eno izmed športnih revij, vodil pa je tudi program strateške agencije, osredotočen na ulično umetnost. Ta izkušnja mu je omogočila, da se je povezal s številnimi umetniki, dokumentiral njihove ustvarjalne procese in sodeloval pri projektih. Leta 2019 se je preselil v Slovenijo in v minulem letu ponovno odkril strast do fotografske dejavnosti - tokrat v vlogi solinarja.