ODSEV STANJA V DRUŽBI: Na katerem mestu je po številu samomorov obalno-kraška regija?

Slovenija

Stanje duševnega zdravja prebivalstva je odsev stanja v družbi. V Sloveniji si vsako leto vzame življenje med 500 in 600 ljudi, kar jo po količniku samomora uvršča med deset najbolj ogroženih evropskih držav. Najvišja stopnja umrljivosti zaradi samomora je v koroški, savinjski in zasavski regiji, najnižja pa v obalno-kraški, kažejo podatki NIJZ.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pojasnjujejo, da razlike v duševnem zdravju odsevajo družbene razlike. Med pomembnejšimi dejavniki tveganja za samomorilno vedenje so duševne motnje. Samomor naj bi bil v več kot 90 odstotkih povezan z duševno motnjo oziroma boleznijo. Duševne motnje in bolezni so v splošni populaciji zelo razširjene, mnogokrat pa tudi neprepoznane. Pogosto so duševne težave signal in izraz socialno-ekonomskih stisk ljudi.

V Sloveniji je sicer poskusov samomora tudi od deset do dvajsetkrat več kot samomorov. Ti se pri nas "izrazito vežejo na socialno ogrožene ali marginalizirane skupine, kot so revni, slabše izobraženi, nezaposleni, starejši, kar posredno kaže, da ljudje pogosto skoznje izražajo in signalizirajo svojo širšo socialno ogroženost".

Na osebni ravni je vsako samomorilno dejanje znak globokega čustvenega stresa, potrtosti, žalosti, brezupa, ki odmeva na populaciji v celoti. Kadar nastopijo duševne težave, ni prizadet samo posameznik, temveč tudi njegova ožja in širša družbena skupnost.

Po napovedih bodo duševne bolezni do leta 2020 v svetovnem merilu na drugem mestu na lestvici najpogostejših bolezni, takoj za boleznimi srca in ožilja.


Tabela s podatki o povprečni stopnji umrljivosti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev med letoma 2012 in 2016:

regija                          stopnja
-----------------------------------------
Obalno-kraška                     12
Goriška                           17
Jugovzhodna Slovenija             17
Osrednjeslovenska                 17
Gorenjska                         20
Pomurska                          20
Primorsko-notranjska              20
Podravska                         23
Posavska                          24
Koroška                           27
Savinjska                         27
Zasavska                          27
-----------------------------------------
Slovenija                         20

Vir: NIJZ

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
 |  26 .12. 2018 ob  17: 39
Vzeti si življenje v resnici ni rešitev, ravno nasprotno. Če človek stori samomor njegova zavest hočeš nočeš sledi svoji negativni karmi in povsem mogoče je, da se njegove življenjske sile prilasti kašen zli duh. Trpljenje je neposredno povezano z našo karmo in ta karma mora obroditi sadove, če ne v tem pa v kašnem drugem življenju. Zato je bolje, da tašno karmo doživljamo v tem človeškem življenju kjer imamo več možnosti, da jo ustreznejše prenašamo. Ko je komu tako hudo je pametneje poiskati pomoč, kot pa dat roko nadse. Nismo tako siromašna družba, da ne bi najdli časa truda in denarja za pomoč drugim. V življenju smo že vsi kdaj storili kaj nespametnega, kar smo nato že v naslednjem trenutku obžalovali, ter to lahko tudi popravili. Če pa daš roko nadse se tega ne da več popraviti kljub še tako velikem obžalovanju.